REKLAMA

Brak kaca, a nieświadoma nietrzeźwość. Na co uważać, zanim wsiądziemy za kierownicę?

Brak kaca a nieświadoma nietrzeźwość

Brak kaca a nieświadoma nietrzeźwość (materiały prasowe)

Coraz mniej kierowców przeprowadza samokontrolę stanu trzeźwości

Poranne poczucie trzeźwości potrafi bardzo zmylić. Wbrew temu, co może się wydawać dobre samopoczucie i brak kaca nie świadczy o braku alkoholu w organizmie. Niemal co czwarty kierowca po spożyciu alkoholu rezygnuje z badania przy użyciu alkomatu na rzecz alkomatu online lub własnej intuicji. Jest to ryzykowne, ponieważ bardzo często dopiero za pomocą alkomatu dobrej jakości określona zostaje prawidłowa ilość promili we krwi. To właśnie jego wskazania potwierdzają, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie uzyskać wiarygodne prognozy trzeźwienia, ocenić sytuację swojego stanu i dopiero wtedy podjąć decyzję o prowadzeniu pojazdu.

Ostatnio popularne stały się alkomaty internetowe. Na ich podstawie kierowcy coraz częściej podejmują decyzję czy prowadzić samochód. Niestety, ale nie jest to dobra metoda, a algorytm kalkulatora nie wystarczy do podjęcia racjonalnej decyzji. W celu udowodnienia jak błędne są kalkulatory i ich algorytmy, na prośbę Alcosense Laboratories przeprowadzono specjalne badanie. Prawie połowa kierowców, którzy wzięli w nim udział, posiadała wyraźnie wyższy poziom alkoholu we krwi niż ten, który wskazał test online.

Dodatkowo, jak wykazano, problem ten dotyczy niewielkiej ilości kierowców zawodowych. Mają oni już wyrobiony nawyk sprawdzania swojej trzeźwości, przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Rezygnują tym samym z niesprawdzonych i nieskutecznych metod.

Dlaczego pomimo dobrego samopoczucia po spożyciu alkoholu należy sprawdzić poziom alkoholu we krwi?

0,2 promila-od tego progu prowadzenie pojazdu w Polsce to poważne wykroczenie, które zagraża życiu i zdrowiu nie tylko kierowcy, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Często pozornie niewiele alkoholu może doprowadzić do przekroczenia tej granicy, a złe samopoczucie, zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi — do niebezpiecznych zdarzeń.

Najczęstszym wytłumaczeniem kierowców przyłapanych na jeździe pod wypływem, jest ogólne dobre samopoczucie. Kac nierzadko przychodzi później, nawet po kilkunastu godzinach, a nawet dniu. Wszystko to wynika z powodu substancji powstających w trakcie neutralizacji alkoholu. Warto wziąć więc pod uwagę czynniki, które wpływają na szybkość pozbywania się alkoholu i trzeźwości: średnie tempo metabolizmu, stopień najedzenia, ogólna kondycja fizyczna, płeć, waga oraz wzrost.

Nie należy sugerować się alkomatami online. Ich algorytmy uwzględniają jedynie podstawowe czynniki, na podstawie których można niesłusznie utwierdzić się w przekonaniu, że jesteśmy trzeźwi. W rzeczywistości trudno przewidzieć nasz aktualny stan.

O czym pamiętać po spożyciu alkoholu?

Jeśli ubiegłego wieczoru spożywaliśmy alkohol, nawet w niewielkiej ilości, powinniśmy sprawdzić stan naszej trzeźwości. Warto w tym celu zainwestować w dobrej jakości alkomat, który precyzyjnie określi naszą zdolność do jazdy. Jeśli takowego nie posiadamy lub po prostu spożywamy alkohol sporadycznie, w internecie oraz na stacjach benzynowych zakupimy alkomaty jednorazowe. Ich skuteczność również jest dobra, a oszczędzi dużego jednorazowego wydatku. Ostatnią opcją może być również wizyta na komisariacie policji, na którym możemy poddać się badaniu przy użyciu alkomatu.

Pamiętaj, nigdy nie prowadź po spożyciu alkoholu! Kary są dotkliwe, a niebezpieczeństwo, które stwarzasz na drodze, jest bardzo duże. W takich sytuacjach lepiej oddać kluczyki komuś trzeźwemu bądź wybrać drogę powrotną taksówką lub komunikacją miejską.

Add comment