REKLAMA

Nowe znaki drogowe - za ich nieznajomość grozi mandat w wysokości 500 zł

domena publiczna / Ministerstwo Infrastruktury

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad projektem "Strefy Czystego Transportu", czyli miejsca w miastach, które będzie ograniczony dostęp dla pojazdów napędzanych wyłącznie silnikami spalinowymi. 

Strefa Czystego Transportu

Zgodnie z tym projektem na drogach prowadzących do centrów miast mają się pojawić znaki informujące kierowców o zakazie jazdy pojazdów z silnikami wyłącznie spalinowymi.

Za niedostosowanie się do nowych przepisów grozi mandat w wysokości 500 złotych. Obecnie znaki trafiły do konsultacji społecznych. Posiadają oznaczenia D-54 oraz D-55. 

Ekologia przede wszystkim

To nie koniec zmian jakie dotyczą kierowców. Zgodnie z treścią nowego projektu, zmiany dosięgną również strefy parkowania dla pojazdów. Mają się pojawić specjalne tabliczki informujące o wyłączeniu miejsca parkingowego wyłącznie dla pojazdów elektrycznych bądź napędzanych skroplonym gazem (LNG) i gazem ziemnym (CNG). 

Innym pomysłem ministerstwa jest projekt specjalnych nalepek na szyby samochodów informujących o typie napędu auta, co ma pomóc służbom w czasie kontroli. 

Nowe przepisy

Nie wiadomo jeszcze kiedy przepisy wejdą w życie, na razie są konsultowane społecznie. Wiadomo, że jeżeli zostaną wprowadzone w niezmienionym kształcie to będą to najostrzejsze przepisy w całej Unii Europejskiej. 

Add comment