REKLAMA

Asystent zakupu samochodu oparty o technologię Blockchain walczy z nieuczciwymi sprzedawcami

Ford Focus

Ford Focus (Charlie Magee / materiały prasowe)

W kolejnych państwach firma informatyczna carVertical wprowadza pierwszą na świecie usługę raportowania historii pojazdu opartą o technologię blockchain, co z definicji czyni ją najbardziej godną zaufania w branży. Wystarczy wprowadzić numer VIN pojazdu na stronie carVertical i wykupić pełny raport historii pojazdu.

Według szacunków magazynu “Forbes”, cofanie liczników kosztuje konsumentów w USA miliard dolarów rocznie w zawyżonych cenach używanych samochodów. Przypuszcza się, iż do 9,6 miliardów euro marnowane jest rocznie w Europie z tego samego powodu. Pozostałe kontynenty raczej nie stanowią tu wyjątku statystycznego.

Cofanie liczników to jednak tylko jeden element większej układanki. Sprzedawcy nieraz dokładają starań, by ukryć najróżniejsze wady, usterki bądź wypadki, w których pojazd brał udział. Można nawet kupić kradziony samochód, jeżeli nie sprawdzi się jego historii przed zakupem. Możemy jedynie przypuszczać, że łącznie wszystkie oszustwa kosztują uczciwych nabywców samochodów mniej więcej setki miliardów.

Jest to wiekowy problem, który potencjalnie napotkać może każdy kierowca na Ziemi. Świat jednak nie dysponował skutecznym rozwiązaniem aż do roku 2018, kiedy to carVertical uruchomiło swą usługę, raport historii pojazdu online oparty na rejestrze historii weryfikowanym przy pomocy technologii blockchain.

W momencie pisania tego artykułu raporty carVertical są już sprzedawane w ośmiu państwach europejskich: Estonii, Francji, Węgrzech, Łotwie, Litwie, Polsce, Rumunii i Ukrainie. W tym roku nasz zespół planuje wkroczyć do kolejnych państw.

Raport sugerujący nawet optymalną cenę

Nabywcy raportu carVertical otrzymują pojedynczy, przyjazny użytkownikowi szczegółowy raport online, zawierający nie tylko autentyczną historię przebiegu, lecz również szczegóły techniczne, informacje czy samochód jest powypadkowy lub kradziony. Jeśli istnieją tego typu dane, będzie możliwe przeglądanie galerii zdjęć pojazdu na różnych etapach eksploatacji. Raport ostrzega również o zbliżających się przeglądach konserwacyjnych, tak aby kupujący mógł ocenić wydatki podczas szacowania realnych kosztów zakupu danego samochodu.

Według aktualnych statystyk, 11% pojazdów sprawdzonych przy pomocy carVertical miało cofnięte liczni-ki, a ponad 39% raportów wykryło historię uszkodzeń.

Tak przy okazji, raport podaje również średni przebieg dla modeli w tym samym wieku. Tak więc nawet, jeśli licznik w samochodzie nie był cofany, funkcja informuje, czy można znaleźć pojazd o niższym przebiegu.

Nieuczciwi sprzedawcy często usiłują zataić wypadki czy inne uszkodzenia, w których pojazd brał udział. Jednak carVertical potrafi wykryć również i takie przypadki. Jeśli wykryte zostanie uszkodzenie, raport zwykle podaje jego koszt według ubezpieczenia. Średni koszt szkód wynosi około 3000€, lecz w niektórych przypadkach przekraczają one 30000€.

Ponadto zawsze istnieją szanse, że wybrany samochód jest kradziony. W samej tylko Unii Europejskiej policjanci odnotowują 650000 kradzieży samochodów każdego roku. Dlatego też z pewnością warto to sprawdzić przed zakupem.

Raport carVertical nie tylko pomaga uniknąć oszustwa, lecz również pozwala ocenić stan dowolnego samo-chodu. Weźmy na przykład wspomniany wcześniej harmonogram konserwacji. Można porównać go z udostępnionym przez sprzedawcę dziennikiem konserwacji i ocenić, czy o samochód dbano prawidłowo. Oprócz tego carVertical ujawnia częste wady danego modelu, dzięki czemu kupujący może się dowiedzieć, na jakie potencjalnie problemy się naraża.

Raport udostępnia nawet optymalną cenę rynkową pojazdu. W ten sposób kupujący może poznać, czy istnie-ją możliwości negocjacji. Sprzedawca może z łatwością ustalić konkurencyjną cenę.

W przygotowaniu więcej rewolucyjnych produktów

Firma gromadzi jak najwięcej możliwych informacji na temat historii pojazdu z różnych źródeł globalnych, w tym rejestrów krajowych i prywatnych, ubezpieczeń, aukcji samochodowych, komisów, policyjnych baz danych, samochodów połączonych itp. Blockchain weryfikuje, czy jakiekolwiek dane nie zostały zmienione, sfałszowane lub zmanipulowane.

“Pragniemy stworzyć świat, w którym każda osoba lub firma sprawdzająca dane samochodu przez carVertical może mieć 100% pewność, że nikt nie zmanipulował przebiegu, że wszystkie ubezpieczone wypadki zostały odnotowane, a dane na temat pojazdu są tak wyczerpujące, jak to tylko możliwe”, Rokas Medonis, współzałożyciel i dyrektor generalny carVertical, dzieli się wizją firmy.

Przekonanie brzmiące w słowach pana Medonisa bierze się z dogłębnej analizy rynku i nowych technologii, zwłaszcza blockchain, których nie wykorzystują tradycyjni gracze w branży motoryzacyjnej.

Blockchain jest to technologia pozwalająca na decentralizację przechowywania informacji, eliminując ryzy-ko manipulacji bądź oszustwa.

Co bardziej istotne, carVertical buduje globalną zdecentralizowaną bazę danych, co oznacza że pojedyncza baza danych obejmie cały cykl życia danego pojazdu, nawet jeśli był eksportowany za granicę. Minimalizuje to również tak zwaną “międzypaństwową utratę danych”, wprowadzając na rynek jeszcze większą przejrzystość.

Cyfrowe produkty nie są jednak nigdy ukończone, podkreśla dowodzący carVertical. Jest to zawsze proces ewoluujący. Dlatego też nasz zespół wciąż udoskonala produkt raportowania i czyni go jeszcze lepszym.

Do tego, rzecz jasna, carVertical nadal rozwija pozostałe produkty: API dla większych klientów firmowych, rozwiązanie typu white label dla branży raportowania historii pojazdów oraz platformę samochodów połączonych, pozwalającą pozyskiwać dane bezpośrednio od pojazdów.

Kluczową innowacją w branży będzie portfel carVertical, wirtualny asystent właściciela pojazdu, który być może zapoczątkuje nową erę traktowania samochodów przez właścicieli. Portfel będzie zbierać i przetwarzać dane pojazdu, dzięki czemu będzie nie tylko przydatny, lecz również korzystny dla właściciela. Platforma pomoże zarządzać wszelkimi sprawami właściciela, od dat przeglądów technicznych, poprzez ubezpieczenia, wizyty w warsztatach, monitoring “zdrowia” pojazdu, po nawet bardziej zaawansowane funkcje.

Z pozostałych możliwości użytkownicy będą w stanie przekazywać samochód innemu kierowcy, odpłatnie udostępniać dane pojazdu zainteresowanym podmiotom lub wybrać ubezpieczenie typu pay-as-you-drive.

Add comment