REKLAMA

Jak oceniają?

Na potrzeby sporządzania analizy rzeczoznawcy DEKRA filtrują istotne dla oceny pojazdów używanych informacje dotyczące usterek z wyników ponad 15 milionów badań okresowych pojazdów, przeprowadzonych w okresie dwóch ostatnich lat.

W raporcie nie są ujmowane typowe usterki eksploatacyjne spowodowane bardziej niewłaściwym użytkowaniem aniżeli konstrukcją pojazdu, jak na przykład zużyte opony, zużyte pióra wycieraczek lub uszkodzone lusterka zewnętrzne.

"Gwarantujemy w ten sposób, że w ocenie uwzględniane są w pierwszej kolejności typowe usterki charakterystyczne dla używanych pojazdów", twierdzi dr Neumann. "Dotyczy to także statystycznej miarodajności naszego raportu w kontekście dolnej granicy liczby badanych pojazdów. W raporcie uwzględniane są bowiem jedynie modele, w przypadku których dla określonych zakresów przebiegu przebadano co najmniej 1000 pojazdów danego modelu".

Do ogólnej oceny służy wskaźnik usterkowości DMI. Uwzględnia on, oprócz udziału pojazdów bez istotnych usterek, także udział poważnych usterek, zwiększając w ten sposób dokładność wyników statystycznych. Wskaźnik oblicza się, odejmując od wartości procentowej pojazdów "bez poważnych usterek" wartość "poważnych usterek". Wartość "poważnych usterek" nabiera tym samym większej wagi w analizie. Za zwycięzcę w danej kategorii uznaje się pojazd o najlepszym wskaźniku DMI.

Szukasz auta używanego? Dobrze trafiłeś!

Istotną wartością uwzględnianą w raporcie jest przebieg, ponieważ według ekspertów DEKRA ma on większy wpływ na usterkowość pojazdu niż jego wiek. W przypadku wszystkich klas pojazdów rozróżnia się trzy zakresy przebiegu: od 0 do 50 000 km, od 50 001 do 100 000 km i od 100 001 do 150 000 km. W tym roku dodano do badania nową klasę pojazdów "małe samochody transportowe".

W edycji 2014 najlepsze wyniki w sześciu z dziewięciu klas uzyskały samochody niemieckie. Biorąc pod uwagę także najlepsze pojazdy z większym przebiegiem, okazuje się, że auta niemieckich producentów otrzymały 20 najlepszych ocen z możliwych 27. Najlepiej wypadł Mercedes, którego modele zwyciężyły w pięciu kategoriach (dwóch dodatkowych). Oto lista najmniej awaryjnych samochodów z przebiegiem do 50 000 km.

Add comment