REKLAMA

Czarne skrzynki w samochodach. Co będą rejestrować?

czarne skrzynki w samochodzie

 

czarne skrzynki w samochodzie (materiały prasowe)

Skąd pomysł na czarne skrzynki?

Statystyki dotyczące wypadków na drogach są zatrważające. Coroczny bilans zabitych oraz ciężko rannych na drogach Unii Europejskiej liczony jest w tysiącach. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo na jezdni oraz ułatwić służbom poznawanie przyczyny wypadków, Parlament Europejski poparł nowe przepisy, które mają na celu wprowadzenie dziewięciu nowych systemów bezpieczeństwa. System EDR, czyli czarne skrzynki mają dostarczać informacji o działaniach podjętych przez kierowcę oraz np. co wpłynęło na aktywację poduszek powietrznych. Jakie są inne systemy bezpieczeństwa? Czy wszystkie samochody trafiające na rynek będą musiały posiadać te układy?

 

System utrzymywania pojazdu na pasie ruchu - co jeszcze?

Wszystkie systemy, które będą musiały znajdować się w wyposażeniu pojazdu to: inteligentne dostosowanie prędkości - system będzie znał ograniczenia prędkości obowiązujące na drogach. Co się stanie, jeśli kierowca przekroczy dozwoloną prędkość? Wówczas system poinformuje go o tym, wprowadzając pedał gazu w wibracje. Należy wspomnieć, że system nie redukuje prędkości samochodu;ułatwienia w zakresie montażu alkomatów blokujących zapłon - będzie to znormalizowany interfejs ułatwiający montaż alkomatów blokujących zapłon;monitorowanie senności i uwagi kierowcy - to system analizujący zachowanie kierowcy w trakcie jazdy, ile czasu kierowca poświęca sytuacji na drodze. Jeśli uzna, że jest on senny lub nie skupia uwagi na drodze, będzie on proponował mu chwilę przerwy, by mógł odpocząć;zaawansowany system wykrywania rozproszenia uwagi - kolejne rozwiązanie technologiczne to układ, który będzie w stanie rozpoznać poziom uwagi wzrokowej i w razie potrzeby ostrzegający kierowcę, aby skoncentrował się na jeździe. Jest to bardzo podobny system do tego, opisanego powyżej;awaryjny sygnał stopu - to szybkie pulsowanie świateł stopu informujące kierowców jadących za nami, że rozpoczęliśmy intensywne hamowanie.wykrywanie obiektów przy cofaniu - niektóre samochody są już wyposażone w taki system. Są to tzw. czujniki parkowania lub kamera cofania.zaawansowany system hamowania - automatycznie wykrywa możliwość zderzenia. Jeśli układ zdiagnozuje ryzyko kolizji, wówczas uruchamia układ hamulcowy, którego zadaniem będzie zmniejszyć prędkość. system utrzymywania pojazdu na pasie ruchu - wspomniany już system to układ uniemożliwiający niezamierzoną zmianę pasa ruchu przez prowadzącego pojazd;rejestrator danych na temat wypadków - będzie to urządzenie na wzór „czarnej skrzynki". Będzie ona zbierać dane dotyczące jazdy, by ułatwić służbom poznanie przyczyn wypadku. Będzie to przełomowy sprzęt, który będzie zwiększał bezpieczeństwo na europejskich drogach. W treści rozporządzenia dotyczącego działania samochodowych czarnych skrzynek można przeczytać, że będzie informować ona o prędkości pojazdu, aktywacji poduszki powietrznej i wielu innych kwestiach.

Urządzenia EDR, czyli czarne skrzynki

Komisja Europejska opublikowała już projekt rozporządzenia, który przedstawia działanie czarnych skrzynek w samochodach. System będzie rejestrował i przechowywał dane na temat zdarzeń drogowych. Urządzenie będzie zapisywać informacje takie, jak: prędkość pojazdu i użycie hamulca na 5 sekund przed zdarzeniem;stopień otwarcia przepustnicy, czyli wciśnięcia pedału przyspieszenia 5 sekund przed zdarzeniem;kąt przechyłu pojazdu w czasie kolizji;zmiany prędkości wzdłużnej i poprzecznej;stan pasów bezpieczeństwa;stan położenia przednich foteli; prędkość obrotową silnika;czy położenie foteli wpłynęło na decyzję komputera o aktywacji poduszek powietrznych.

Rejestratory danych pojawią się w samochodach do 7 lipca 2024 roku. Do tego czasu wzrośnie zapotrzebowanie na wyposażanie samochodów w to urządzenie.

Czy ceny samochodów będą wyższe?

Temat jazdy nie jest jedynym, który interesuje kierowców. Zapewne chcieliby wiedzieć, jak nowy projekt rozporządzenia dotyczącego nowych systemów wpłynie na koszta związane z zakupem pojazdu. Uspokajamy, jeśli ceny wzrosną, to nieznacznie. Wprowadzenie wyżej wymienionych systemów, które będą dostarczać szczegółowych danych, odbędzie się relatywnie niedużym kosztem. W związku z tym ceny nowych samochodów sprzedawanych w najbliższych latach nie będą dużo wyższe.

 

 

 

Add comment