REKLAMA

Jaki mandat za niezapięte pasy? Kto nie musi zapinać pasów?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. 3844348/Pixabay)

Zalety korzystania z pasów bezpieczeństwa

Pas bezpieczeństwa pojawił się w samochodach w latach 50. XX wieku. Pierwotnie nie zyskały dużego uznania. Dopiero z biegiem czasu ludzie dostrzegli pozytywne aspekty korzystania z pasów bezpieczeństwa. Rozwiązanie to rzeczywiście jest w stanie skutecznie uratować zdrowie, a nawet ludzkie życie. Przytrzymanie ciała podczas zderzenia ma istotne znaczenie, ponieważ redukuje obrażenia. Bez pasów bezpieczeństwa siedzący na przednich fotelach może zginąć nawet w zderzeniu przy prędkości 30 km/h. Aby pas działał prawidłowo, musi być odpowiednio ułożony, dobrany do wzrostu i przede wszystkim przylegać do ciała. Nie może być poskręcany. Oto najważniejsze zasady, co do prawidłowego ułożenia pasów:

·        pas przylega płasko do ciała,

·        pas biodrowy opina biodro poniżej brzucha,

·        pas piersiowy przebiega nad środkiem barku.

Niezapięte pasy bezpieczeństwa zwiększają ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Jazda z niezapiętymi pasami może się wiązać również z otrzymaniem mandatu oraz do 4 pkt karnych.

Ile wynosi mandat za niezapięte pasy?

Obowiązek zapinania pasów na świecie istnieje od dawien dawna. W przeszłości w Polsce dotyczyło to osób na przednich siedzeniach oraz wszystkich w pojeździe podczas jazdy poza obszarem zabudowanym. Od 1991 roku w naszym kraju obowiązuje powszechny obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. A co jeśli kierowca lub pasażer nie stosuje się do tych przepisów i nie korzysta z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy? Wówczas naraża się na mandat oraz nawet 4 pkt karne.

Polskie prawo rozróżnia kary za niezapięcie pasów przez kierowcę oraz kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów, którzy również tego nie uczynili. Reguluje je ustawa prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 97 KW w zw. z art. 39 ust. 1. Kierowca, który nie korzysta z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, może otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne.

Do obowiązków kierowcy należy także upewnienie się, że wszyscy w pojeździe korzystają z pasów. Co w przypadku, gdy osoby w samochodzie ich nie mają? Wówczas policjant może nas ukarać kolejnym mandatem. Gdy przewozimy pasażerów niekorzystających z pasów, narażamy się na mandat w wysokości 100 zł i 4 punkty karne.

Mandaty dla niekorzystających z pasów bezpieczeństwa

Wiemy już, co grozi kierowcy za niezapięcie pasów oraz poruszanie się pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z nich. A co jeśli kierowca upomniał pasażera, gdy ten nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa? Kto w tym wypadku płaci ewentualny mandat? W takim przypadku wina nie leży po stronie prowadzącego pojazd. Mandat za niezapięty pas otrzyma osoba, która nie zastosowała się do poleceń. Pasażer zapłaci karę w wysokości 100 złotych.

Czy każdy musi zapinać pasy? Kogo to nie dotyczy?

Czy każdego dotyczy obowiązek korzystania z pasów? Odpowiedź brzmi: nie. Ustawa prawo o ruchu drogowym dopuszcza również możliwość niezapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Taka osoba podczas kontroli nie zapłaci mandatu, ani nie otrzyma punktów karnych. Z tego obowiązku zwolnione są:

·        osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,

·        kobiety w widocznej ciąży,

·        kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera,

·        instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,

·        policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej,

·        funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa podczas wykonywania czynności służbowych,

·        żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas wykonywania czynności ochronnych,

·        zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,

·        konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,

·        osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Wyżej wymienione osoby są zwolnione z obowiązku zapinania pasów. W każdym innym przypadku niezapięte pasy bezpieczeństwa to ryzyko mandatu oraz punktów karnych.

Bądź odpowiedzialny - zapnij pasy!

Zapięte pasy są podstawą bezpieczeństwa w samochodzie. Powinien o tym pamiętać każdy kierowca oraz pasażer. Podczas zderzenia bez zapiętych pasów niejednokrotnie płaci się najwyższą cenę. Jeśli mandat i nawet 4 punkty karne nie przemawiają do ciebie, zrób to dla swoich bliskich. Zapięte pasy naprawdę ratują życie!

Add comment