REKLAMA

Kiedy włączyć obieg wewnętrzny w samochodzie?

Wentylacja samochodowa może działać zarówno w trybie standardowym, jak i obiegu zamkniętym. Praktycznie każdy pojazd daje możliwość skorzystania z trybu recyrkulacji powietrza w kabinie, jednak bardzo rzadko się o tym wspomina. Kierowcy często nie wiedzą, jak i kiedy tej funkcji używać. Czym jest obieg wewnętrzny w samochodzie? Jakie są jego zadania? Dlaczego warto włączyć zamknięty obieg powietrza w kabinie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Obieg zamknięty - co to takiego?

Wentylacja samochodu może działać w dwóch trybach. Obieg wewnętrzny to taki bez dostępu powietrza z otoczenia. Jest on często określany jako tryb recyrkulacji lub obieg zamknięty.

Obieg wewnętrzny w samochodzie jest zazwyczaj oznaczony guzikiem z piktogramem przedstawiającym strzałkę krążącą wewnątrz rysunkowej kabiny auta. Możesz go znaleźć na panelu klimatyzacji. Włącznik obiegu zamkniętego może się również znajdować przy regulatorach odpowiedzialnych za ogrzewanie i chłodzenie kabiny auta.

Fot. kaboompics/Pixabay

Jak sama nazwa wskazuje, w obiegu wewnętrznym dopływ powietrza z zewnątrz jest zamknięty. Gdy przełączasz instalację wentylacyjną, specjalne klapki zamykają się i tym samym blokują napływanie powietrza do kabiny z zewnątrz pojazdu.

Kiedy warto korzystać z obiegu zamkniętego?

Skoro już wiemy, co to i jak działa obieg wewnętrzny, kolejną kwestią jest, kiedy go używać. Załączenie obiegu wewnętrznego przydaje się latem i zimą. Jest to przydatne szczególnie w tym pierwszym okresie. Warto pamiętać, że włączenie obiegu zamkniętego przyspiesza schładzanie wnętrza.

Obieg zamknięty przydaje się w kilku określonych sytuacjach. Przede wszystkim można zamknąć dopływ powietrza, jeżeli zachodzi ryzyko, że do kabiny dotrze kurz lub nieprzyjemne zapachy z zewnątrz. Zamknięty obieg może być przydatny podczas jazdy lub postoju w korku, gdy przed nami jedzie dymiący samochód. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie włączać zamkniętego obiegu powietrza na długi czas, ponieważ nie ma wówczas dopływu świeżego powietrza z zewnątrz.

Fot. ninoofficialphotography/Pixabay

Jak korzystać z obiegu wewnętrznego?

Wiesz już, kiedy włączać obieg wewnętrzny. Pora na naukę obsługi jazdy w zamkniętym obiegu. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Wiele nowych samochodów po jakimś czasie automatycznie wyłącza obieg wewnętrzny.

Po pierwsze nie można korzystać z tej funkcji przez cały czas. Obieg powietrza w kabinie jest niezwykle ważny. Jazda z włączonym obiegiem wewnętrznym jest niebezpieczna. Tryb recyrkulacji przyda się zatem w sytuacji, gdy nie chcemy, aby do środka samochodu dostały się nieprzyjemne zapachy, jednak gdy zagrożenie minie, nie warto jechać przez dłuższy czas z zamkniętym obiegiem. Brak dopływu tlenu z zewnątrz do samochodu może pogorszyć jakość powietrza w jego wnętrzu i wywołać zmęczenie u kierowcy i pasażerów.

Po drugie wewnętrzny obieg powietrza może powodować również parowanie szyb. Mogą one parować nawet w samochodach z klimatyzacją, chociaż po jej włączeniu para powinna zniknąć z szyby. W innym wypadku należy sprawdzić filtr kabinowy i jego stan. W sytuacji, gdy załączamy klimatyzację, zalecane jest włączenie obiegu wewnętrznego.

Fot. Mikes-photography/pixabay

Zamknięty obieg powietrza - podsumowanie

Warto pamiętać o trybie recyrkulacji powietrza w samochodzie. Jest on szczególnie przydatny w czasie jazdy, gdy z zewnątrz może napływać nieprzyjemny zapach. Należy go używać rozsądnie i krótko, oczywiście tylko wówczas, kiedy wymaga tego sytuacja. Brak dopływu powietrza do wewnątrz sprawia, że samochód staje się sauną. Taki stan rzeczy nie jest bezpieczny. Długa jazda z obiegiem wewnętrznym może po pewnym czasie doprowadzić do zaparowania szyb. To z kolei będzie bardzo uciążliwe dla kierowcy.

Zamknięcie układu wentylacji sprzyja szybszemu i efektywniejszemu nagrzaniu lub schłodzeniu wnętrza. Później trzeba zmienić obieg na tryb zewnętrzny lub inaczej na: obieg otwarty. Zwłaszcza że dostęp powietrza z zewnątrz nie zwiększa poboru energii, a praca klimatyzacji lub nagrzewnicy jest równie efektywna.

Add comment