REKLAMA

Sprawdź opony

fot. Pirelli

Jakość opon ma kluczowy wpływ nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale także na zużycie paliwa, co nie jest bez znaczenia podczas wakacyjnych podróży. Podróż w miesiącach wakacyjnych - gdy temperatura powietrza jest wysoka, a asfaltowa nawierzchnia drogi rozgrzana - różni się od podróży jesienią czy zimą. Jazda na zimówkach latem jest niebezpieczna i nieopłacalna. Zimowe opony wykonywane są z innego rodzaju mieszanki, która pod wpływem ciepła mocno się rozgrzewa, co skutkuje szybkim i nierównomiernym zużyciem.

Właściwe indeksy ładowności i prędkości

Dobrze dobrane opony to nie tylko odpowiedni rozmiar, ale także właściwe indeksy prędkości i ładowności. Pierwszy z nich określa maksymalną prędkość, którą wolno nam osiągnąć podróżując, drugi zaś - maksymalne dopuszczalne obciążenie samochodu. Ma to szczególne znaczenie, gdy na wakacje zabieramy rowery, dodatkowy bagażnik na dachu czy ciężkie bagaże.

Największe bagażniki w poszczególnych klasach - oto królowie przestrzeni

Stan techniczny bieżnika

Nie da się uniknąć zużycia opon, dlatego by czuć się bezpiecznym należy sprawdzić ich aktualny stan, ocenić poziom zużycia bieżnika i ewentualne uszkodzenia. Jeżeli rowek bieżnika jest płytszy niż 3 mm, zalecana jest wymiana opon. W przypadku zaś gdy jego głębokość jest mniejsza niż 1,6 mm - zgodnie z przepisami wymiana opon jest absolutnie konieczna. Ogumienie należy obejrzeć pod kątem ewentualnych uszkodzeń, takich jak różnego rodzaju wybrzuszenia, pęcherze czy rysy. Niezwykle niebezpieczne są poprzeczne pęknięcia na bokach opony. W przypadku ich wystąpienia, oponę należy niezwłocznie wymienić.

Ciśnienie w oponach

Przed wyruszenie m w trasę trzeba również sprawdzić ciśnienie powietrza w oponach. Ma ono bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy i zużycie paliwa. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa opory toczenia wymagając większej mocy silnika do poruszania samochodu. Generuje to wyższe koszty zużycia paliwa. Efektem zbyt niskiego ciśnienia jest także dłuższa droga hamowania samochodu. Czynnikiem mogącym świadczyć o niskim ciśnieniu w oponach są lekkie drgania kierownicy. Jeśli się pojawią, poziom ciśnienia należy sprawdzić korzystając z kompresora na stacjach benzynowych. Właściwa dla danego auta wartość ciśnienia podana jest w książce pojazdu.

Źródło: NaviExpert, MotoIntegrator, Szkoła Bezpiecznej Jazdy Ecodrive, Yokohama

Zdjęcie Excellence Zdjęcie SP Sport Fast Response Zdjęcie Bravuris 2
Excellence SP Sport Fast Response Bravuris 2
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
Indeksy
Prędkość V - do 240 km/h H - do 210 km/h H - do 210 km/h
Nośność 615 kg 615 kg 560 kg
Parametry fizyczne
Średnica R15 R15 R15
Szerokość 195 195 195
Profil 65 65 60
Podstawowe informacje
Typ pojazdu Osobowe Osobowe Osobowe
Producent Goodyear Dunlop Barum
Sezon Letnie Letnie Letnie
Model Excellence SP Sport Fast Response Bravuris 2
dane dostarcza:

Add comment