REKLAMA

Powłoka ceramiczna na lakier samochodowy. Czy warto nakładać samodzielnie?

powłoka ceramiczna

powłoka ceramiczna (materiały prasowe)

Cechy i znaczenie powłoki ceramicznej

Chcąc mieć lakier auta o głębokiej barwie i połysku, możemy zdecydować się na zastosowanie powłoki ceramicznej. Dzięki powłoce ceramicznej jesteśmy w stanie nie tylko poprawić wygląd auta, ale także wyposażyć jego karoserię w warstwę ochronną. Zalety powłoki ceramicznej to przede wszystkim zabezpieczenie przed różnymi czynnikami naturalnymi. Powłoka ceramiczna uchroni powierzchnię lakieru od reakcji chemicznych wywołanych np. przez cząsteczki roślin czy odchodów zwierząt.

Powłoka ceramiczna — błyszczący lakier i ochrona przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych

Nakładając powłokę ceramiczną, nasz pojazd będzie wyglądał lepiej. Nowoczesne powłoki kwarcowe czy wysokie klasy polskie produkty takie jak K2 Gravon lite, czy K2 Gravon gwarantują nie tylko trwałą powłokę ochronną, ale także umożliwiają korektę lakieru.

W tym miejscu należy wyjaśnić pewną kwestię: uszkodzenia mechaniczne wywołane np. odpryskami kamieni wiążą się najczęściej z lakierem bezbarwnym, który będąc najbardziej wierzchnią warstwą karoserii, najłatwiej ulega naruszeniu.

Powłoka ceramiczna tworzy skuteczną warstwę ochronną. Stanowi swego rodzaju zabezpieczenie antykorozyjne. Nie będzie to skuteczność znana z profesjonalnych praktyk w profesjonalnym zakładzie, ale elementy nadwozia z pewnością lepiej poradzą się z różnymi czynnikami atmosferycznymi.

Nałożenie powłoki ceramicznej - inne zalety

Mówiąc o powłokach ceramicznych i ich zaletach musimy wspomnieć także o fakcie, że pozwalają one "ożywić" nawet matowy lakier. Powłoką ceramiczną sprawimy także, że dany fragment karoserii będzie miał tzw. efekt lustra ze względu na wysoki połysk. Testy pokazują, że nawet starsze pojazdy mogą z daleka wyglądać jak zupełnie nowe auto. Oczywiście nie pożegnamy się na zawsze z matowym lakierem, ale w przypadku powłoki ceramicznej wóz prezentuje się lepiej. Jej nałożenie może nawet podnieść wartość samochodu.

Nakładamy powłokę ceramiczną - jak to zrobić?

Czy warto nakładać ceramikę samemu? Obecnie powłoki ceramiczne są łatwo dostępne i nie kosztują wiele. Jeśli mamy warunki, które pozwolą nam odpowiednio przygotować auto, nie będzie to problemem nawet dla laika. Od razu obalamy mit. Choć preparat typu powłoki ceramicznej ma twardość wyrażoną na podstawie skali ołówkowej (np. 6H), to nałożenie kilku warstw jednego środka nie sprawi, że wartość samej powłoki będzie zwiększać się o 6 jednostek.

W przypadku nakładania powłoki ceramicznej samodzielnie musimy zastosować się do kilku zasad. Całość zacznijmy od mycia samochodu. Zalecane będzie jednak mycie ręczne, bez woskowania na myjni automatycznej czy bezdotykowej. Często spotykamy się z pytaniem, czy w przypadku ceramiki jest sens kłaść wosk. Od razu rozwiejemy wątpliwości: przygotowany lakier to taki, który będzie dobrze osuszony i wyzbyty tłustych powierzchni. Nakładanie wosku jest zatem tylko utrudnieniem. Należy również pamiętać, że dokładna aplikacja powinna odbywać się w zacienionym miejscu.

Przystępujemy do samodzielnego nakładania powłoki

Aby samodzielnie nałożyć powłokę ceramiczną, wystarczy zaaplikować na miękką szmatkę (np. z mikrofibry) kilka kropli preparatu i rozprowadzić ją po elementach karoserii. Następnie należy zakończyć nakładanie polerowaniem lakieru również przy pomocy mikrofibry.

Powłoka ceramiczna - czy warto nałożyć samodzielnie?

Wszystko zależy od naszych możliwości. Chcąc faktycznie "wydobyć" i odświeżyć kolor lakieru i umożliwić łatwiejsze mycie musimy poświęcić sporo uwagi i czasu na aplikację tego typu preparatów. Wszelkie działania na lakierze wymagają też odpowiedniej pielęgnacji auta. Jeśli nie jesteśmy pewni naszych kompetencji, powłoka ochronna powinna zostać wykonana u profesjonalistów. Gdzie w grę wchodzi interakcja ze środkiem chemicznym, lepiej powierzyć proces specjalnemu zakładowi detailingu, gdzie powłoka ceramiczna kładziona będzie z zachowaniem najwyższych standardów. Musimy wtedy być przygotowani na dodatkowe koszty. Zakład może wykonać glinkowanie lakieru czy czyszczenie z pomocą papieru ściernego, a jeśli w ruch pójdą dodatkowe środki chemiczne, nakładanie powłoki ceramicznej może nas wtedy dużo kosztować.

Add comment