REKLAMA

Bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka

fotelik dla dziecka, fotelik samochodowy, bezpieczeństwo

fotelik dla dziecka, fotelik samochodowy, bezpieczeństwo (Wbudowany fotelik dla dziecka)

Zgodnie z obowiązującym prawem dziecko do 12 roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku. Bez niego same pasy nie spełniają prawidłowo swojej roli.

Jak wybrać prawidłowy fotelik

Na początku należy się skupić na dobraniu fotelika odpowiedniego do wzrostu i wagi pociechy. Różnice między fotelikami zależą przede wszystkim od wagi i wieku dziecka, które będzie nim przewożone, co oczywiście wynika z różnic pomiędzy niemowlakiem, a nastoletnim dzieckiem. Najczęściej spotykane modele to:

- foteliki dla niemowląt, które montuje się tyłem do kierunku jazdy (0-13 kg), tzw. grupa 0+, np:

Fotelik samochodowy Pebble 4 opinie Porównaj ceny tego produktu > dane dostarcza:

- foteliki dla kilkuletnich dzieci (9-18 kg), tzw. grupa I, np:

Fotelik samochodowy Young Expert 2 opinie Porównaj ceny tego produktu > dane dostarcza:

- siedzenie z podwyższonym oparciem (15-36 kg), tzw. grupy II i III, np:

Fotelik samochodowy Junior Maxi 4 opinie Porównaj ceny tego produktu > dane dostarcza:

Fotelik samochodowy Leo 1 opinia Porównaj ceny tego produktu > dane dostarcza:

Należy zauważyć, że foteliki bez wysokiego oparcia nie są polecane, gdyż nie gwarantują tak dobrej ochrony dla kręgosłupa dziecka.

Warto zwrócić też uwagę na wyniki testów bezpieczeństwa, jakie uzyskał dany model oraz zapoznać się z opiniami na temat danego modelu. Wiarygodnym źródłem informacji są niemieckie testy ADAC, publikowane raz w roku. Foteliki są oceniane w pięciostopniowej skali w pięciu kategoriach, takich jak: bezpieczeństwo, stabilność mocowania, łatwość obsługi, komfort dziecka, łatwość czyszczenia. Należy jednak pamiętać, że ADAC nie sprawdza wszystkich dostępnych modeli, a jedynie część wybranych przez siebie. Jest to jednak pomocna informacja dla opiekuna, który pierwszy raz stoi przed wyborem odpowiedniego fotelika.

Pamiętajmy, by przed zakupem fotelika dziecięcego, przymierzyć go w samochodzie, gdyż nie wszystkie foteliki będzie można stabilnie i poprawnie zamontować w każdym samochodzie. Warto więc przed zakupem wybrać dwa, trzy modele, które będziemy mogli wypróbować. Stabilne mocowanie fotelika jest jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy.

Jak prawidłowo zamocować fotelik

Jak wspomnieliśmy powyżej, bardzo ważny jest prawidłowy i stabilny montaż fotelika. Jednym z bezpieczniejszych miejsc jest środek tylnej kanapy. Poleca się też, aby nawiązać kontakt wzrokowy z dzieckiem, umiejscowić fotelik na miejscu za pasażerem. Najmłodsze dzieci mogą być przewożone także na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy. Zasada, aby dzieci do 9 kg przewozić tyłem jest bardzo ważna ze względu na słaby jeszcze kręgosłup i lepszą ochronę główki pociechy. Nie powinno też się stosować poduszek, mających na celu podwyższenie dziecka. Nie chronią one przy uderzeniach bocznych, ani czołowych, wyślizgując się spod dzieci. Szczegółowe informacje o tym jak prawidłowo zamontować fotelik samochodowy dla dziecka znajdują się w naszym artykule  Jak zamocować fotelik dla dziecka.

Najważniejsze to pamiętać, by fotelik  był odpowiednio dobrany do potrzeb dziecka, aby zapewniał mu nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort jazdy. Za tym idzie także prawidłowe zamontowanie fotelika oraz wyregulowanie pasów tak, by nie krępowały ruchów malucha, jednocześnie zabezpieczając go podczas drogi. Nim wyruszy się w długą podróż, warto też przyzwyczaić dziecko do fotelika w czasie kilku krótszych przejażdżek.

Najpopularniejsze foteliki samochodowe w Okazje.info - kwiecień 2014

ProduktUdział w top20

Zobacz inne foteliki samochodowe w

Add comment