REKLAMA

Co sprawdzić przed zakupem samochodu?

Car accident

Car accident (materiały prasowe)

Czy znasz to uczucie, kiedy zobaczysz wymarzone auto i już natychmiast chciałbyś je kupić? Trudno wtedy zachować zimną głowę i podjąć rozsądną decyzję. Jednak zakup auta to nie zakup jakiejś rzeczy, którą możesz tak po prostu wyrzucić, gdy się nie sprawdzi. Dlatego zaufaj naszym poradom i przede wszystkim sprawdź historię pojazdu!

Nr VIN odsłoni historię pojazdu

Czy wiesz, że na Autobaza.pl możesz sprawdzić nr VIN pojazdu i uzyskać informacje o przebiegu, szkodach, a nawet zobaczyć archiwalne zdjęcia?

Taki raport bardzo szybko zweryfikuje prawdomówność sprzedawcy oraz da Ci pogląd na historię wybranego pojazdu.

Więc nie daj się zwieść zapewnieniom, że “żona tylko dziecko do szkoły woziła” ale działaj na swoją korzyść.

Na co zwrócić uwagę?

Zwróć uwagę na dokumenty jakie sprzedawca posiada dla samochodu. Dowód  rejestracyjny — jeżeli pojazd był już zarejestrowany, dowód zawarcia ubezpieczenia OC, karta pojazdu, książka serwisowa.

Tą ostatnią przejrzyj i sprawdź wpisy. Zwróć uwagę czy pieczątki nie są takie same i czy charakter pisma jest różny. Niestety częstym zjawiskiem wśród sprzedawców samochodów jest fałszowanie wpisów do książki.

Nawet jeżeli wszystko wydaje się być w porządku, zapytaj o możliwość potwierdzenia wpisów do książki w wymienionym warsztacie lub jeśli było to ASO to w dowolnym punkcie. Zapytaj o paragony, faktury, potwierdzenie zlecenia naprawy oraz spis rzeczy naprawionych przekazany z warsztatu. Wszelkie dokumenty uwiarygodniające wpisy do książki serwisowej będą dodatkowym potwierdzeniem, iż naprawy, zostały przeprowadzone. W przypadku uników sprzedawcy, aby potwierdzić historię serwisową, możesz przypuszczać iż ma ona niewiele z prawdą.

Zapytaj o kartę pojazdu

W karcie pojazdu znajdziesz ważne informacje. Dotyczą one poprzednich właścicieli, wykonania dodatkowych instalacji np. gazowej. Ukazują historię użytkowania pojazdu - czy był wykorzystywany jako taxi lub auto flotowe… Jeżeli sprzedawca twierdzi, że nie ma karty pojazdu lub pokazuje ci świeżo wyrobiony dokument, to sygnał, iż chce coś przed tobą ukryć.

Często stosowanym chwytem jest informacja, iż karta pojazdu została zagubiona. Jeżeli jej nie ma, koniecznie sprawdź pojazd w bazie pojazdów skradzionych oraz zweryfikuj czy na pojeździe nie został ustanowiony zastaw rejestrowy.

Dlaczego?

Jeżeli kupisz kradziony pojazd możesz go stracić z dnia na dzień. Jeżeli kupisz pojazd obciążony zastawem, będziesz musiał spłacać dług poprzednika - inaczej komornik zajmie pojazd. W przypadku ustanowienia zastawu rejestrowego częstą praktyką stosowaną przez banki jest zatrzymanie karty pojazdu u siebie. Dlatego powinieneś to sprawdzić.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Sprawdź numer VIN pojazdu  — znajdziesz go na tabliczce znamionowej w dwóch miejscach: na podszybiu samochodu po stronie kierowcy oraz słupek boczny po stronie kierowcy. Zwróć uwagę, czy tabliczka znamionowa jest czytelna, niezatarta  i widnieje na niej ten sam numer w obydwu wskazanych miejscach. Jeżeli tabliczka znamionowa jest uszkodzona, nieczytelna, to zrezygnuj z zakupu. Istnieje bowiem wysokie ryzyko, że pojazd jest złożony z kilku części, miał poważną kolizję drogową lub został skradziony.

Zrób przegląd pojazdu

Możesz zrobić to osobiście, jeżeli dojazd do sprzedawcy nie stanowi dla ciebie problemu. Jeżeli jednak wymarzone auto oddalone jest od ciebie o setki kilometrów i to cię  wstrzymuje z podjęciem decyzji zakupowej, to wiedz, że są jeszcze inne metody sprawdzenia pojazdu.

materiały prasowe

Jak już wspomnieliśmy wyżej, serwis Autobaza.pl, umożliwi ci sprawdzenie historii pojazdu, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że podasz nr VIN pojazdu, a otrzymasz wszelkie dostępne o tym pojeździe informacje. Za pośrednictwem serwisu Autobaza.pl możesz również zlecić ekspercki raport z oględzin pojazdu. Zawarte w nim będą bardzo dokładne informacje dotyczące:

  • drobiazgowej oceny zewnętrznej pojazdu: stanu szyb, świateł, opon, felg
  • komory silnika
  • drobiazgowej oceny wewnętrznej pojazdu: kokpitu, elementów tapicerki, poziomu zużycia wyposażenia
  • jazdy próbnej
  • stanu podwozia
  • odczytów z komputera diagnostycznego w serwisie
  • historii napraw

Otrzymasz podsumowanie, które da ci jednoznaczną informację, czy pojazd jest wart zakupu.

Ta drobiazgowa ocena pojazdu z pewnością wpłynie na jego wycenę i da ci solidne podstawy do ewentualnej negocjacji ceny.

Samodzielne sprawdzenie pojazdu

Jeżeli jednak wolisz sprawdzić pojazd we własnym zakresie, to sam znajdź odpowiedni warsztat. Jeżeli jesteś w obcym mieście i masz problem ze znalezieniem wiarygodnego serwisu, zwróć uwagę na czas poświęcony na zbadanie pojazdu. Dokładne oględziny mogą trwać nawet do czterech godzin. Im dokładniejszy przegląd, tym większa szansa zapoznania się z faktycznym stanem technicznym pojazdu. Samodzielnie możesz sprawdzić wyposażenie dodatkowe pojazdu: obecność koła zapasowego, stan opon, obecność gaśnicy, oraz dokonać ogólnych oględzin stanu pojazdu.

Weryfikacja w warsztacie

Doświadczony mechanik będzie wiedział gdzie zajrzeć, aby właściwie ocenić stan techniczny pojazdu. Na pewno powinien sprawdzić zawieszenie i układ hamulcowy. Nie zapominamy też o sprawdzeniu grubości powłoki lakierniczej. Zwróć uwagę na to, gdzie przykładany jest miernik. Powłokę lakierniczą należy  badać tam, gdzie lakier się załamuje, pod listwami, uszczelkami, na progach. Zewnętrzna powłoka tzw. morka powinna być jednolita.

Kupuj z głową

Zakup pojazdu to poważne przedsięwzięcie, które może rodzić  skutki prawne. Istnieje wiele zagadnień, na które należy zwrócić uwagę, zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Koniecznie zweryfikuj stan techniczny i historię pojazdu, aby twój zakup cię cieszył i nie przysporzył dodatkowych problemów. Punktem wyjścia niech będzie nr VIN, który powinieneś zweryfikować.

Add comment