REKLAMA

Samochody 4x4. Wybieramy najciekawsze modele

Land Rover. Auto z napędem na 2 osie i mocnym silnikiem

Land Rover. Auto z napędem na 2 osie i mocnym silnikiem ((materiały prasowe))

Napęd 4x4 - co to takiego?

Napęd 4x4 lub inaczej stały napęd na cztery koła - to taki układ przeniesienia napędu, który bez zewnętrznej ingerencji rozdziela siłę napędową na wszystkie koła pojazdu - w stałych proporcjach. Zwykle dotyczy układów z międzyosiowym mechanizmem różnicowym, ale coraz częściej przyjmuje się, że nie jest to sztywna zasada.

Jeszcze kilkanaście lat temu samochody napędzane na obie osie, były domeną dużych terenówek - typu Suzuki, przeznaczonych na bezdroża lub bardzo wymagające bezasfaltowe szlaki. Korzystali z nich głównie mieszkańcy terenów górskich lub wiejskich, aby zachować mobilność podczas trudnych warunków pogodowych w zimie. Dziś napęd 4x4 nie jest niczym nadzwyczajnym. Spotkać go można w wielu modelach i wersjach. Coraz częściej wyposażane są w niego nawet niewielkie samochody osobowe.

BMW i Suzuki,  z automatyczna skrzynią, na górzystych drogachBMW i Suzuki, z automatyczna skrzynią, na górzystych drogach (materiały prasowe)

Co daje napęd na cztery koła?

Samochód z napędem 4x4 z pewnością zapewni większe bezpieczeństwo jazdy, moc i niezapomniane wrażenia. Niestety w pakiecie otrzymasz również większe spalanie, oraz wyższe koszty zakupu i eksploatacji. W trudnych warunkach pojazd napędzany na obie osie będzie zdecydowanie bardziej sprawny od najlepszego nawet pojazdu napędzanego przez dwa koła. Jak podkreślają eksperci, będzie to zauważalne nie tylko w przypadku drogi pokrytej śniegiem, ale również mokrego od deszczu asfaltu, lub po prostu zanieczyszczonej powierzchni.

Samochody 4x4: najciekawsze modele dostępne na rynku

Na które modele warto zwrócić szczególną uwagę ? Oto nasz ranking:

Toyota RAV4

Toyota RAV to SUV4 z napędem 4x4 - auto mocno rozchwytywane – podobnie jak hybrydowe Toyoty, które użytkownicy cenią przede wszystkim za niskie zużycie paliwa oraz bezawaryjność. Toyota jest bardzo chętnie wybieraną marką w naszym kraju; począwszy od małych Yarisów, poprzez kompaktowe Corolle aż po duże SUV-y RAV4.

Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom swoich klientów, producenci połączyli te najciekawsze cechy modeli tworząc Toyotę RAV4 2.5 Hybrid AWD, czyli hybrydowego SUV-a z napędem obu osi.

Toyota RAV4, podobnie jak większość czteropędnych SUV-ów, korzysta ze sprzęgła wielotarczowego, które w razie potrzeby dołącza napęd tylnej osi. Na przestrzeni lat inżynierom udało się dopracować to rozwiązanie – usprawnić jego działanie i sprawić, że na tylną oś trafia nawet ponad 50% momentu obrotowego.

Ceny tego modelu wg cennika 2020 zaczynają się od ok. 120 tyś złotych.

Dacia Duster

Jest jednym z najchętniej kupowanych modeli SUV-ów w naszym kraju; bez wątpienia swoją popularność zawdzięcza bardzo korzystnej cenie; model ten występuje w wersji 4x4. Układ, który zastosowany został w dacii opiera się o sprzęgło płytkowe, które jest odpowiedzialne za przerzucenie momentu obrotowego na drugą oś. Największą zaletą pojazdu jest prostota konstrukcji, co pociąga za sobą obniżenie kosztu zastosowania tego rozwiązania; ważne jest też to, że tak skonstruowany napęd 4x4 przynosi stosunkowo niski wzrost zużycia paliwa. Cennik na rok 2020 otwiera kwota 54 400 zł, która rośnie wraz z dodatkowymi elementami wyposażenia i gadżetami.

Audi SQ8

Jest pionierską marką samochodu 4x4; w najnowszym modelu posiada ona stały napęd 4x4, który umożliwia poruszanie się nawet w umiarkowanym terenie; Audi sprawdzi się więc nie tylko na trasie, ale również na błotnistej leśnej drodze; jego wygląd zaś nie pozostawia niczego do życzenia. Cena bazowa nowego modelu z 2020 roku wynosi ok. 500 tys. zł.

Land Rover

Dzięki swojej charakterystycznej sylwetce, opadającej linii dachu, niezakłóconej linii bocznej i stylistycznym akcentom w dolnej części nadwozia, Land Rover jest rozpoznawalny na całym świecie. Nowoczesne wyposażenie, niezawodny silnik, niezwykły design auta - to tylko niektóre jego atuty. Ceny nie należą do najniższych, jednak za tę klasę i wygodę warto zapłacić. Cena nowych modeli z 2020 roku sięga ok. 500 tysięcy złotych. Zakup można też sfinalizować metoda ratalną.

W zamian za cenę auta oferują pierwszorzędne doświadczenie podróży i bezusterkowość. Wyjątkowe i pięknie wykonane wnętrze Land Rover zapewnia komfort i wszechstronność. Tylne fotele mają teraz zwiększone pochylenie oparcia, oraz głębsze siedzisko, co zapewnia większy komfort podróżowania.

Land Rover Auto z napędem na 2 osie i mocnym silnikiemLand Rover Auto z napędem na 2 osie i mocnym silnikiem (materiały prasowe)

Jeep Wrangler

To samochód stworzony z myślą o jeździe w terenie. Solidna konstrukcja i mocne progi to podstawa w prawdziwej "terenówce". I taki właśnie jest Wrangler. Wystarczy wspomnieć, że podczas testów samochód ten radzi sobie świetnie w wodzie o głębokości około 80 cm! Żaden SUV czy crossover, nawet najlepiej wyposażony, nie ma szans w takich warunkach. 

Znalazłeś już wymarzony samochód 4x4? W serwisie autotrader.pl znajdziesz pewne auto w dobrej cenie. 

Add comment