REKLAMA

Samochodem na święta | Poradnik

Samochód warto przygotować przed podróżą na Święta Bożego Narodzenia

Samochód warto przygotować przed podróżą na Święta Bożego Narodzenia (fot. Nokian)

Bezpieczna jazda nocą | Poradnik

W okresie Świąt na drogi wyjeżdża dużo więcej kierowców, którzy sporadycznie prowadzą samochód. W takich sytuacjach brak doświadczenia i nieuwaga mogą być przyczyną wypadków, a pośpiech i brawura prowadzą do sytuacji stresowych, a często wręcz niebezpiecznych. Zwłaszcza jeśli w tym czasie ruch jest wzmożony, a warunki na drogach trudne. Prognozy przewidują, że w Święta czekają nas opady deszczu ze śniegiem oraz marznący deszcz, a temperatury będą balansować na granicy zera.

Renault Megane - Ogłoszenia

Planując podróż powinniśmy uwzględnić, że na drogach będzie ślisko. Szczególnie w nocy i rankiem, kiedy temperatury są niższe, na drogach może pojawić się tzw. czarny lód, czyli cienka warstwa zamarzniętej wody, pokrywająca jezdnię. W takiej sytuacji bardzo łatwo o poślizg, dlatego należy ograniczyć prędkość i nie wykonywać gwałtownych manewrów.

Przygotuj auto i zaplanuj podróż

Przede wszystkim powinniśmy mieć założone opony zimowe, uzupełnić płyn do spryskiwaczy oraz sprawdzić oświetlenie pojazdu. Warto także wybrać się na przegląd techniczny naszego samochodu. Ważne, aby w dobrej kondycji był układ kierowniczy i hamulcowy. Nie zapominajmy oprócz prezentów zabrać w podróż skrobaczkę do szyb i kable rozruchowe w razie gdyby nasz akumulator odmówił posłuszeństwa.

Dziecko w podróży | Co warto wiedzieć przed zakupem fotelika samochodowego?

Dla większego bezpieczeństwa wyjedźmy wcześniej. Załóżmy, że czas dojazdu będzie dłuższy niż zazwyczaj. Warto także pamiętać, aby nie jeździć w długie trasy wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni. Nasza koncentracja jest dużo gorsza, a reakcje opóźnione. Ponadto ryzykujemy zaśnięciem za kierownicą, co w konsekwencji może skończyć się tragicznie. Warto pamiętać o regularnych postojach i przynajmniej raz na dwie godziny zrobić sobie 15-minutową przerwę.

Policyjne kontrole

Jak co roku, w okresie świątecznym możemy spodziewać się wzmożonej kontroli policji, która nie tylko zadba o organizację ruchu, ale także będzie sprawdzać, czy kierowcy przestrzegają przepisów i nie prowadzą pojazdów pod wpływem alkoholu. Niestety w zeszłym roku funkcjonariusze zatrzymali aż 567 pijanych kierowców. Ponadto doszło do 154 wypadków, w których zginęło 17 osób.

Źródło: Szkoły Jazdy Renault

ZOBACZ TAKŻE:

Zaplanuj bezpieczną podróż | Poradnik

Add comment