REKLAMA

Jak oglądać używane auto?

zakup auta

zakup auta (materiały prasowe)

Kupno samochodu używanego — przeglądaj oferty z głową

Każdy, kto chce sprzedać auto, będzie to robił w taki sposób, by wyeksponować same jego zalety. Ewentualne wady, braki albo nie zostaną opisane w ogóle, albo zostaną wspomniane na samym dole ogłoszenia. Dlatego bardzo ważne jest, by przeglądając oferty, przyjmować każdą informację krytycznie. Nie zgadzaj się na wszelkie sugestie dotyczącego wcześniejszego wkładu finansowego. Najlepiej zadzwonić do właściciela pojazdu. W rozmowie telefonicznej lub "na żywo" będziesz mógł łatwiej wychwycić, czy sprzedawca ma coś do ukrycia, czy jest z Tobą w zupełności szczery. Dzięki temu będziesz w stanie potwierdzić informacje, które zostały zawarte w ogłoszeniu, m.in. przebieg samochodu, stan techniczny czy ostatnie naprawy.

Oglądanie stanu technicznego używanego samochodu — na co zwrócić uwagę?

Poniżej znajduje się lista, na której wypunktowaliśmy wszelkie elementy, części, aspekty, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas oględzin i zakupu samochodu. Oto ona: lakier i stan nadwozia — to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. Podczas oględzin warto poszukać odprysków, korozji, ognisk rdzy. Auto, które wyjechało z fabryki 20 lat temu, raczej nie wygląda jak nowe Porsche. Warto również mieć przy sobie miernik lakieru, dzięki któremu znajdziesz ewentualne ubytki; kierownica oraz stan skrzyni — te dwa elementy są narażone na szybkie zużycie. Kierownica oraz gałka zmiany biegów mogą być wytarte, zwłaszcza gdy przebieg pojazdu pokazuje, że ma on za sobą kilkaset tysięcy kilometrów. Warto zwrócić uwagę na te dwa elementy, na ich dopasowanie oraz ewentualne uszkodzenia; przebieg — to chyba jedna z najbardziej istotnych kwestii w przypadku zakupu samochodów używanych. 200 tysięcy kilometrów to nie jest wyznacznik tego, że auto już powoli zbliża się do swojego końca. Wszystko zależy od tego, jak sprzedający dbał o pojazd i na jakich drogach jeździł. Możesz znaleźć auto, które przejechało 50 tys. km i nie nadaje się do użytku, jak i takie, które ma na liczniku już ponad 300 tys. km i wygląda jak nowe. Kupując auto, trzeba także uważać na cofnięty licznik. Pobieżne oględziny nie odpowiedzą nam na pytanie, czy samochód był kręcony. Na całe szczęście podczas zakupu auta możesz sprawdzić numer VIN. Po tym numerze zdobędziesz wszelkie niezbędne informacje na temat danego egzemplarza; stan silnika i innych elementów pod maską — przed zakupem auta warto zajrzeć pod maskę i obejrzeć silnik. Sprawdź, czy na jednostce napędowej nie ma żadnych wycieków. Odkręć korek wlewu oleju przy włączonym silniku i upewnij się, że nie ma przedmuchów. Warto również obejrzeć takie rzeczy, jak naklejka serwisowa czy plakietka wymiany smaru; obejrzyj podwozie — potencjalny nowy pojazd, lepiej oglądać w towarzystwie osoby, która zna się na samochodach. Jeśli nie masz nikogo takiego, warto wybrać się do stacji diagnostycznej. Poproś fachowca o sprawdzenie i oględziny auta. Wjeżdżając na kanał, możemy znaleźć usterki, które normalnie byś przeoczył. Od spodu lepiej widać wszelkie naprawy i poprzednie usterki układu zawieszenia czy wycieki na jednostce napędowej. inne elementy eksploatacyjne — w Internecie można napisać wiele, jednak stan faktyczny może być zupełnie inny, dlatego trzeba zaglądać w każdą dziurę. Przy zakupie warto zainteresować się stanem opon, klocków hamulcowych, amortyzatorów. Warto podpytać jeszcze raz sprzedającego o różne kwestie — być może dowiesz się czegoś nowego, o czym nie było mowy w ogłoszeniu. kwestia formalna — z raportów policyjnych, ubezpieczycieli, ASO można dowiedzieć się wiele o samochodach. By tego dokonać, potrzebujesz numeru VIN, daty pierwszej rejestracji oraz numeru rejestracyjnego. Dzięki informacjom zawartym w raportach możesz uniknąć kupna kradzionego samochodu lub zejść trochę z ceny, gdy znajdziesz pewne wady.

Bez jazdy próbnej ani rusz!

Samochody można oglądać w nieskończoność, ale nie ma to jak jazda próbna. Przed zakupem warto otworzyć drzwi auta, usiąść wygodnie w fotelu, odpalić je i wyruszyć w trasę. Wiele aut zostaje odrzuconych na tym etapie. Oględziny mogą powiedzieć wiele, ale co z tego, kiedy okazuje się, że jednostka napędowa nie reaguje i nie odpala. Lepiej nie finalizować zakupu bez wyruszenia pojazdem w drogę.

Używany samochód — wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Samochód używany może kryć wiele. Przed zakupem trzeba wykonać wiele pracy. Oględziny, ocena techniczna, pierwsza jazda, później formalności, umowa kupna-sprzedaży — to obszerny temat, który należy cierpliwie i dokładnie przebadać, aby nie kupić samochodu, który narazi na dodatkowe koszty.

Add comment