REKLAMA

Sprawdź swój samochód po fali upałów

AAA_Auto

AAA_Auto (AAA_Auto)

"Przede wszystkim należy sprawdzić ciśnienie w oponach, uzupełnić podstawowe płyny i dokładnie oczyścić oraz zabezpieczyć wszystkie powierzchnie wystawione na działanie ciepła. Mam na myśli nie tylko powłokę lakierniczą, ale także wszystkie powierzchnie plastikowe szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur" - mówi Przemysław Vonau, Dyrektor Generalny AAA AUTO w Polsce.

Gdy temperatura drastycznie rośnie, odpowiednio wzrasta też ciśnienie powietrza w oponach, gdy zaś temperatura wraca do normalnego poziomu, opony są często niedopompowane. A zarówno niedopompowane, jak i nadmiernie napompowane opony, mogą negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdu i zużycie paliwa. Po okresie ekstremalnych wahań temperatury w ciągu ostatnich kilku tygodni kierowcy powinni sprawdzić ciśnienie w oponach w normalnej temperaturze. Jednocześnie nie powinni zapominać o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy zostaną zmuszeni po nie sięgnąć.

Mimo, że doświadczeni kierowcy zasłaniają wnętrze samochodów oraz chronią powłokę lakierniczą przed uszkodzeniem i blaknięciem w okresie letnim stosując ochronę przed promieniowaniem UV, nadal mogą pojawiać się niewielkie uszkodzenia. Dlatego teraz, gdy spadła temperatura, nadszedł również czas, aby pozbyć się kurzu i drobnych zabrudzeń oraz tłustej sadzy obecnej w spalinach innych samochodów. Dopiero po dokładnym myciu w myjni ręcznej lub ciśnieniowej, z użyciem odtłuszczającego detergentu, można zacząć nakładać środek polerujący. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia lakieru. Podobnie, dobrze jest wyczyścić wnętrze pojazdu przy użyciu odpowiednich środków czyszczących.

Sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego, oleju silnikowego i płynu do szyb to proste czynności, które większość kierowców może wykonać samodzielnie. Bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak wymiana oleju, płynu chłodzącego czy płynu hamulcowego, wymiana filtrów lub serwis klimatyzacji po okresie letnich upałów, mogą zaczekać do czasu regularnej wizyty kontrolnej w serwisie.

Add comment