REKLAMA

SUV-em w teren? 10 rzeczy, które warto wiedzieć

Specjaliści firmy Goodyear przygotowali zestaw porad dla właścicieli SUV-ów, którzy mają ochotę spróbować swoich sił poza utwardzonymi drogami

Specjaliści firmy Goodyear przygotowali zestaw porad dla właścicieli SUV-ów, którzy mają ochotę spróbować swoich sił poza utwardzonymi drogami (Fot. Goodyear)

Jedziemy na wakacje! | Poradnik

Według prognoz, w 2014 roku europejski rynek pojazdów SUV/4x4 będzie liczył kilka milionów aut. Większa niż kiedykolwiek grupa kierowców będzie korzystać z możliwości samochodów z napędem na cztery koła. W sytuacji, w której doświadczenie niektórych użytkowników tych aut nie wykracza poza okazjonalną jazdę drogą gruntową, ryzyko uszkodzenia pojazdu, a nawet utknięcia w terenie, jest duże. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo problemów, eksperci Goodyeara przygotowali listę porad dla kierowców pojazdów SUV/4x4 wybierających się w trudny teren. Oto one:

1. Dobrze poznaj możliwości i ograniczenia twojego pojazdu. Przeczytaj instrukcję i zasięgnij informacji o jego faktycznych możliwościach off-roadowych.

2. Nie wszystkie samochody SUV/4x4 są właściwie wyposażone do ciężkiej jazdy terenowej - mogą nie mieć na przykład odpowiednich opon.

3. Jazda off-road jest często wolna - nie ulegaj pokusie mocnego wciskania gazu w terenie. Przyśpieszaj łagodnie, aż do uzyskania trakcji - w ten sposób nigdzie nie utkniesz.

4. Podobnie jak w przypadku każdego innego pojazdu poruszającego się po błotnistym terenie, zmiana na niższy bieg może poprawić kontrolę nad autem, ponieważ moc będzie przenoszona na opony w sposób bardziej łagodny i równomierny.

5. O ile to możliwe, unikaj hamowania na bardzo luźnym, błotnistym terenie. Nagłe zablokowanie kół może spowodować utknięcie albo też poślizg.

6. Licz się z przeszkodami - nawet pozornie niewielkie z nich mogą zatrzymać najlepszy samochód terenowy. Pamiętaj, że terenówki różnią się prześwitem. Wysiądź i zbadaj przeszkodę, zanim po niej przejedziesz. Jeżeli utkniesz na kamieniu czy pniu, najpierw spokojnie oceń sytuację. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia pojazdu.

7. Przez niewielkie żleby, rowy czy pnie przejeżdżaj pod kątem, aby trzy koła pomagały przejechać czwartemu.

8. Regularnie sprawdzaj bieżnik - jeżeli jest zabłocony, tracisz przyczepność.

9. Wjeżdżając na strome zbocze, atakuj je prostopadle - utrzymanie wszystkich czterech kół w kierunku nachylenia zapewnia maksymalizację mocy i przyczepności.

10. Przed powrotem na drogę asfaltową oczyść opony z ziemi i innych zanieczyszczeń, a potem sprawdź ciśnienie powietrza w ogumieniu. Przed dalszą jazdą sprawdź również, czy opony nie uległy uszkodzeniu.

Add comment