REKLAMA

Jakimi zasadami kierować się podczas jazdy w gęstej mgle?

Jazda podczas mgły

Jazda podczas mgły (Materiały prasowe)

Światła przeciwmgłowe przednie i tylne

Podczas jazdy we mgle konieczne jest używanie odpowiednich świateł, które są umieszczone blisko powierzchni jezdni. Światło, które jest przez nie emitowane, nie oślepia pozostałych uczestników ruchu drogowego. Są one potrzebne, ponieważ jazda we mgle bez włączonych świateł jest bardzo niebezpieczna.

Czy są konieczne?

Posiadanie tylnych świateł przeciwmgłowych jest obowiązkowe. Może to być jedno lub dwa punkty świetlne, jednak samochód musi być wyposażony w ten rodzaj oświetlenia. Ma on kolor czerwony. Same światła mijania nie wystarczą w gęstej mgle. Przednie światła nie są obowiązkowe, jednak warto z nich korzystać. Służą one do poprawy widoczności. Kierujący pojazdem jest w stanie dostrzec więcej. Jest ono barwy żółtej lub białej.

Tylne i przednie światła przeciwmgłowe - kiedy można ich użyć? Przepisy prawne

Używanie świateł drogowych przeciwmgielnych jest konieczne w warunkach ograniczonej widoczności. Prawo reguluje ich umiejscowienie. Wspomniano już, że umieszcza się je nisko nad powierzchnią jezdni, jak pozwala na to konstrukcja pojazdu, jednak nie może to być niżej, niż 25 cm. Takie umiejscowienie zmniejsza efekt odbijania się promieni światła od mgły. Dzięki temu kierowcy jadący z naprzeciwka nie są oślepieni.

W czasie mgły używamy świateł przeciwmgłowych. W przypadku przednich możesz je włączyć, gdy widoczność spadnie do około 100-150 metrów, z kolei tylne światło, gdy będzie to ok. 50 metrów.

Zmniejszona przejrzystość powietrza to większa szansa na spowodowanie kolizji czy wypadku. Warto pamiętać o tych przepisach, ponieważ jazda z włączonymi światłami przeciwmgielnymi bez powodu to ryzyko mandatu od 100 do 200 złotych i dwa punkty karne. Gdy wyjedziesz z obszaru gęstej mgły, jesteś obowiązany niezwłocznie wyłączyć światła.

Jak jeździć w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza?

Jazda w takich warunkach wymaga dużych umiejętności. Należy wówczas bardzo uważać i dostosować swój styl jazdy do warunków panujących na drodze. Jakie są zasady jazdy we mgle?

Za oknem mgła — światło jest konieczne

O światłach zostało już powiedziane praktycznie wszystko. Pamiętaj, że tylne światło przeciwmgłowe jest obowiązkowe. Nie korzystaj z długich świateł. Jadąc w kolumnie, kieruj się za tylnymi światłami poprzedzającego Cię samochodu. Pamiętaj, by używać ich w sytuacjach, do których są przewidziane. Pogarszając widoczność pozostałych uczestników ruchu drogowego, zwiększasz ryzyko kolizji.

Zachowaj prędkość

We mgle każdy jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to przede wszystkim prędkości. Bezpieczne hamowanie w tych warunkach jest utrudnione, dlatego należy uważać i nie dociskać pedału gazu. Podczas pokonywania ostrego zakrętu, trzymaj się prawego pasa. W sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu należy być szczególnie ostrożnym.

Kierujący pojazdem, zachowaj odstęp!

Podczas jazdy w warunkach zmniejszonej widoczności, powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Zachowaj większy odstęp od kierowców jadących przed Tobą. Hamuj powoli, pulsacyjnie. We mgle jest mniej czasu na reakcję, dlatego należy zachowywać większe odstępy. Jeśli nie widzisz innych pojazdów, by zorientować się w ich położeniu, wyłącz radio i uchyl szybę.

Jazda we mgle a wyprzedzanie

W czasie jazdy we mgle manewr wyprzedzenia jest bardzo niebezpieczny. Należy tego unikać. Z przeciwka może jechać słabo oświetlony pojazd i wówczas może dojść do tragedii. W czasie wyprzedzania zachowaj szczególną ostrożność. Zwróć uwagę na oznakowanie poziome oraz pionowe. Upewnij się, że możesz bezpiecznie wykonać ten manewr. Jazda samochodem w takich warunkach jest niezwykle trudna.

Zasady jazdy w warunkach zmniejszonej widoczności. Co zrobić, gdy musisz się zatrzymać?

W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi czy innymi przyczynami zdarza się, że musisz zaprzestać dalszej jazdy. Co wówczas zrobić? Przede wszystkim pamiętaj o włączeniu świateł awaryjnych. Gęsta mgła to pogorszona widoczność, więc pozostali kierowcy muszą dostrzec, że na ich drodze jest jakaś przeszkoda. Stań jak najbliżej prawej krawędzi jezdni i wówczas zadzwoń po odpowiednie służby czy pomoc drogową.

Add comment