REKLAMA

Co to jest nr VIN pojazdu? Jak go sprawdzić?

zdjęcie pojazdu

zdjęcie pojazdu (materiały prasowe)

Co to jest numer VIN?

To numer identyfikacyjny pojazdu. Rozwinięcie skrótu oznacza z angielskiego Vehicle Identification Number. Jest on niezwykle ważny i można z niego wiele wyczytać informacji. Każdy pojazd, który opuszcza fabrykę, dostaje swój własny, unikalny numer Jest to indywidualne oznaczenie konkretnego egzemplarza.

Jest on nadawany przed producenta pojazdu, dzięki czemu nie można go pomylić z żadną inną maszyną. Numer VIN pozostaje niezmienny, nawet jeśli pojazd zmieni właściciela i zmieni się jego numer rejestracyjny.

Co można wyczytać z numeru VIN?

Na numer VIN składa się 17 znaków. Jest to ciąg liter i cyfr, z wyłączeniem O,I oraz Q. Numer VIN samochodu nie posiada również znaków specjalnych.

Ten numer seryjny pojazdu jest niezwykle przydatny np. w trakcie zakupu używanego samochodu. Jak odczytać numer VIN? Oto co oznaczają poszczególne części:

WMI (World Manufacturer Identifier) - to pierwsza część numeru VIN. Konkretnie pierwsze trzy znaki. Można z nich wyczytać region oraz nazwę producenta danego auta;

VDS (Vehicle Descriptor Section) - to znaki od 4 do 9. Określają typ pojazdu. Przeważnie znajdują się tu informacje o silniku czy rodzaju napędu oraz rodzaju nadwozia;

VIS (Vehicle Identifier Section) - znaki od 1o do 17. Są one ustalane indywidualnie w przypadku każdego egzemplarza.

Jak już wspominaliśmy, numer VIN można przyrównać do numeru PESEL. Dzięki niemu cała historia pojazdu stoi przed Tobą otworem.

Co można wyczytać z dowodu rejestracyjnego i numeru VIN?

Numery VIN mają zakodowane w sobie informacje. Znając go, będziesz mógł dokładnie prześwietlić dane auto i poznać historię pojazdu. Szczególnie ważne jest, by przed zakupem używanego samochodu, sprawdzić go numerem VIN. Nieuczciwi sprzedawcy z pewnością nie będą chcieli tego robić, jednak bądź nieustępliwy i domagaj się, by Ci go podali.

Po numerze VIN możesz się dowiedzieć wiele o historii pojazdu oraz poznać stan techniczny auta. Chodzi m.in. o datę pierwszej rejestracji czy zmiany właściciela. Dodatkowo dzięki numerowi VIN poznasz prawdziwy stan licznika twojego auta, czy ma ważne ubezpieczenie OC i badania techniczne. Oczywiście dowiesz się także, jakie są jego dane techniczne. Są w nim zawarte cechy pojazdu takie, jak waga, moc, pojemność silnika oraz rodzaj jednostki napędowej.

Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym pojazdu — gdzie jeszcze go szukać?

Jak możesz przeczytać powyżej, jednym z miejsc, w którym możesz go szukać, jest dowód rejestracyjny. Jest jeszcze kilka miejsc, w których go znajdziesz. Gdzie zatem szukać numeru VIN? Wybijany jest także we wnętrzu każdego auta m.in. na podszybiu samochodu, na tabliczce znamionowej oraz obudowie deski rozdzielczej. Jeśli nie możesz go znaleźć, sprawdź prawe nadkole, komorę silnika lub czy nie ma go na słupku bocznym po stronie kierowcy.

To nie wszystko. Być może wybity jest również w okolicach prawego fotela lub na podłodze bagażnika. Czasem numer może być po prostu zamazany. Ma to związek z korozją na poszczególnych elementach pojazdu.

Jak rozpoznać przebity numer VIN?

Sprawdzenie tego numeru to obowiązek przed zakupem używanego pojazdu. Być może ktoś, chcąc ukryć historię samochodu, przebił numer. Można to zrobić, nagrzewając tabliczkę znamionową lub wycinając cały fragment karoserii. Aby nie dać się nabrać i mieć pewność, że to unikatowy numer, który został przypisany do tego pojazdu, możesz poprosić o pomoc rzeczoznawcę lub sprawdzić grubość lakieru.

Sprawdzenie numeru VIN — pamiętaj o tym!

Możesz to zrobić za pomocą Centralnej Ewidencji Pojazdów lub za pomocą specjalnego dekodera. Potrzebujesz do tego znać ciąg cyfr i liter. Jak już wspomniano, znajdziesz je na prawym przednim kole, na podszybiu od strony kierowcy, na prawym nadkolu.

Z numerem nadwozia nie dasz się oszukać żadnemu nieuczciwemu sprzedawcy. Centralna Ewidencja Pojazdów czy dekoder pomogą Ci w zakupie sprawdzonego samochodu. Czasami aplikacje nie pokazują wszystkich informacji, np. nie obsługują usługi Historia Pojazdu. Korzystając z kilku dekoderów, możesz zebrać wystarczającą liczbę danych, by wiedzieć, czy samochód nie był np. kradziony.

Add comment