REKLAMA

Prosty detailing - jak pielęgnować auto?

auto detailing

auto detailing (materiały prasowe)

Samochód czysty na co dzień

Najbardziej popularnym sposobem na utrzymanie czystości pojazdów są myjnie automatyczne i bezdotykowe. Ostatnio nieco częściej kierowcy decydują się na odkurzanie, jednak wciąż tylko część z nich docenia możliwość dokładnego oczyszczania wozu, znanego jako auto detailing. Wbrew pozorom samodzielne samochodowe SPA nie oznacza wiele wysiłku i jest warte drobnej inwestycji.

I. Mycie lakieru

Chcąc przystąpić do czyszczenia lakieru, korzystajmy ze specjalnych szamponów i płynów do tego przeznaczonych. Unikajmy mycia powierzchni pojazdu kuchennymi płynami do naczyń, zmywakami i gąbkami. Tylko delikatne szmatki (np. z mikrofibry) i specjalne gąbki nadają się do detailingu. Pozostałe narzędzia mogą rysować lakier.

II. Detailing wnętrza - Czyszczenie tapicerki i innych elementów

Choć do tłustych plam kierowcy lubią stosować płyn do mycia naczyń lub proszek do prania, możesz pójść o krok dalej i wykonać bardziej profesjonalny auto detailing. W tym celu warto zastosować specjalne środki (jak aktywne piany), które służą do czyszczenia tapicerki samochodów. Specjalne cząsteczki wnikają przez włókna materiału i przy pomocy minimalnej ilości preparatu i wody skutecznie pozbędą się zabrudzeń.

Wśród kosmetyków w branży samochodowej znajdziemy też wiele pomocnych środków, które posłużą do pielęgnacji elementów plastikowych. Chcąc pozbyć się kurzu, możemy skorzystać z substancji w sprayu, z której pomocą wypolerujemy klamki, deskę rozdzielczą czy kierownicę.

III. Korekta lakieru

Odświeżenie powłoki lakierniczej wymaga nieco więcej doświadczenia i umiejętności. Wosk na powierzchnię auta nałoży każdy chętny kierowca - na tym jednak możliwości się nie kończą. Choć w ten sposób pozbędziemy się części rys, możemy wzmocnić efekt. Warto wykonać glinkowanie (oczyszczanie z użyciem specjalnego środka), a także nałożyć powłokę ceramiczną. Ta ostatnia nie musi kosztować dużo, a odświeży nasz lakier.

IV. Czyszczenie kół samochodu

Proces czyszczenia kół możemy przeprowadzić poprzez zastosowanie kosmetyków do felg i samych opon. Istnieją specjalne środki, które oczyszczą gumowe tworzywo i zabezpieczą go przed uszkodzeniami.

Auto detailing - na co uważać?

Czyszczenie auta to naturalnie kwestia nakładów finansowych. Nie są to jednak wysokie kwoty. Należy unikać przesadnej oszczędności na poziomie kilku złotych, ale także nie przesadzać z wydatkami. Możesz rozpocząć własny auto detailing od produktów ze średniej półki, a potem stopniowo zwiększać ich jakość.

Jeśli czyścimy nasz samochód z użyciem myjki ciśnieniowej, uważajmy, aby nie uszkodzić lakieru samochodu. Zbyt bliska odległość od nadwozia może naruszyć powłokę.

Nie tylko z wierzchu!

Pamiętaj - dbałość o wygląd pojazdu nie kończy się na lakierze! Twój samochód nie jest oglądany tylko z ulicy. Czyste felgi i nadwozie mogą zaimponować, ale nie przyćmią rozczarowania, gdy wewnątrz auta pasażerowie odnajdą śmieci i zabrudzenia. Kluczowy etap auto detailingu to najprostsze czynności. Dokładnie uprzątnijmy wnętrze auta i odkurzmy podłogę. Pamiętajmy też, że mycie szyb obejmuje także wnętrze! Wygląd samochodu świadczy o jego kierowcy. Jeśli używasz samochodu w pracy, jest on Twoją wizytówką i powinien być odpowiednio zadbany.

Auto detailing - które produkty wybrać do samochodu?

Wiodące akcesoria i substancje detailingowe to produkty takich firm jak K2, SONAX czy AUTOLAND. Te firmy od wielu lat przygotowują środki do usuwania zabrudzeń z różnych części auta. Wśród nich są pianki do wnętrza (SONAX XTREME), spray do kokpitu (K2 POLO COCKPIT) czy pianki do opon (AUTOLAND BLAG). Warto rozważyć zakup zestawów tych akcesoriów samochodowych. Na portalach ogłoszeniowych nie brakuje ofert, które skupiają produkty potrzebne do podstawowego oczyszczenia auta.

Add comment