REKLAMA

Zadbaj o samochód

Wielu z nas z pełną premedytacją, jako środek transportu wybierze własny samochód i to nie tylko ze względu na aspekty ekonomiczne. Samochód daje także dużą wolność i tylko od nas zależy jaką pojedziemy trasą, gdzie się zatrzymamy oraz co jeszcze po drodze zwiedzimy. Odpowiednio zaplanowana i przemyślana podróż własnymi czterema kółkami to szansa na dodatkowe atrakcje i przygody. Oczywiście tylko te pozytywne, które później przywoływane we wspomnieniach będą budziły wyłącznie nasz uśmiech.

Im bardziej szczegółowo przygotujemy się do wakacyjnej podróży własnym samochodem tym lepiej. Nie chodzi tu o samą trasę, ale także, a może przede wszystkim stan techniczny
i wyposażenie auta.

Przegląd techniczny

Przed wyjazdem na wakacje lepiej sprawdzić stan techniczny pojazdu o jeden raz za dużo niż o jeden za mało. Oczywiście nigdy nie ma 100. procentowej pewności, że nic się nam w drodze nie przytrafi, ale dzięki rzetelnemu przeglądowi takie ryzyko minimalizujemy. Diagnostyce powinny być poddane hamulce z płynem hamulcowym włącznie, zawieszenie, układ kierowniczy, oświetlenie i opony. Profesjonalny warsztat sprawdzi również to, czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych z silnika, skrzyni biegów, układu chłodzenia czy też wspomagania. Warto ponadto zweryfikować sprawność samochodu poprzez podłączenie do testera diagnostycznego.

Komfort podróżowania

Wakacyjna podróż samochodem to niejednokrotnie prawdziwa wyprawa trwająca kilkanaście i więcej godzin. Bez zapewnienia sobie odpowiedniego komfortu może dać się ona we znaki. Na rynku jest szereg akcesoriów, które uprzyjemniają jazdę i czynią ją bezpieczniejszą.

Przegroda bagażowa - w samochodach w wersji kombi skutecznie oddziela przestrzeń bagażową od pasażerskiej. Zabezpiecza ona bagaże przed przemieszczaniem, a jeśli podróżujemy wraz z naszym pupilem wyznacza dla niego nieprzekraczalne terytorium.

Lusterko wewnętrzne do obserwowania dzieci - dzięki niemu bez odwracania się cały czas wiemy, czy ich nieskrępowana fantazja nie przekracza granic zdrowego rozsądku.

Mata chłodząca na fotele - nawet doskonale działająca klimatyzacja nie jest do końca w stanie wyeliminować nadmiernego nagrzewania się ud i pleców wynikającego z kontaktuz fotelem. Zasilana z gniazda zapalniczki specjalna mata przyjemnie chłodzi ciało nie powodując jednak wychłodzenia.

Rolety przeciwsłoneczne na szyby boczne - prosty i jednocześnie często nieodzowny gadżet podczas słonecznych, gorących dni. Ograniczają nagrzewanie się wnętrza samochodu również podczas postoju.

Chwile odpoczynku

Jadąc na wyczekiwane przez cały rok wakacje nie warto się spieszyć. Lepiej dojechać na upragnioną plażę czy górski szlak później, ale za to w pełnym zdrowiu. Zanim wsiądziemy za kierownicę trzeba dobrze wypocząć i wyspać się. Prowadzenie samochodu przez zmęczonego kierowcę może być równie niebezpieczne jak jazda pod wpływem alkoholu.

Według szacunkowych danych Instytutu Transportu Samochodowego i Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce, zmęczenie prowadzące do podjęcia błędnej decyzji na drodze może być przyczyną nawet od 10 do 25 proc. wypadków. Dlatego niepisana zasada mówi, że po każdych dwóch godzinach jazdy powinniśmy robić 20 minut przerwy.

Add comment