REKLAMA

Kiedy można wyprzedzać samochody wojskowe?

wyprzedzanie kolumny wojskowej

wyprzedzanie kolumny wojskowej (materiały prasowe)

Kiedy z pojazdów wojskowych tworzy się kolumna?

Nie każdy zestaw wojskowych pojazdów jest kolumną. Należy umieć rozróżnić te dwie sytuacje. Jeśli kierowca napotka np. cztery ciężarówki wojskowe jadące pod rząd na drodze krajowej i poruszają się one np. zbyt wolno, może je wyprzedzić. Co ważne, może wyprzedzić zarówno wszystkie na raz, jak i każdą pojedynczo. Nie popełnia w ten sposób żadnego wykroczenia.

Co zatem możemy nazwać kolumną wojskową? Kiedy tak się dzieje? Nie jest łatwo określić, który twór i zestaw pojazdów to kolumna wojskowa. Decyduje o tym kilka czynników. Pierwszy, podstawowy i najważniejszy narzucony przez przepisy mówi, że pierwszy i ostatni pojazd muszą zostać wyposażone w tablicę w kolorze pomarańczowym z symbolem ciężarówki. Musi się on znaleźć po lewej stronie pierwszego pojazdu, jak i tego zamykającego. Dodatkowo samochody mogą posiadać niebieskie chorągiewki (ostatnie z aut zieloną). Będą one umieszczone po stronie kierowcy. Kolumna wojskowa i jadące w niej pojazdy mają możliwość poruszania się na światłach błyskowych.

Kolumny pojazdów wojskowych może tworzyć maksymalnie 20 pojazdów. Ważna jest również odległość między pojedynczymi kolumnami. Jeden zestaw musi być oddalony od kolejnego o minimum 500 metrów.

Pojazdy wojskowe, czyli pojazdy uprzywilejowane?

Czym są pojazdy uprzywilejowane?

To pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Pojazdy jadące w kolumnie wojskowej nie są uprzywilejowane. To pierwsza i najważniejsza informacja dla zwykłych kierowców. Kolumna wojskowa nie ma większych uprawnień. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność i stosować się do przepisów ruchu drogowego. Warto o tym pamiętać! Jest jednak jeden wyjątek, który sprawia, że można uznać, że jest to kolumna uprzywilejowana.

Chodzi o sytuację, w której kolumna wojskowa włącza się do ruchu. Wówczas ruchem kieruje Żandarmeria Wojskowa. W niektórych przypadkach może być również tak, że kolumna będzie eskortowana przez radiowozy z włączonymi sygnałami błyskowymi. W takiej sytuacji kierowcy aut cywilnych powinni umożliwić jej przejazd, ponieważ każda z tych ciężarówek to pojazd uprzywilejowany. Radiowozy wysyłające sygnały dźwiękowe oraz świetlne muszą jechać na początku i końcu kolumny.

Czy można wyprzedzać pojazdy wojskowe?

Kolumny pojazdów wojskowych można wyprzedzać. Jeśli nie są wysyłane świetlne sygnały, to jest to dozwolone. Musisz jednak pamiętać, że pojazdy należące do kolumny nie mogą być rozdzielane. Jest to podstawowy przepis. W związku z tym kolumnę pojazdów wojskowych możesz wyprzedzić, jednak wyłącznie w całości.

Zgodnie z prawem kolumny wojskowe można wyprzedzić. Musisz jednak zachować przy tym szczególną ostrożność. Wyprzedzanie może odbyć się wyłącznie w miejscach, w których jest to dozwolone. Możesz to zrobić poza terenem zabudowanym.

Add comment