REKLAMA

Jak przygotować auto na wakacje?

Fot.BerndSold/Pixabay

 

Fot.BerndSold/Pixabay (Fot.BerndSold/Pixabay)

Jak prawidłowo przygotować auto do podróży?

Wybierając własny samochód jako środek transportu podczas wakacyjnych podróży, należy szczególnie pamiętać o jego prawidłowym przygotowaniu do drogi. Mowa tu nie tylko o zatankowaniu baku do pełna, ale również o usunięciu ewentualnych usterek powstałych wskutek codziennej eksploatacji i zadbaniu o stan techniczny pojazdu.

 

Zważywszy na to, że większość wakacyjnych wycieczek ma miejsce w letnich miesiącach roku - czyli tych najcieplejszych - należy zadbać o to, żeby klimatyzacja w aucie działała sprawnie i skutecznie chłodziła jego wnętrze.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich. Sprawdź dokładnie, jaki jest stan układu hamulcowego. Mowa tu o tarczach i klockach hamulcowych. Nie zapominajmy także o oponach - ważne, aby na powierzchni gumowej nie było żadnych pęknięć oraz bąbli. Sprawdzenia wymaga również sam silnik samochodu - jeśli ten pracuje w sposób prawidłowy, możemy skupić się na uzupełnieniu poziomu wszelkich płynów, zarówno hamulcowego jak i oleju do układu wspomagania oraz płynu do spryskiwaczy.

Kolejnym zalecanym krokiem podczas przygotowywania naszego pojazdu do drogi jest przegląd oświetlenia. Za jego brak możemy przysporzyć sobie kłopotu w postaci mandatu. Dlatego warto przed wyruszeniem w trasę upewnić się, że kierunkowskazy, światła mijania, światła stopu, a także światło wsteczne działają bez zarzutu. Co więcej, warto wziąć ze sobą zapasowe żarówki w razie nieprzewidzianej awarii.

Z racji, że wybierając się na wyjazd samochodem, czujemy się raczej "bezkarni" jeśli chodzi o ilość bagażu, nierzadko mamy problem ze spakowaniem wszystkiego. Nawet jeśli możemy pochwalić się dużym bagażnikiem. W takiej sytuacji należy kierować się zasadą, że wszystkie największe i najcięższe bagaże powinny znaleźć się na samym dole.

 

Wynajem samochodu zastępczego — czy warto?

Wiele osób organizując wakacyjny wyjazd rodzinny, czy nawet taki w pojedynkę, decyduje się na podróżowanie samochodem. Warto zastanowić się jednak nad opcją wynajmu auta zastępczego na czas wakacji.

Nowe samochody z niskim przebiegiem i regularnie serwisowane będą lepszym gwarantem bezpieczeństwa niż nawet kilkuletnie rodzinne auto, stojące w domowym garażu. Dodatkowym atutem korzystania z usług wynajmu jest to, że mamy do dyspozycji szeroką gamę pojazdów - będziesz w stanie dobrać model, który wpasuje się w warunki zarówno drogowe jak i pogodowe, w miejscu, w które się wybierasz.

Organizując tegoroczne wakacje, warto się zastanowić, czy zamiast podróży samolotem, lepszym wyborem nie będzie wynajęty samochód. Zwłaszcza jeśli cel naszego wyjazdu leży w Europie. Będą to stosunkowo niższe koszty, zwłaszcza gdy na miejscu i tak planujemy skorzystać z opcji wynajmu auta.

Jeśli wybierasz się na rodzinne wakacje, najlepszym wyborem będzie większe auto ze sporym bagażnikiem - kombi lub SUV. Pozytywną opinią cieszą się takie modele jak Ford Focus, Hyundai Tucson, Skoda Superb. Z pewnością sprawdzą się one w długiej trasie. Natomiast najlepsze auto dla podróżujących samotnie lub we dwójkę to Toyota Yaris lub Citroen C3.

 

Wynajem auta — o czym pamiętać?

Kiedyś kojarzone z usługą premium korzystanie z wypożyczalni samochodów staje się coraz modniejsze. Specjalnie wyposażone salony możemy znaleźć w całej Polsce. Przed udaniem się do jednego z nich musimy mieć jasno sprecyzowane oczekiwania i preferencje.

Aktualną ofertę salonów można znaleźć w internecie. Nierzadko możesz wybrać zupełnie nowy samochód. Masz do dyspozycji zarówno pojazdy z automatyczną skrzynią biegów, jak i manualną. Bagażnik powinien być duży, aby pomieścić liczne torby całej rodziny, a w przypadku samotnego podróżowania sprawdzi się małe auto, które nie przysporzy nam kłopotów z parkowaniem.

Cena samochodu z wypożyczalni będzie zależeć od dwóch czynników - ilości czasu korzystania z usług oraz przede wszystkim rodzaju i modelu auta. Oczywiście marka marce nie równa. Za skorzystanie z samochodu BMW czy Audi zapłacimy dużo więcej aniżeli w przypadku aut marki Skoda lub Toyota.

Warto mieć jednak świadomość, że zarówno ceny paliwa jak i ceny samochodów z wypożyczalni, z roku na rok są coraz wyższe.

 

 

 

Add comment