REKLAMA

2/3 ropy naftowej w Polsce pochodzi z Rosji. Co dalej?

import ropy

import ropy (materiały prasowe)

Udział rosyjskiej ropy naftowej - krajem wstrząśnie kryzys?

Import ropy naftowej do krajów Unii Europejskiej jest bardzo duży. Według szacunków państwa są w 25% uzależnione od tego surowca oraz innych paliw stałych, które pochodzą z Rosji. Największym importerem rosyjskiej ropy są Holandia oraz Niemcy. Polska na tle innych krajów unijnych w latach 2019-2020 roku również była jednym z największych importerów ropy naftowej z Rosji. Tylko w 2019 r. sprowadziliśmy 195 mln baryłek surowca, w tym 133,4 mln baryłek z Rosji (68 proc.), rok później niecałe 183,3 mln baryłek, z czego 131,2 mln baryłek z Rosji (72 proc.).

Styczniu 2022 r., ze względu na wyższe ceny na światowych rynkach, dochody ze sprzedaży ropy wzrosły o ponad 90 proc. w stosunku do średniej miesięcznej z ubiegłego roku. Dostawy ropy w ostatnim czasie zostały zdywersyfikowane. Jest to spowodowane zwiększeniem eksportu ropy z takich krajów, jak Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone czy Norwegia. Dywersyfikacja dostaw to gwarancja zapewnienia zapotrzebowania na rynku.

Jak wyglądają dostawy rosyjskiej ropy?

Rosyjska ropa to główny produkt eksportowy tego kraju. Trafia ona w szczególności do krajów Unii Europejskiej. Największym importerem ropy naftowej była Holandia. Na drugim miejscu znajdują się Niemcy i Polska. Eksportowana ropa nie jest konieczna. Warto odnotować, że w 2020 r. 10 spośród 27 krajów członkowskich w ogóle nie sprowadzało ropy z Rosji.

W przypadku Polski jednym z filarów procesu odchodzenia od importu rosyjskiej ropy jest gdański Naftoport. W dłuższym horyzoncie czasowym daje potencjał do ewentualnej rozbudowy infrastruktury, zwiększenia przepustowości i znalezienia nowych kierunków dostaw - mówił dyrektor PIE, Piotr Arak.

Dyrektor Instytutu podkreśla, że zachodzi potrzeba znalezienia nowych eksporterów, by uszczuplić zasoby centralnego budżetu Federacji Rosyjskiej. Jest to jeden ze sposobów zahamowania dalszej rosyjskiej ekspansji.

Ograniczenie importu rosyjskiej ropy — jakie są rozwiązania?

Ograniczenie importu rosyjskiej ropy jest możliwe — tak przekonują członkowie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jak ograniczyć rosyjską ropę naftową?

Ropa jest głównym produktem eksportowym Rosji i odcięcie się od jej surowców z pewnością byłoby odczuwalne w tym kraju. Eksperci zapewniają, że możliwe jest uniezależnienie się od tego kraju i jego dóbr.

Jednym z rozwiązań są negocjacje z Iranem w sprawie ograniczenia programu jądrowego. Ten kraj produkuje 2,5 mln baryłek dziennie, jednak zaledwie niecały milion przeznaczony jest na eksport.

Drugim rozwiązaniem jest większe wykorzystanie możliwości importu z Norwegii. Ropa z tego kraju trafia głównie do Azji. Dotychczas Chiny (0,24 mln baryłek dziennie) i Indie korzystały z surowca ze Skandynawii. Bardzo możliwe, że te państwa w związku z wojną na Ukrainie, zwiększą import z Norwegii. Zacieśnienie współpracy z Norwegami dałoby możliwość krajom europejskim (UE) lepszego wykorzystania istniejącej już infrastruktury łączącej Stary Kontynent z Norwegią.

Ropa naftowa może być także eksportowana ze Stanów Zjednoczonych i Kazachstanu. Ma to związek ze wzrostem wydobycia tego surowca w USA. Z kolei Kazachstan planuje zwiększyć produkcję ropy naftowej.

Europa jest w stanie odciąć się od Rosji

W poprzednich latach ropa rosyjska dominowała na rynku i była podstawą unijnego zapotrzebowania na ten surowiec. W ostatnim miesiącu państwa świata rozważają, w jaki sposób zmniejszyć wartości eksportu rosyjskiego. Zyski ze sprzedaży ropy naftowej są podstawą machiny wojennej Putina. Jest kilka rozwiązań, które można wykorzystać. Jedną z opcji jest zwiększenie eksportu Iranu, USA i Norwegii do tego stopnia, aby obejmował całe krajowe zapotrzebowanie w Polsce. Podobnie jest w przypadku gazu. W którym kierunku pójdzie Europa oraz Polska? Czas pokaże.

Add comment