REKLAMA

Kiedy wymienić klocki hamulcowe, a kiedy tarcze?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)

Wymiana klocków hamulcowych - o czym należy pamiętać?

Klocki hamulcowe trzeba wymieniać tak często, jak to potrzebne. Najlepszym znakiem, który podpowie nam, że należy zbadać elementy układu hamulcowego, będzie zachowanie auta przy zwalnianiu. Jeśli usłyszymy charakterystyczny metaliczny dźwięk, sprawdźmy stan klocków hamulcowych. Możliwe, że zadziałał mechaniczny czujnik zużycia w postaci specjalnych blaszek, które wraz ze zużyciem elementów zbliżają się do tarcz hamulcowych. W wyniku wzajemnego działania słyszalny będzie odgłos, który powinien obudzić naszą czujność.

Czasami może być on wywołany drobinkami piasku czy żwiru, jednak jeśli mamy techniczne zacięcie możemy dokonać diagnozy samodzielnie. Przy pomocy suwmiarki należy upewnić się, że grubość warstwy ciernej wynosi więcej niż 1,5 mm. W przeciwnym razie nowe klocki będą potrzebne jak najszybciej. Planując wydatki związane z naszym pojazdem, możemy przewidzieć, w jakim czasie czeka nas inwestycja. Użytkując samochód w mieście, będziemy musieli zdecydowanie szybciej wymienić klocki hamulcowe.

Jakie są oznaki zużycia tarczy?

Zużycie tarcz sygnalizowane jest w nieco inny sposób. Do oceny ich stanu wymagane będzie fachowe oko. Również wtedy kluczowa będzie ocena ich grubości, jednak potrzebę wymiany możemy stwierdzić we własnym zakresie. Tarcza wymagająca interwencji będzie powodować drgania samochodu przy zwalnianiu, a nawet wydłuży drogę hamowania.

W takiej sytuacji nie należy zwlekać i skorzystać z pomocy serwisu. Auto powinno być bezpieczne, a hamulce to jeden z najważniejszych elementów w tym zakresie. Przy analizie w warsztacie mechanik zwróci uwagę na powierzchnię. Jeśli występują na niej zagłębienia, rowki albo jest ona skrzywiona lub popękana, podjęcie decyzji będzie proste.

Po jakim czasie wymienić tarcze hamulcowe?

Nie ma jasnego wyznacznika, który wskazywałby częstotliwość wymiany klocków czy tarcz. W założeniu te drugie zmienia się rzadziej niż w przypadku klocków. Dużo zależy od naszego stylu jazdy i sposobu eksploatacji pojazdu. Masywne auto w postaci SUV-a będzie wymagać częstszej wymiany ze względu na siły działające na sprzęt. Musimy też wziąć pod uwagę, że części zużywają się znacznie szybciej podczas jazdy po mieście, gdzie kierowcy muszą często hamować i zwalniać.

Zdarza się, iż producenci określają w instrukcji pojazdu, co ile tys. km. powinniśmy rozważyć wymianę poszczególnych elementów. Nie dajmy się jednak zwieść sztywnym wartościom. Tarcze wymienia się, kiedy wskazuje na to m.in. zachowanie samochodu, a nie jego przebieg. Z drugiej strony wytrzymałość tarczy jest większa niż klocków- szczególnie jeśli wykonane są z wysokiej jakości materiałów. W sportowych i wyścigowych samochodach droga hamowania wpływa na osiągi samochodu. Do takich pojazdów montuje się tarcze, jak i klocki hamulcowe stworzone z materiałów najwyższej jakości, które pozwolą na jak najpóźniejsze hamowanie.

Klocki hamulcowe i tarcze - o tym musisz pamiętać

Choć w teorii klocki hamulcowe zamontować może każdy, lepiej powierzyć to specjalistom. O konieczności wymiany powinniśmy zorientować się sami. W przypadku, gdy po wciśnięciu hamulca czujemy, że samochód sunie po nawierzchni, a nie jest to wywołane przez pył, lepiej przygotować fundusze na nowe klocki. Kierowca musi pozostać czujnym na wszelkie niepokojące sygnały. Wymiany klocków to codzienność w wielu warsztatach, a koszt takiej usługi nie jest dużym obciążeniem.

Chcąc nieco oszczędzić, powinniśmy zachować spokojny styl jazdy. Stan hamulców będzie lepszy, jeśli zastosujemy się do zasad eco drivingu. Hamując silnikiem, oszczędzimy klocki i opóźniamy zużycie reszty układu, więc będziemy mogli myśleć o wymianie po przejechaniu większego dystansu. Nie wolno jednak odkładać wymiany klocków hamulcowych ani reszty mechanizmu w nieskończoność. Kierowca musi pozostać bezpieczny i hamulce nie mogą go zawieźć. Nie zapomnijmy też, że zakup nowych elementów z pewnością będzie wymagał tzw. dotarcia, zanim osiągną one pełną sprawność.

Add comment