REKLAMA

Ile kosztuje samochód elektryczny?

Samochód elektryczny

Samochód elektryczny (Materiały prasowe)

Pojazdy z napędem elektrycznym — dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj samochodu?

W naszym kraju przybywa samochodów w pełni elektrycznych. Polacy coraz częściej sięgają po ten rodzaj pojazdów. Dlaczego na naszych drogach jest coraz więcej samochodów elektrycznych? Przede wszystkim są to auta, które nie szkodzą środowisku i są ekonomiczne.

Jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie niosą samochody z silnikiem spalinowym. Pojazdy elektryczne to również niskie koszty utrzymania. Koszt przejechania 100 km przez Volkswagen ID to ok. 9 zł. Niewiele, prawda? Teraz porównaj sobie te koszta do aut na benzynę, olej, a nawet gaz. Auta elektryczne są produkowane przez wielu producentów. Są to m.in. Smart, Hyundai czy Opel.

W naszym kraju powstaje coraz więcej ładowarek przy głównych trasach. Dzięki temu nie musisz się martwić, że auto stanie pośrodku niczego i dalsza podróż będzie odbywać się na nogach. Wydawałoby się, że zasięg 300 km na jednym naładowaniu to niewiele, jednak więcej nie jest raczej potrzebne. Ile razy w tygodniu pokonujesz dziennie więcej niż 200 km?

Auto elektryczne to również cisza. Kierowcy, którzy doświadczyli jazdy tego rodzaju pojazdem, są mile zaskoczeni wygodą i komfortem prowadzenia. Oprócz tego możesz liczyć na przywileje. Decydując się na zakup elektryka, możesz np. poruszać się po bus pasie. Możliwe jest także bezpłatne parkowanie w centrum miasta.

Zakup samochodu elektrycznego — na jakie parametry zwrócić uwagę?

Zanim dokonasz wyboru samochodu elektrycznego, musisz wiedzieć, na jakie elementy oraz parametry zwrócić uwagę. Jeśli jest to pojazd używany, przede wszystkim warto sprawdź stan baterii. To najdroższy element pojazdu, więc lepiej to zrobić przed podpisaniem umowy.

Koniecznie zwróć uwagę na pojemność akumulatora, jaki jest zasięg jednego ładowania oraz czy samochód wyposażony jest w szybkie ładowanie. Następnie sprawdź rodzaj gniazdka ładowania oraz układ hamulcowy.

 

Najtańszy samochód elektryczny — oto lista najlepszych pojazdów

Jak to zawsze bywa w przypadku motoryzacji, dostępne są auta klasy premium, których koszt przekracza kilkaset tysięcy oraz takie w podstawowej wersji, które są o wiele tańsze. Jak już wspomniano, elektryki są produkowane przez takie marki jak Smart oraz Hyundai.

Ceny samochodów elektrycznych są uzależnione od wyposażenia oraz stanu pojazdu. W poniższym zestawieniu znajdują się modele, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań samochodu elektrycznego:

Audi E-tron - jego moc to 313 KM. Na polskim rynku można znaleźć kilka egzemplarzy. Posiada kamerę cofania i jest niezwykle ekonomiczny. Koszt zakupu wersji premium to ok. 300 tysięcy złotych, jednak możesz znaleźć tańsze egzemplarze;

Skoda Citigo E IV- również Skoda produkuje samochody zasilane prądem. Jest to model auta elektrycznego przeznaczonego do jazdy po mieście. Jego zasięg to 260 km. Ceny za egzemplarz tej Skody zaczynają się od ok. 80 tysięcy złotych;

Renault Zoe — warto zwrócić uwagę, że ten model jest stworzony z materiałów z recyklingu. Zasięg tego samochodu to nawet 390 km na jednym ładowaniu. Szybka ładowarka w tym Renault zapewnia pełne naładowanie w nawet 30 minut;

Nissan Leaf — używany model w podstawowej wersji kosztuje ok. 55 tysięcy złotych. Jest to jeden z najpopularniejszych elektryków. Ten Nissan ma bardzo dobre parametry oraz pojemny bagażnik.

Jaguar I Pace — to z kolei nieco droższy model, jednak możesz znaleźć kilka skromniejszych egzemplarzy w niższej cenie. Moc silnika to 400 KM. Na pełnym naładowaniu ma zasięg ponad 400 km, co jest imponującym wynikiem;

Volkswagen E UP — są to niewielkie samochody elektryczne do jazdy po mieście. Pojemność akumulatora wynosi 32,3 kWh. Możesz nim przejechać 260 km. Niewątpliwą zaletą są niskie koszty utrzymania.

Peugeot e-208 - bateria o pojemności 50 kWh pozwala przejechać na jednym ładowaniu ok. 350 km. Ceny tego samochodu oscylują w okolicach 100 tysięcy złotych. Silniki elektryczne w tym aucie mają moc 136 KM. Do setki rozpędza się w 8,1 sekundy.

Opel Corsa-e - również Opel postanowił wypuścić swoje auto na prąd. Klienci są bardzo zadowoleni z tego modelu. Pojazd bardzo dobrze się prowadzi i możesz przejechać nim na jednym ładowaniu ok. 350 km.

Warto również wspomnieć o modelu Porsche Taycan. Jest to rzadkość na polskim rynku. Nie jest to auto tanie, jednak w ramach ciekawostki można powiedzieć, że to Porsche ma pojemność akumulatora 93,4 kWh. Pięć minut ładowania pozwala przejechać 100 km.

Pod maską drzemie 680 KM. Warto także zapoznać się z modelem Tesla Model S. Oba pojazdy będą kosztować o wiele więcej, jednak warto obserwować rynek. Być może uda się znaleźć tańszy egzemplarz.

Add comment