REKLAMA

Porady na najczęstsze zimowe usterki w naszym aucie

porady na zimowe usterki

porady na zimowe usterki (materiały prasowe)

Wielu kierowców ma problem z akumulatorem. Niskie temperatury doprowadzają do szybkiego rozładowania baterii

Nawet jeśli przeciętna żywotność akumulatora wynosi kilka lat, problemy przy rozruchu silnika pojawiają się nawet w stosunkowo młodym aucie. Ujemne temperatury sprawiają, że w zimie częściej występują problemy z odpaleniem.

Efektem złych warunków drogowych mogą być też usterki układu kierowniczego. Powstają one po wjeździe w "pułapki" wywołane np. oblodzeniem. Jeśli wjedziemy w przysypaną dziurę i dojdzie do awarii, oznakami tego będą najczęściej drgania wyczuwalne na kierownicy. W przypadku podobnej usterki, koszty ewentualnej naprawy uzależnione będą od skali szkody.

W przypadku dużego uszkodzenia karoserii sól będzie szkodzić

Wnikająca w niezabezpieczony lakier sól powoduje poważniejsze usterki. W niskich temperaturach może też dojść do uszkodzenia zamka w drzwiach lub klapie bagażnika. Zimą uwagi wymagają także opony. Oswajając się z jej nadejściem, powinniśmy zwiększyć ciśnienie. Bez względu na porę roku zachęcamy kierowców do częstszej kontroli ciśnienia, co może zwiększyć żywotność opony.

W niskich temperaturach dochodzi do nieudanych prób uruchomienia samochodu

Niższe temperatury wpływają na sprawność akumulatora. Nie zawsze jednak jest to winowajca naszych trudności. Gdy w skrajnie niskich temperaturach zgęstnieje olej, mniejsza płynność powoduje większe opory przy smarowaniu i zapłon nie będzie możliwy. Usilnie ponawiając próby, możemy rozładować akumulator. Gdy jednak temperatura nie zdaje się wpływać na sprawność smaru i posłuszeństwa odmówił akumulator, również nie siłujmy się z nim i rozpocznijmy ładowanie. Jeśli kilkukrotne włączenie i wyłączenie zasilania nie pomoże, oznaczać to będzie konieczność ładowania. Najczęściej wystarczy podpiąć urządzenie do prostownika lub odpalić auto na kablach.

Co zrobić w skrajnych przypadkach? Konieczne będą interwencje fachowców

W czasie niskich temperatur uszkodzeniu może ulec też rozrusznik silnika. Nieco wyżej wspominaliśmy awarie powstałe w wyniku najechania na nierówność lub uszkodzony fragment jezdni. Także na krawężnikach łatwo uszkodzić zawieszenie. Wtedy może być potrzebne ponowne ustawienie geometrii lub będziemy musieli zmienić uszkodzone opony. Wymiana ogumienia może stać się konieczna, kiedy pod wpływem silnego uderzenia powstaną przerwania struktury kordu.

Warunki atmosferyczne, a rdza

W autach, w których widoczne jest uszkodzenie karoserii, musimy zachować szczególną uwagę. Tu nie zawsze wystarczy suszenie poprzedzone myciem. Tam, gdzie widzimy ogniska korozji i odpryski lakieru, szczególnie w dolnych partiach drzwi konieczne będzie wykonanie zabezpieczenia newralgicznych miejsc. Cenna będzie warstwa specjalnego preparatu. Z dokładną konserwacją możemy poczekać na roztopy i wykonać ją podczas wiosennej, głębszej naprawy. Wtedy możemy naprawić uszkodzenie. Pomocne może okazać się uszczelnienie lakieru.

Niestety właściciele leciwych samochodów muszą być przygotowani na podobne epizody. Mówi się też o innych metodach jak nałożenie twardego wosku (który jest najmniej skutecznym środkiem), zabezpieczenie z pomocą powłoki ceramicznej lub oklejanie samochodu folią. Nie musimy wtedy oklejać całego auta, a tylko wspomniane fragmenty.

Inne usterki występujące w zimie

W samochodach z silnikiem Diesla może wytwarzać się parafina, która utrudni zapłon.Poprzez pozostawienie samochodu na mrozie przez dłuższy czas, akumulator zostanie rozładowany.Uwaga, aby nie pomylić problemów z zasileniem rozrusznika z awarią akumulatora.W zimie dbajmy o kondycję zawieszenia, pamiętając podczas jazdy o dziurach zasypanych śniegiem.Nierzadko drogowcy rozpoczynają odśnieżanie z opóźnieniem, więc zachowajmy spokojny styl jazdy. Opady śniegu wpływają negatywnie na warunki na drodze!Chcąc zapobiec problemów z układem paliwowym, stacje paliw oferują mieszanki, które lepiej radzą sobie na mrozie. To cenne, szczególnie jeśli mówimy o oleju napędowym.

Add comment