REKLAMA

Jak dobrze umyć samochód i co psuje lakier?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. ninoofficialphotography/Pixabay)

Czego unikać podczas mycia samochodu?

Czyste auto to wizytówka jego właściciela. Regularne czyszczenie samochodu z błota, osiadającego piasku czy kurzu sprawi, że będzie nam służyć dłużej. Niewłaściwe preparaty, akcesoria, ale również pośpiech nie są naszymi sprzymierzeńcami. Warto zadbać o odpowiednie kosmetyki, dzięki którym nasze auto będzie prezentowało się nienagannie. Niewskazany jest także pośpiech. Nie wystarczy szybkie opłukanie pojazdu.

Jak dobrze umyć samochód bez gąbki?

Jak już wspominaliśmy gąbka i wiadro z płynem do mycia naczyń, nie jest najlepszym sposobem do utrzymania pojazdu w czystości. Należy wystrzegać się mycia samochodu w ten sposób. Oczyszczanie karoserii i szyb przy pomocy gąbki oraz szczotki może doprowadzić do porysowania lakieru. Zebrane w nich zanieczyszczenia z części auta takich, jak felgi czy nadkole działają jak papier ścierny, który trwale i głęboko rysuje lakier i prowadzi do matowienia powierzchni. Zamiast tego warto użyć ściereczki lub sięgnąć po rękawicę z mikrofibry.

Odpowiednie preparaty kluczem do czystego samochodu

Wielu kierowców bagatelizuje ten aspekt, jednak nie możemy zapominać, że stosowanie nieodpowiednich preparatów może powodować mikrozarysowania, odpryski czy odbarwienia lakieru. Lakierowanie elementów pojazdu może kosztować nawet kilkaset złotych. Przede wszystkim należy pamiętać, że do mycia pojazdu nie nadają się wszelkiego rodzaju środki domowej czystości, ponieważ mają zły wpływ na karoserię. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy sporą ilość kosmetyków motoryzacyjnych. Przy myciu aut warto użyć szamponu, płynu do felg, preparatów na insekty, czernideł do opon czy sprayów do kokpitu i tapicerek. Zamiast umyć samochód płynem do naczyń, lepiej zakupić kilka sprawdzonych kosmetyków.

Suszenie samochodu po umyciu naprawdę ma znaczenie

Mycie pojazdu to podstawa, jednak nie można zapominać o jego osuszaniu. Jeśli pozostawimy samochód mokry, ryzykujemy, że przyklei się do niego kurz, brud czy inne zanieczyszczenia z powietrza. Najlepiej chronić swoje aut spłukując pianę za pomocą wody z dodatkiem wosku, dokładnie osuszając lakier w trudno dostępnych miejscach. Wosk sprawi, że pojazd zyska połysk oraz powstanie warstwa chroniąca przed zarysowaniem, a także zabrudzeniem. Można to zrobić również ręcznie przy pomocy ścierki lub chłonnych ręczników, ponieważ wszelkiego rodzaju gąbki mogą porysować lakier. Lepiej nie posługiwać się w tym wypadku ściągaczkami do wody, ponieważ one także wpływają negatywnie na powierzchnię pojazdu.

Wizyta w myjni automatycznej, bezdotykowej czy mycie samochodu ręczne?

Jest kilka sposobów na pozbycie się brudu i zabrudzenia z naszego samochodu. Oto one:

·        Myjnia automatyczna - lepiej unikać myjni automatycznych. Szczotki stosowane w tego typu miejscach, mocno naciskają na lakier samochodowy. We włosiu podobnie, jak w gąbce znajdują się drobiny, które mogą zostawiać na lakierze rysy,

·        myjnia bezdotykowa - wizyta w myjniach bezdotykowych jest gwarancją szybkiego oraz taniego czyszczenia pojazdu, jednak efekty mogą pozostawiać wiele do życzenia. Strumień kierowany pod niewłaściwym katem może zniszczyć emblematy oraz powierzchnię pojazdu,

·        mycie ręczne - jest to najbardziej czasochłonna metoda, jednak w porównaniu z wizytą w myjni mamy pewność dobrze wykonanej pracy. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni szampon, ściereczkę oraz inne akcesoria, które nie są w stanie porysować lakieru. Można także oddać auto firmie, która świadczy profesjonalne usługi w tym zakresie.

Jak umyć pojazd?

Wydawałoby się, że czynność taka, jak umycie pojazdu jest banalnie prosta. Nie wolno jednak zapominać, że posługiwanie się nieodpowiednim sprzętem może się skończyć lakierowaniem poszczególnych części, z czego nasz portfel nie będzie zadowolony. Tak więc, od tego momentu gąbka, a także środki domowej czystości odchodzą do lamusa, a w ich miejsce pojawia się woda ze specjalnym szamponem. Uwierz, Twój pojazd będzie Ci za to wdzięczny!

Add comment