REKLAMA

Samochód zastępczy - kiedy i komu przysługuje?

samochód zastępczy - kiedy i komu przysługuje

samochód zastępczy - kiedy i komu przysługuje (materiały prasowe)

Skąd załatwić wynajem auta zastępczego?

Procedura ubiegania się o samochód zastępczy nie jest skomplikowana. Zdarza się nawet, że auto zastępcze otrzymamy już w dniu zgłoszenia szkody. Wynajem samochodu zastępczego to kwestia, którą omówimy przy rozmowie z konsultantem firmy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia. Co to znaczy wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy? Pozyskanie pojazdu zastępczego odbywa się poprzez "ufundowanie go" z ubezpieczenia kierującego powodującego wypadek. Nie ponosimy zatem żadnych kosztów. Ubezpieczyciel sprawcy pomoże nam w zgłoszeniu szkody, a pracownicy wypożyczalni będą w stanie dostarczyć nam samochód stosunkowo szybko.

Smochód zastępczy - jakiej może być klasy?

Auto zastępcze, które otrzymamy, będzie najczęściej tej samej klasy, co nasze własne. Jeśli uszkodzone auto to Skoda Octavia, auto zastępcze będzie np. Fordem Focusem czy Oplem Astrą. Chcąc korzystać z samochodu zastępczego z wyższych klas, będziemy zobowiązani dopłacić. Przekazanie samochodu zastępczego nie wiąże się z żadnymi poważnymi formalnościami. Dostarczenie pojazdu zastępczego może odbyć się nawet w formie dowozu pod umówione miejsce.

Zasady korzystania z samochodu zastępczego

Aby ułatwić korzystanie z pojazdu zastępczego, najlepiej pozyskać samochód zastępczy z OC sprawcy. Wówczas nie będziemy musieli zabiegać o zwrot kosztów za najem pojazdu zastępczego pozyskanego we własnym zakresie. Pojazd zastępczy nie zostanie opłacony przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli kierujący posiada drugi pojazd lub jeśli jego samochód rzadko wyjeżdża na drogę. Żeby uniknąć późniejszych komplikacji, lepiej od razu rozważyć wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy.

Uchwała Sądu Najwyższego mówi także, że jeśli nastąpiło "zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej" ubezpieczyciel jest zobowiązany pokryć wszelkie koszty, czyli "ekonomicznie uzasadnione wydatki" wynikające ze szkody, w tym także użytkowanie auta zastępczego. Nie może on też odmówić poszkodowanemu zapewnienia auta, gdy poszkodowany ma dostęp do komunikacji zbiorowej.

Jak długo można mieć auto zastępcze?

Samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu przez cały czas, w którym uszkodzony pojazd stoi w warsztacie. Obejmuje to jednakowo postój w serwisie, oczekiwanie na potrzebne elementy, czas samej naprawy itp. OC sprawcy będzie "sponsorem" także w przypadku szkody całkowitej. Auto zastępcze z OC sprawcy może być przez nas używane od dnia, gdy auto zostało uszkodzone, do momentu wypłaty odszkodowania.

Warunki przyznania samochodu zastępczego - podsumowanie

Najważniejsze są dokumenty: ważna jest polisa sprawcy, oświadczenie o wypadku itp.

Komu przysługuje samochód zastępczy?

Odpowiedzialność ubezpieczyciela. Wóz zastępczy opłacany z OC sprawcy przysługuje poszkodowanemu w wyniku kolizji drogowej, pod warunkiem, że m.in nie ma drugiego własnego auta.

Kiedy muszę oddać auto zastępcze? Na ile przysługuje auto zastępcze przy szkodzie częściowej?

Wynajem zastępczego pojazdu trwa od stwierdzenia szkody, przez cały okres naprawy auta, aż do odbioru auta z serwisu.

Na jak długo przysługuje samochód zastępczy przy szkodzie całkowitej? Kiedy mam dokonać zwrotu auta zastępczego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe są zobowiązane pokryć koszty wynajmu auta od dnia zniszczenia pojazdu. Jak długo? Do dnia wypłaty odszkodowania, a w uzasadnionych przypadkach do chwili, gdy nabycie nowego pojazdu będzie możliwe.

Aby otrzymać auto zastępcze, powinniśmy ustalić szczegóły w momencie zgłaszania szkody. W wymagających sytuacjach można też skorzystać z pomocy rzecznika finansowego.

Jak otrzymać samochód zastępczy jeśli mamy gwarancję?

To indywidualna kwestia, którą musimy skonsultować z naszym dealerem czy serwisem. Kluczowy będzie tu m.in. czas naprawy. Aby uzyskać samochód zastępczy, musi trwać ona odpowiednio długo. Może zdarzyć się, że będziemy musieli pokryć koszty z własnej kieszeni.

Jakie koszty są pokrywane z polisy OC sprawcy?

Bez względu na czas naprawy, po stronie ubezpieczyciela sprawcy nie leży opłata za wydatki eksploatacyjne tj. wymianę opon, paliwo czy płyn do spryskiwaczy. Należy zatem jak najszybciej dążyć do sytuacji, w której będziemy w stanie kupić nowe auto.

Możliwość korzystania z komunikacji publicznej nie powoduje, że firmy ubezpieczeniowe nie zapewnią nam auta zastępczego. Jeśli jednak mamy dostęp do innego, własnego środka transportu, a zatem drugie auto, które nie jest użytkowane, nie otrzymamy pojazdu tymczasowego.

Zawsze należy ustalić szczegóły z firmą ubezpieczeniową, aby potem uniknąć dopłaty.

Add comment