REKLAMA

Jak sprawdzić samochód po VIN?

gdzie znaleźć numer VIN

gdzie znaleźć numer VIN (materiały prasowe)

Czym jest numer VIN (vehicle identification number)?

Skrót VIN, czyli vehicle identification number, to nic innego jak unikatowy numer, który posiada każdy pojazd poruszający się po drogach. Numer nadwozia jest niezbędny w przypadku, gdy pozyskujemy dane techniczne o aucie np. w poszukiwaniu trudno dostępnych części lub odpowiedniego lakieru do naprawy lakierniczej. Na jego podstawie uzyskamy również pełny raport, w którym znajduje się historia pojazdu. VIN zyskał szczególną popularność w walce z nieuczciwymi handlarzami, którzy prezentują samochody o nieznanym pochodzeniu.

Gdzie znajdę numer VIN w samochodzie?

Uczciwy sprzedawca nie będzie ukrywał przed nami żadnej informacji na temat samochodu, a VIN często znajdziemy już w ogłoszeniu w internecie. Jak można go znaleźć w inny sposób? Najprostszą metodą jest oczywiście zaglądnięcie do dowodu rejestracyjnego lub sprawdzenie w karcie pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym jest on zapisany pod literą "E". Gdy kupujemy samochód, warto zwrócić uwagę czy zgadza się on z tym, który umieszczony jest na tabliczce znamionowej. Każde auto ma ją na różnych elementach nadwozia. Najczęściej są one na progu drzwi pasażera, słupku środkowym karoserii lub na stopniach wejściowych w pierwszych drzwiach w pojeździe. Numeru VIN szukajmy też w komorze silnika, po prawej stronie na wzmocnieniach, na dole szyby przedniej auta, a nawet pod fotelem pasażera (numer VIN ukryty jest wtedy pod wykładziną) lub w okolicach gniazda prawego amortyzatora.

Jak czytać numer VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu to nic innego jak dane dotyczące auta, ukryte pod symbolami liczbowymi. Dzięki rozkodowaniu numeru VIN możemy dowiedzieć się więcej o historii pojazdu. Trzy pierwsze to tzw. WMI, czyli oznaczenie, z jakiego kraju pochodzi samochód. Idąc tym tropem jeśli oznaczenie zaczyna się od "J" kraj pochodzenia samochodu to Japonia, 1 - USA, "W" to Niemcy, a "VF-VR" oznacza Francję. Pełną listę oznaczeń znajdziemy w internecie. Kolejna część to typ środka transportu, który często wskazuje wersję silnika, a nawet wyposażenie pojazdu. Na samym końcu zapisane są informacje o numerze własnym egzemplarza. Samochodowy "PESEL" to coś, o czym należy pamiętać przed zakupem auta. Jego odczytanie i dokładne zapoznanie się z raportem pozwoli zweryfikować informacje podawane przez nieuczciwych sprzedawców.

Czy po numerze VIN da się sprawdzić datę pierwszej rejestracji pojazdu?

Po numerze VIN odczytamy wiele informacji m.in. kiedy auto zostało pierwszy raz zarejestrowane i jaki jest rok produkcji. Dowiemy się więcej o realnej liczbie właścicieli, ile wynosi prawdziwy przebieg, czy samochód nie uczestniczył w wypadku, jak również czy auto nie było kradzione. Znajdziemy także komunikat ukazujący datę badania technicznego i ważności polisy OC. Raport zawiera więc wszelkie odpowiedzi na zadawane pytania. Obecnie, w internecie powstaje coraz więcej portali, które pozwalają nam sprawdzić auto w domowym zaciszu. Wszystko działa na podstawie specjalnych baz danych, które tworzą producenci aut.

Sprawdzenie VIN - gdzie i jak?

Wiele ze stron wymaga opłaty za raport VIN. Choć wymóg zapłaty może nas zniechęcić, starajmy się nie korzystać z usługi sprzedawcy, który dobrodusznie oferuje nam darmowe sprawdzenie VIN. Oczywiście, nie należy mierzyć wszystkich jedną miarą, ale nieuczciwy sprzedawca chętnie wykorzysta okazję, aby sfałszować historię pojazdu. Sprawdź auto w bazie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Gdy zakupimy możliwość wyszukania, możemy rozpocząć sprawdzenie auta i jego historię. Wprowadzamy wszystkie potrzebne informacje. Warto znać też numer rejestracyjny samochodu (wyczytany z tablic rejestracyjnych), ponieważ niektóre strony tego wymagają.

Kupno samochodu to poważna sprawa. Zanim więc kupisz auto, sprawdź go nie tylko podczas oględzin, ale również na podstawie numeru VIN samochodu. Ta metoda, to świetny sposób na świadomy i pewny zakup z legalnego źródła. Dzięki temu nie będziemy zaskoczeni nieprzewidzianą usterką, która nie tylko znacząco odchudzi nasz portfel, ale również zabierze radość z jazdy.

Add comment