REKLAMA

Najważniejsze informacje o tym, na co pozwala zielona strzałka

Zielona strzałka

Zielona strzałka (Materiały prasowe)

Wielu kierowców myśli, że światło w kształcie zielonej strzałki oznacza to samo co "zwykły" sygnał zielony

Gdy mamy do czynienia z zieloną strzałką musimy pamiętać, że możliwe jest skręcanie w kierunku wskazanym przez zieloną strzałkę. Mamy jednak na myśli pojęcie warunkowego skrętu, czyli takiego, który nie narazi uczestników ruchu i odbędzie się po ustąpieniu pierwszeństwa. Odbywa się tylko pod warunkiem upewnienia się, że nie wymusimy pierwszeństwa i nie zagrozimy kierowcom, pieszym i rowerzystom.

Symbol w kształcie zielonej strzałki nadawany przez Sygnalizator S-2. Z lewego skrajnego pasa ruchu możesz zawrócić, jeśli manewr nie spowoduje utrudnienia ruchu innym

Zielona strzałka umożliwia nie tylko warunkowe skręcanie w kierunku wskazanym przez nią. Jeśli to nie zabronione znakiem B-23, na zielonej strzałce możemy zawrócić. Zielony sygnał świetlny nadawany przez sygnalizator S-2 w postaci zielonej strzałki nie pozwala nam jednak przejechać bez uprzedniego zatrzymania.

Zielona strzałka to nie wszystko: nie możesz zagrozić ruchowi drogowemu i jego uczestnikom

Źródłem wiedzy jest dla nas Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Spraw Wewnętrznych w sprawie znaków i sygnałów drogowych. To tam znajdziemy odpowiedzi na pytania, które może wywoływać zielona strzałka. Na pewno nie jest to zwykłe zielone światło!

Podsumowanie

Możliwy jest wjazd w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Zielona strzałka pozwala na zawracanie z lewego skrajnego pasa, pod warunkiem, że nie zakazuje tego znak zabraniający zawracania. W tym samym momencie, co Sygnalizator S-2 (sygnał czerwony), sygnalizator świetlny emituje sygnał w kształcie strzałki. Oznacza to, że musimy zachować się jak przy normalnym czerwonym świetle, więc obowiązkowe jest zatrzymanie pojazdu. Minięcie sygnalizatora z sygnałem w kształcie zielonej strzałeczki jest możliwe tylko po spełnieniu obowiązku zatrzymania i ustąpieniu pierwszeństwa. Nawet jeśli zdaliśmy bez problemów prawo jazdy, łatwo zapomnieć o pewnych regułach. Zawsze zatrzymuj się na czerwonym świetle. Nawet jeśli widzisz sygnał w kształcie zielonej strzałeczki, musisz się zatrzymać. To normalne czerwone światło! Warunkowy skręt nie może zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Innym jego uczestnikom też należy się spokój. Miejmy to na uwadze, gdy po skręcie zmierzamy do drogi poprzecznej. Tam mogą być piesi! Warunkowy skręt i pozwolenie warunkowe — te słowa powtarzajmy sobie nieustannie, aby uniknąć mandatów, kolizji i wypadków. Obowiązuje nas znajomość sygnałów świetlnych. Nie możemy tłumaczyć sobie, że "na strzałce nikt nie staje". Przez różnice w podejściu do tej reguły dochodzi do kolizji i niebezpiecznych sytuacji na drodze. Kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator obowiązują określone zasady. Musi być on bardzo ostrożny — szczególnie na zatłoczony i ruchliwym skrzyżowaniu. Miejmy na uwadze nie tylko auta osobowe, ale także pieszych, tramwaje, autobusy, rowerzystów i jakże modne ostatnio — hulajnogi elektryczne. Ich użytkownicy mogą nie zwrócić uwagi na kierowcę auta, który wymusza pierwszeństwo. W ten sposób może dojść do tragedii. Przewidujmy i unikajmy pośpiechu, a tym samym zapewnimy bezpieczeństwo.

Add comment