REKLAMA

Mycie silnika na myjni bezdotykowej - czy można?

Czyszczenie silnika to czynność, która w wielu przypadkach może ułatwić serwisowanie jednostki napędowej. Dzięki temu będziesz w stanie łatwiej znaleźć usterkę. Oprócz tego warto myć silnik ze względów estetycznych. Musisz jednak wiedzieć, w jaki sposób zrobić to prawidłowo. O czym pamiętać podczas mycia silnika? Jakich zabiegów oraz narzędzi unikać? Czym umyć silnik domowym sposobem? O tym w dalszej części artykułu!

Jak się przygotować do mycia silnika?

Czysty silnik samochodu to wizytówka właściciela. Zanim zabierzesz się za czyszczenie motoru, pamiętaj o tym, aby się dobrze do tego przygotować. Przede wszystkim odpowiednio zabezpiecz jednostkę napędową, elementy instalacji elektrycznej czy inne podzespoły. Nigdy nie zabieraj się za mycie silnika, gdy ten jest rozgrzany. Polanie motoru zimną wodą, może spowodować poważne awarie np. pęknięcia głowicy.

 

Fot. andreas160578

Jak wspomnieliśmy, zabezpiecz dokładnie układ elektryczny. Jest to szczególnie ważne w przypadku mycia silników benzynowych. Układ składa się z cewek zapłonowych, świec zapłonowych, przewodów wysokiego napięcia i rozdzielacza. Są to elementy silnika, które są szczególnie wrażliwe na wilgoć.

W przypadku silników benzynowych na początek trzeba bezwarunkowo odkręcić klemy od akumulatora. Zabezpiecz również alternator. Jeśli myjemy silnik benzynowy, to lepiej dobrze zabezpieczyć przed wodą resztę układu elektrycznego, aby później nie martwić się, czy i kiedy silnik zapali. W tym celu można okręcić folią rozdzielacz, przewody wysokiego napięcia oraz cewki zapłonowe wraz z gniazdami na świece. Osłoń również komputer sterujący silnika. Oprócz układu elektrycznego należy zabezpieczyć także filtr powietrza.

Mycie silnika benzynowego - wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Silnik samochodowy to serce maszyny. Każdy fan motoryzacji wie, że czysta jednostka napędowa świadczy o właścicielu. Umycie silnika służy przede wszystkim utrzymaniu jego estetyki. Dzięki temu możesz również oczyścić i udrożnić otwory odpowietrzające. Mycie silnika diesla jest prostsze. Silniki benzynowe posiadają zapłon iskrowy, z kolei jednostki wysokoprężne to motory o zapłonie samoczynnym. Te drugie uszkodzić jest o wiele trudniej.

 

Fot. Davgoodkischot

Aby umyć silnik, zdemontuj osłony. Zajmij się elementami elektrycznymi. Zabezpiecz alternator i czujniki. To samo zrób w przypadku paska wieloklinowego i rozrządu. Aby wyczyścić silnik, nanoś ostrożnie środek przeznaczony do jednostek napędowych. Uważaj, by nie spryskać nim przewodów układu chłodniczego. Odczekaj chwilę, aż preparat do mycia usunie zabrudzenia. Po umyciu silnika pamiętaj, aby dokładnie spłukać środek. Motor czyść etapami, aby preparat nie zaschnął na czyszczonej powierzchni. Istotne jest również usunięcie wody, dlatego na koniec silnik można wysuszyć sprężonym powietrzem.

Mycie komory silnika - dokładnie wysusz motor!

Mycie samochodu oraz silnika to zadanie złożone, jednak jesteś w stanie zrobić to samodzielnie. Musisz tylko pamiętać o pewnych zasadach. Działanie wody na poszczególne elementy może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. W związku z tym musisz dokładnie wysuszyć motor. We wszelkiego rodzaju łączenia może dostać się woda i po jakimś czasie jednostka będzie cierpieć na postępującą korozję. Sprężone powietrze lub po prostu kompresor to narzędzia, dzięki którym możesz pozbyć się wilgoci ze szczelin.

 

Fot. andreas160578

Czego używać do czyszczenia silnika?

Zapewne pierwszym narzędziem, które chciałbyś wykorzystać do mycia silnika, jest myjka ciśnieniowa. Na większości myjni znajdziesz właśnie tego rodzaju sprzęt. Choć mycie przy pomocy myjki ciśnieniowej może być łatwiejsze oraz skuteczne, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Dokładnie obejrzyj silnik. Wysokie ciśnienie strumienia wody może spowodować ewentualne usterki w konstrukcji motoru. Myjąc silnik samochodu na myjni samoobsługowej, staraj się robić to mniejszym strumieniem.

Jaki preparat do mycia silnika wybrać? Przede wszystkim unikaj środków takich, jak płyn do mycia naczyń. Wybieraj tylko profesjonalne środki do czyszczenia silników. Wówczas będziesz pewny, że motor jest w pełni bezpieczny. Nie używaj również agresywnych preparatów. Mogą one doprowadzić do zniszczenia uszczelek oraz innych elementów gumowych, a także elementów plastikowych.

Add comment