REKLAMA

Idą zmiany. Polski Ład, a leasing samochodu

Zmiany w leasingach, a Polski Ład

Zmiany w leasingach, a Polski Ład (materiały prasowe)

Polski Ład - co to?

Szereg reform wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów to prawdziwa bomba dla przedsiębiorców. Oznacza to dla nich prawdziwą rewolucję podatkową. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Zapowiadane zmiany mają w praktyce przynieść ulgę Polakom. W ich kieszeniach ma zostać rocznie ok. 17 miliardów złotych. Wprowadzenie Polskiego Ładu to także ulga dla klasy średniej. Ponad połowa Polaków ma zapłacić niższe podatki. Do końca roku wszystko pozostaje, jednak według dawnych przepisów. Co z tymi, którzy żyją z prowadzenia swojej działalności gospodarczej?

Wykup auta do majątku prywatnego - odliczanie podatku VAT

Obecnie obowiązujące jeszcze przepisy mówią, że przedsiębiorca po zakończeniu leasingu operacyjnego może wykupić go na cele prywatne. Po sześciu miesiącach od momentu wykupienia nie stanowi już przychodu, więc nie ma konieczności opodatkowania go. Dodatkowo nie musi go wykazywać w rozliczeniu rocznym. Od stycznia nie będzie możliwości jego sprzedaży po upływie pół roku. Polski Ład ma doprowadzić do zmian w tej kwestii. Rząd chce, by sześć miesięcy zostało wydłużone do 6 lat. Czy wykupienie pojazdu będzie wówczas opłacalne? Zdecydowanie nie. Zmiana w praktyce oznacza, że prowadzący działalność gospodarczą po okresie leasingu i wykupie będzie musiał zapłacić podatek dochodowy, jak i podatek VAT.

Nowe przepisy mają zmienić zasady wykupu pojazdów po leasingu. Wielu przedsiębiorców po okresie finansowania decydowało się wyprowadzać samochód z firmy do majątku prywatnego. Takie działanie wykorzystywało pewną lukę prawną. Przy pomocy Polskiego Ładu, rządzący chcą ograniczyć ten "proceder". Nie będzie możliwości wykupu auta bez należności podatkowej do 5 lat od zakończenia leasingu. Nabycie samochodu może być teraz nieopłacalne. Należy się również spodziewać podwyżki cen aut.

Czasu zostało niewiele. Jeszcze jest szansa, by zdecydować się na ten rodzaj finansowania samochodu. Aktualizacja przepisów nastąpi z początkiem kolejnego roku. Do 31 grudnia możesz podpisać umowę leasingu na "starych" zasadach. Dzięki temu unikniesz obowiązku zapłaty podatku. To szczególnie ważne dla osób, które planują taki krok. Pamiętaj, że formalności z tym związane to nie jest kwestia dwóch dni, więc rozpocznij proces odpowiednio wcześnie.

Co dalej z podatkami i leasingiem?

Planowane zmiany, które wejdą w życie za niecały miesiąc, obejmują również rozliczenie podatku dochodowego w przypadku rat leasingowych. Wraz z Polskim Ładem w Polsce podatku nie będzie się naliczać od ostatniego zobowiązania, czyli tzw. raty wykupu, ale od realnej wartości danego auta.

Polski Ład to również niższe stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt to forma opodatkowania, która cechuje się brakiem kosztów uzyskania przychodów. W biznesie oznacza to brak konieczności szukania wydatków. Co to zmienia? Osoby prowadzące działalność mogą od przyszłego czasu chętniej brać samochód w najem długoterminowy. Część z nich wykupi auto po leasingu po wyższej cenie lub będą decydować się na dłuższy okres finansowania.

Odliczanie składki zdrowotnej

Na koniec tego artykułu warto jeszcze wspomnieć o kilku innych aspektach, które zmienią się z nastaniem nowego roku. Jedną z nich jest odliczanie składki zdrowotnej. Niezależnie od tego, jaką formę działalności prowadzą przedsiębiorcy, składka będzie wynosić 9 proc. Zlikwidowana zostanie możliwość odliczania jej od podatku.

Podniesienie kwoty wolnej od podatku

Zasady te zmieniają życie nie tylko przedsiębiorcom. Obejmują również wynagrodzenia pracowników. Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 30 tys. zł. Będzie to ulga dla osób, które zarabiają najmniej. Nie zostaną zlikwidowane umowy cywilnoprawne. Zastosowanie rodzaju rozliczenia podatkowego będzie zależeć od wielu czynników. Jeśli ktoś posiada taką umowę i zarabia relatywnie niewiele, to dla niego nowe zasady będą korzystne. 2022 rok to duże zmiany dla wielu z nas.

Add comment