REKLAMA

Polisa OC, a zakup używanego samochodu

polisa OC, a bezpieczeństwo

polisa OC, a bezpieczeństwo (materiały prasowe)

Myślisz o zakupie używanego pojazdu? Ubezpieczenie to kluczowa sprawa

Posiadać polisę OC musi każdy — jest to obowiązek ustawowy. Brak obowiązkowego OC skutkuje nie tylko pokryciem kosztów naprawy pojazdu poszkodowanego, ale i nałożeniem opłaty wysokości nawet do 5600 złotych. Jeśli posiadamy już standardową umowę ubezpieczenia samochodu, to w chwili przedawnienia polisa przedłuża się automatycznie, chyba że została wypowiedziana z wcześniejszym terminem lub zdecydowaliśmy się na zmianę ubezpieczyciela.

Inaczej wygląda to, gdy kupujemy używany samochód. Polisa nie przedłuża się wtedy automatycznie. Po zakupie używanego samochodu, wraz z ważną polisą OC, nie ma konieczności jej ponownego wykupywania, ale tylko do chwili utraty ważności. Każdy nowy właściciel musi o tym pamiętać, ponieważ jeśli nie dopilnuje terminu zawarcia nowej umowy, zostanie nałożona na niego kara. Należy wiedzieć o tym, że polisa OC przypisana jest indywidualnie do każdego pojazdu, a nie do osoby.

Spore grono osób decyduje się również na zakup samochodu od handlarza. Jak więc wygląda sprawa ubezpieczenia OC w przypadku sprzedaży samochodu przez właściciela komisu? Dokładnie tak samo. Jeśli zadbano o obowiązek jego rejestracji oraz ubezpieczenie przed wprowadzeniem go do ruchu, również możemy korzystać z polisy zbywcy (tutaj komis), do momentu jej wygaśnięcia.

Co zrobić w przypadku wygaśnięcia ubezpieczenia zbywcy pojazdu lub zakupie używanego samochodu zza granicy?

Umowę ubezpieczenia OC musi wykupić każdy z posiadaczy pojazdów mechanicznych. W wielu przypadkach kupowany przez nas samochód posiada ważną polisę OC. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy pojazd nie jest ubezpieczony. Co więc należy zrobić w przypadku nabycia pojazdu zarejestrowanego, ale bez ważnego ubezpieczenia OC lub w przypadku bezpośredniego zakupu samochodu za granicą?

W pierwszym przypadku ochrona ubezpieczeniowa musi zostać wykupiona w dniu kupna pojazdu lub w ostateczności nie później niż przed wprowadzeniem go na drogi publiczne. W przypadku samochodu osobowego zza granicy kupujący ma 30 dni na rejestrację w Polsce i zawarcie swojej umowy ubezpieczenia OC. Jeżeli poprzedni właściciel nie wyrejestrował pojazdu, do czasu załatwienia wszystkich formalności dozwolone jest korzystanie z zagranicznej polisy sprzedającego. W przeciwnym razie zobowiązani jesteśmy wykupić na ten okres krótkoterminowe ubezpieczenie, a przed jego sprowadzeniem należy wyrobić tymczasowe tablice rejestracyjne. OC krótkoterminowe zawiera wszelkie informacje potrzebne np. w razie wypadku lub kolizji. Krótkoterminowe OC nie ulega przedłużeniu po upływie 30 dni.

Kupujesz samochód? Sprawdź, czy posiada aktualne obowiązkowe ubezpieczenie OC

Warto pamiętać, że do momentu nabycia prawa własności pojazdu (czyli terminu zawarcia umowy), właściciel samochodu może w dowolnym momencie wypowiedzieć dotychczasową umowę z ubezpieczycielem. Według zapisów w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nowy właściciel auta dopiero w przypadku zakupu samochodu (zarejestrowanego w Polsce) może korzystać z OC zbywcy.

Zakład ubezpieczeń często pozwala na płatność składek w ratach. Jest to komfortowa opcja dla posiadaczy samochodów, na które umowa ubezpieczenia jest wysoko wyceniana. Należy wtedy pamiętać o ich terminowym uregulowaniu. Warto więc dopytać poprzedniego właściciela, na jakich zasadach została ona zawarta.

Jeśli chcemy upewnić się, czy auto posiada ważną polisę OC i nie dać się oszukać, możemy szybko i łatwo sprawdzić to w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Cała procedura nie wymaga konieczności pozostawiania danych osobowych. Ważne OC jest istotną sprawą przy zakupie używanego auta, o której jednak często się zapomina. Z tego powodu najwięcej wezwań wystawianych przez UFG dotyczy wygaśnięcia ubezpieczenia zbywcy.

Add comment