REKLAMA

Kiedy jest dozwolone wyprzedzanie na przejściu dla pieszych?

wyprzedzanie na przejściu dla pieszych

wyprzedzanie na przejściu dla pieszych (materialy prasowe)

Zakaz wyprzedzania pojazdu na jezdni o dwóch pasach ruchu

Kierującemu pojazdem zabrania się, pod karą wysokiej krzywdy wyprzedzania, a także omijania pojazdu, który zatrzymał się lub zwolnił w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Na przejściu dla pieszych musimy szczególnie uważać!

Przewiduj!

Gdy widzimy, że pojazd przypuszczalnie hamuje w celu przepuszczenia pieszych, wykonajmy to samo. Wywołując podobnym zachowaniem zagrożenie w ruchu drogowym, nasze prawo jazdy może zostać zatrzymane.

Brak zatrzymania lub zahamowania w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu to wielki błąd

Manewr wyprzedzania wykonany w stosunku do pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku, gdy poprzedzający pojazd zatrzymał się, jest niedopuszczalny i oznacza wysoką karę. Gdy poprzedzające auto zatrzymało się, aby przepuścić pieszego, a kierujący pojazdem będzie chciał wykonać manewr omijania, odpowie za złamanie przepisu.

Pamiętaj! Pasy są obserwowane!

Kierowcy mogą myśleć, że w ruchu drogowym służby nie monitorują sytuacji na przejściu dla pieszych. To duży błąd. Policja wykorzystała nawet drona, aby obserwować podobne wykroczenia. Nie bez kozery jesteśmy zobowiązani zachować szczególną ostrożność, gdy zbliżamy się do przejścia dla pieszych.

Nie chcesz pożegnać się z prawem jazdy? Nie dopuszczaj się lekkich ani najcięższych naruszeń przepisów

Do groźnych sytuacji dochodzi nie tylko wtedy, gdy pojazdy poruszają się w tym samym kierunku. Mają miejsce incydenty, gdy kierowcy nie zwracają uwagi na wszystkie możliwe okoliczności i np. nie upewnili się, czy przejechali rowerzyści. Zwracając uwagę tylko na pieszych, możemy zagrozić innym użytkownikom drogi.

Nie tylko wyprzedzanie! Omijanie auta, które zatrzymało się w pobliżu przejścia dla pieszych, grozi poważnymi konsekwencjami

Na drogach dwujezdniowych dochodzi do wielu wykroczeń, które stanowią zagrożenie dla pieszych. Często przed przejściem dla pieszych lub na samych przejściach dla pieszych auta poruszają się z większą prędkością niż dopuszczalna, co stanowi inne poważne naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Omijanie też stwarza zagrożenie

Do wyprzedzania pojazdu na przejściu dochodzi często, ale nie tylko wyprzedzanie na przejściach jest groźne. Śmiertelne skutki może nieść nie tylko szybsza jazda od pojazdu na sąsiednim pasie, ale także omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych.

Pokora i rozwaga to bezcenni doradcy

Nierzadko spotkamy się z teorią, która twierdzi, że największym wykroczeniem jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków. Równie duże realne zagrożenie niesie też wyprzedzanie pojazdu, który jechał wolniej od nas. Nie można zaprzeczyć, że takie wykroczenie można popełnić bardzo łatwo. W wielu miejscach mamy do czynienia z szybką trasą, na której nagle, jak spod ziemi "wyrasta" przejście dla pieszych. Kierowcy nie zawsze wezmą to pod uwagę i będą chcieli wyprzedzić wolniejsze auto. Nie zdają sobie jednak najczęściej sprawy, że ta redukcja prędkości jest wywołana przejściem dla pieszych.

Jak postępować przy przejściach dla pieszych?

Jak uniknąć zagrożenia? Podstawową i oczywistą radą będzie obserwacja znaków i ciągłe przewidywanie sytuacji drogowej. Zwróć też uwagę na warunki drogowe, rozważ drogę hamowania przed przejściem i ogólną postawę kierowców wokół.

Obserwuj uważnie!

Podświadomie zadawaj sobie pytania: czy wszyscy zwalniają w tym samym miejscu i dlaczego? Czy wokół drogi znajdują się chodniki lub przejścia podziemne? Zawsze też dostosuj prędkość do warunków drogowych, tak aby nie doprowadzić do wykorzystania hamulców. Gdy droga jest oblodzona, ich użycie na niewiele się zda.

Nowoczesne systemy, a czujne oko

Obecnie samochody są wyposażone w nowoczesne systemy wykrywania pieszych i rowerzystów. To bezcenne rozwiązania ratujące życie, które nie zwalniają nas jednak z nieustannej uwagi w ruchu drogowym.

Add comment