REKLAMA

Czy można przyśpieszyć podczas manewru wyprzedzania?

manewr wyprzedzania

manewr wyprzedzania (materiały prasowe)

O czym pamiętać w czasie wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni?

Wszystkie przepisy dotyczące wyprzedzania znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Kierujący musi być pewny, że ma odpowiednią widoczność, dostatecznie dużo miejsca i nie dojdzie do utrudnienia komukolwiek ruchu. Konieczne jest również upewnienie się, że jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania. Kierowca musi również obserwować auto poprzedzające. Jeśli jadący przed nim na tym samym pasie, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego samochodu, zmiany pasa ruchu czy zmiany kierunku jazdy, to wówczas można swobodnie rozpocząć manewr wyprzedzania.

Polskie prawo mówi:

Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Czy można przekroczyć prędkość podczas wyprzedzania?

Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się przekroczyć dozwoloną prędkość na danym odcinku. W Polsce w obszarze zabudowanym można jechać 50 km/h, poza obszarem zabudowanym – 90 km/h. Na drogach ekspresowych jest to 120 km/h, natomiast na autostradach – 140 km/h. W trakcie wyprzedzania musisz zwracać uwagę na ograniczenia prędkości.

Zwiększenie prędkości podczas wyprzedzania jest niedozwolone. Nie ma żadnych wzmianek w polskim prawie drogowym, które zezwalałby na łamanie przepisów w tym zakresie. Pamiętaj o tym!

Wyprzedzanie na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi

Wielokrotnie wyprzedzanie odbywa się na odcinku drogi, gdzie jest to zabronione i niebywale niebezpieczne, np. przed zakrętami. Kierowcy nie zastanawiają się, że za nim może pojawić się auto jadące w kierunku przeciwnym. Jeżeli nagle zza zakrętu wypadnie inny samochód, zwykle kierujący pojazdem nie ma już czasu ani miejsca, by odpuścić manewr wyprzedzania.

Powodzenie manewru zależy jednak także od innych czynników, m.in. od samochodu wyprzedzanego. Bywa, że kierowca takiego pojazdu przyspiesza, nie chcąc dać się wyprzedzić. Zazwyczaj wyprzedzanie ma miejsce z lewej strony wyprzedzanego pojazdu. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo. Nie blokuj innego pojazdu! Widząc niewłaściwie wyprzedzającego kierowcę lepiej ustąpić mu i „pomóc". Zjedź lekko na bok i zwolnij w celu ułatwienia wyprzedzania. Pamiętajmy, że może od tego zależeć życie i zdrowie także nasze i pasażerów innych aut.

Wyprzedzanie - kompendium wiedzy

Wyprzedzanie to złożony manewr. Aby wykonać go bezpiecznie, pamiętaj, że:

dopuszcza się wyprzedzanie na jezdni jednokierunkowej czy dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem, że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym;

zabrania się wyprzedzania pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pojazdu uprzywilejowanego, zbliżając się do wierzchołka wzniesienia. Jest to także zakazane na skrzyżowaniu za wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym;

zabrania się zwiększania prędkości osobie kierującej pojazdem wyprzedzanym;

kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony w określonych sytuacjach i przy zachowaniu warunków określonych w przepisach. Możesz np. wyprzedzić pojazd szynowy z jego prawej strony, ponieważ położenie torów uniemożliwia wykonanie innego manewru. Możesz wyprzedzić z prawej strony, gdy samochód poprzedzający sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo. Istnieje taka możliwość na jezdni dwukierunkowej, gdy co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku;

podczas wyprzedzania w ruchu drogowym pamiętaj o przepisach. Nie wolno przekraczać dozwolonej prędkości. Jako kierowca masz obowiązek, aby przed wyprzedzaniem upewnić się, że pas ruchu, na który wjeżdżasz, nie jest zajęty.

Add comment