REKLAMA

Ciśnienie w oponach. Jakie konsekwencje ma zbyt niskie i zbyt wysokie ciśnienie?

Opona samochodowa

Opona samochodowa (Materiały prasowe)

Opony w samochodzie — wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Opony w Twoim samochodzie są równie ważne, jak silnik czy hamulce. Dzięki nim pojazd ma zapewniony kontakt z podłożem. Nie jest on wielki, dlatego powinieneś dbać o to, by opony były jak najlepsze. Dzięki temu będziesz mógł być pewny, że auto będzie trzymać się drogi i ani Tobie, ani Twoim bliskim nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dobre opony poprawiają komfort jazdy. Jazda na starym ogumieniu może sprawić, że będziesz musiał zapłacić mandat. Polskie prawo mówi wyraźnie, że wysokość bieżnika opony ma wynosić minimum 1,6 mm. Specjaliści zalecają wymianę ogumienia na nowe, gdy jego wysokość spadnie do 3 mm.

Istotne jest również prawidłowe ciśnienie powietrza. Gdzie znaleźć informacje na temat optymalnej wartości? Przeważnie wskazówki są umieszczone na klapce wlewu paliwa lub na drzwiach pojazdu, a także w instrukcji obsługi pojazdu. Zalecane ciśnienie przy pełnym obciążeniu wynosi zazwyczaj około 2,2 bara. Inne wartości będą w oponach letnich, a inne w zimowych. Wpływają na to częste wahania temperatur. Musisz być świadomy, jakie negatywne konsekwencje niesie za sobą niewłaściwe ciśnienie powietrza w oponach.

Zbyt niskie ciśnienie w oponach — jakie mogą być tego konsekwencje?

Spadek ciśnienia w oponie może być spowodowany kilkoma czynnikami. Najczęściej jest to efekt uszkodzenia wentyla lub nieszczelność łatki. Inną przyczyną, która stoi za zbyt niskim ciśnieniem, może być częste wahanie temperatur.

Obniżenie ciśnienia w oponie ma różne skutki. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Niewłaściwy poziom ciśnienia może sprawić, że droga hamowania będzie o wiele dłuższa przez płaski kształt opony. Oprócz tego wpływa na większe zużycie układu kierowniczego oraz spada komfort podróżowania. To także ryzyko zwiększenia odkształceń, co jest niebezpieczne w czasie jazdy z dużą prędkością. Może być to szczególnie dokuczliwe podczas pokonywania zakrętów. Niewłaściwe ciśnienie odpowiada również za wzrost zużycia paliwa. Ma to związek z tym, że „flak", stawia większe opory toczenia. Może to także doprowadzić do podniesienia temperatury pracy silnika. Jazda z niewłaściwym ciśnieniem wpływa na nierównomierne zużycie na środku bieżnika.

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach — co w takiej sytuacji?

Zbyt wysokie ciśnienie również nie jest dobre. Może być ono bardzo niebezpieczne. Podwyższone ciśnienie to mniejsze opory toczenia. Oznacza to, że zużycie paliwa będzie mniejsze, jednak może być to niebezpieczne dla Ciebie i Twoich bliskich. Wyższe ciśnienie to także ryzyko rozerwania opony.

Niekontrolowanie poziomu ciśnienia może mieć opłakane skutki. Jazda ze zbyt wysokim ciśnieniem zmniejsza trwałość opony i poziom przyczepności. Odpowiada także za awarie systemów elektronicznych oraz wzrost emisji hałasu.

Maksymalne ciśnienie skraca żywotność bieżnika oraz zmniejsza parametry danej opony. Może powodować także pogorszenie precyzji kierowania oraz ryzyko uszkodzenia samochodu na mokrej nawierzchni.

Jak dbać o optymalne ciśnienie w oponach?

Należy dostosowywać ciśnienie w oponach samochodu do panujących warunków. Wówczas możesz być spokojny o trwałość bieżnika. Sprawdzenie ciśnienia w oponach trzeba dokonywać na zimnych kołach. Jeśli chodzi o czujniki ciśnienia, najlepiej korzystać z kilku. Dzięki temu uzyskasz właściwy pomiar. Takie urządzenia możesz znaleźć na stacjach benzynowych oraz w serwisach wulkanizacyjnych.

Musisz dostosowywać ciśnienie zarówno w przypadku przedniej, jak i tylnej osi. Co zrobić, gdy wartość ciśnienia w oponach jest niewłaściwa? Jeśli chcesz skorzystać z usługi pompowania kół, możesz to zrobić na stacji benzynowej.

Pamiętaj, aby dostosować ciśnienie w oponach!

Ciśnienie obniżone, jak i zwiększone wpływa na wiele elementów. Przede wszystkim chodzi o Twoje bezpieczeństwo, ale także zwiększenie zużycia paliwa. Dostosowanie ciśnienia ma na celu poprawę właściwości trakcyjnych. Wzrost lub spadek temperatury może zmienić wartość nawet o 0,1 bara. Pamiętaj, aby regularnie kontrolować stan ogumienia.

Add comment