REKLAMA

Czujnik zmierzchu w samochodzie - pomocny czy zbędny gadżet?

Coraz więcej samochodów, które opuszczają mury fabryk, są wyposażone w czujnik zmierzchu. Dzięki niemu światła mijania włączą się automatycznie, gdy zrobi się ciemno. Ten niewielki gadżet samochodowy ułatwia jazdę w godzinach wieczornych. Co trzeba wiedzieć o tym urządzeniu? Jak ono działa? Czy warto zainwestować w ten gadżet? Zapraszamy do lektury!

Światła mijania - co mówi polskie prawo?

Światła auta odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Należy pamiętać, że kierowca ma obowiązek używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W ich miejsce możesz używać świateł do jazdy dziennej. Są jednak dwa warunki, w których jest dopuszczalna taka możliwość. Po pierwsze Twoje auto musi je mieć, a po drugie muszą na to pozwalać warunki na drodze.

Fot. Dorothe/Pixabay

Światła dzienne nie zapewniają odpowiedniej widoczności, dlatego w kiepskich warunkach i wieczorem należy korzystać ze świateł mijania. W związku z tym warto korzystać z czujnika zmierzchu.

Czujnik zmierzchu w samochodzie a natężenie światła słonecznego - jak działa czujnik zmierzchu?

Czujnik zmierzchu w samochodzie to naprawdę prosty gadżet. Dzięki niemu nie musisz myśleć o światłach, ponieważ odpowiednie oświetlenie włączy się samo. Zadaniem czujnika zmierzchu jest monitorowanie światła dziennego na zewnątrz auta.

Moc światła w otoczeniu samochodu oraz przed nim mierzą dwa niezależne czujniki. Natężenie światła wokół pojazdu rejestruje czujnik o dużym zakresie kąta widzenia nazywany czujnikiem zmierzchu. Z kolei natężenie światła przed pojazdem mierzy czujnik światła o małym zakresie kąta widzenia nazywany czujnikiem zaciemnienia.

Fot. Artsy Solomon/Pixabay

Czujniki zmierzchu - czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

Samochód jest pełny czujników, które mają zwiększyć bezpieczeństwo podczas jazdy. Czujnik ruchu, jak i zmierzchu to elementy, które mogą rzeczywiście wpłynąć na komfort poruszania się po drodze. Musisz być jednak czujny. Sensory na czujniku zmierzchu odpowiadają za automatyczne włączanie i wyłączanie oświetlenia. Ich nieprawidłowe działanie może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Należy zatem odpowiednio podłączyć czujnik zmierzchu w samochodzie. Jeśli Twój pojazd nie jest wyposażony w ten element, możesz go dokupić. Kosztuje od 100 do 200 zł. Urządzenie wyłącza światła pojazdu, dlatego musisz być uważny i wybrać najlepszej jakości urządzenie. Powinno być ono w stanie pracować w różnych temperaturach. Upewnij się, że wybrany produkt ma stopień zabezpieczeń IP65.

Montaż nie jest trudny. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu elektroniki. Urządzenie umieść np. niedaleko szyby. Zwróć uwagę, by było to miejsce otwarte, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione. W pudełku razem z urządzeniem znajdziesz również instrukcję montażu. Aby czujnik sterował światłami, musisz go wyregulować. W nowszych autach możesz to zrobić za pomocą ustawień oświetlenia, z kolei w starszych modelach trzeba to zrobić ręcznie.

Add comment