REKLAMA

Odpowiedzialność w przypadku awarii lub kolizji w trakcie urlopu

Fot. Toyota

Zamierzając wykorzystać samochód służbowy podczas urlopu wakacyjnego, należy zapoznać się z odpowiedzialnością użytkownika pojazdu firmowego za ewentualne szkody powstałe z winy kierowcy.

- Najczęściej polityki flotowe firm mówią o tym, że koszty naprawy samochodu pokrywane są z polisy ubezpieczeniowej - wyjaśnia Sulewski. - W wyjątkowych sytuacjach firma ubezpieczeniowa może jednak odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczy to okoliczności takich jak ucieczka kierowcy z miejsca wypadku czy prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości. Warunki, w których ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania, przez co firma poniesie dodatkowe koszty, powinny być znane pracownikowi i powinien mieć on świadomość, kiedy może zostać zobowiązany do pokrycia kosztów we własnym zakresie - dodaje.

Pracownik może zostać obciążony kosztami napraw samochodu służbowego także wtedy, kiedy pojazd uległ poważnej awarii ewidentnie z winy nieprawidłowej eksploatacji przez użytkownika. Dotyczy to na przykład takich sytuacji jak zatarcie silnika z powodu jazdy bez oleju.

Chcesz kupić samochód używany? To musisz wiedzieć te rzeczy

Add comment