Filtr oleju
Filtr oleju jest bardzo ważny dla prawidłowego działania silnika. Znajduje się on bardzo blisko jednostki napędowej. Jego zadaniem jest zatrzymywać jak najwięcej brudu, który znajduje się w oleju silnikowym. Gromadzi także zanieczyszczenia powstające w każdej z komór spalania. Dostają się one do niego poprzez układ dolotowy. Znajduje się w nim również filtr, jednak nie jest w stanie zatrzymać całego osadu, który tam trafia. Podczas wymiany filtra oleju należy wybierać te od renomowanych firm. Od tego zależy, jak długo silnik będzie działał prawidłowo. Dostęp do filtra w zależności od modelu samochodu możliwy jest po otwarciu maski lub spod pojazdu. W tym drugim przypadku jest on umieszczony w okolicach korka spustu oleju. Filtr powinno się wymieniać co 10-15 tys. km, chyba że producent auta ma na ten temat odmienne zdanie. Najlepiej robić to przy każdej zmianie oleju silnikowego. Kiedy wymienić olej? Wymianę oleju w aucie powinno się wykonywać po pokonaniu ok. 12 tys. km.
Filtr paliwa
To kolejny filtr, którego zadaniem jest usuwanie zanieczyszczeń z paliwa. Zarówno pojazdy z silnikiem diesla, jak i te z silnikiem benzynowym są niezwykle czułe na brud, który znajduje się w paliwie. Filtry paliwa powinny być wymieniane według zaleceń producenta danego produktu. Czasem jest to 15 tys. km, a czasem 50 tys. km.
Jeśli filtr jest łatwo dostępny, zmiana jest niezwykle prosta. Aby wymienić filtr paliwa, wystarczy odkręcić mocowania, zdemontować stary i wstawić nowy. Należy zwrócić uwagę na kierunek przepływu paliwa. Jeśli nie masz dobrego dostępu do filtra, lepiej powierzyć auto w ręce mechanika, który zrobi to za ok. 100 zł. Warto wiedzieć, że wymiana filtra paliwa powinna odbywać się przed zimą, ponieważ o tej porze roku, silniki w samochodach są poddawane o wiele większym obciążeniom.
Filtr kabinowy
Ten filtr odpowiada m.in. za zdrowie kierowcy. Jego wymiana powinna mieć miejsce w skrajnych przypadkach nawet dwa razy do roku. Do zadań tych filtrów należy zatrzymywanie zanieczyszczeń, które następnie znajdują się w kabinie auta. Ten element zatrzymuje kurz, pyłki roślin, grzyby czy wirusy. Wymiana filtra kabinowego to zapewnienie sobie bezpieczeństwa podczas przebywania w samochodzie. Do wnętrza pojazdu mogą się dostać różne rzeczy. Jakie są objawy świadczące o konieczności wymiany filtra? Przede wszystkim parujące szyby. To jeden z objawów, że należy wymienić filtr kabinowy. Parowanie szyb wpływa na pogorszenie widoczności w trakcie jazdy. Filtry kabinowe, które możesz kupić za niewielkie pieniądze, są dostępne w różnych konfiguracjach — zwykłe lub z węglem aktywnym. Dlaczego lepiej wybrać ten drugi? Węgiel aktywny lepiej "wyłapuje" gaz. Te filtry możesz również wymieniać przy wymianie oleju. Przypominamy, że olej powinno się zmieniać po przejechaniu ok. 12 tys. km.
Filtr powietrza
Filtr powietrza ma za zadanie filtrować powietrze, które trafia do jednostki napędowej. Dzięki niemu żaden brud nie dostanie się do układu dolotowego. Przez filtr powietrza przepływa kilka tysięcy litrów powietrza na litr spalonego paliwa. Drobinki kurzu czy piasku, które dostaną się do silnika, mogą być przyczyną poważnych zniszczeń. Koszty naprawy jednostki zdecydowanie przewyższają te dotyczące kupna i wymiany filtra powietrza. Przed zakupem należy wybrać produkt, który będzie pasował do modelu pojazdu, który posiadasz. Wymianę filtra powietrza należy wykonywać bardzo ostrożnie. Nie można dopuścić do tego, by brud ze starego produktu dostał się do układu dolotowego. Zanieczyszczenia, które dostają się do wnętrza silnika z zasysanym powietrzem, mogą doprowadzić do zniszczenia pierścieni tłokowych znajdujących się w silniku. Zużyty filtr doprowadza do większego zużycia paliwa.
Pamiętaj, aby regularnie wymieniać filtry
W aucie znajduje się wiele elementów, które należy wymieniać regularnie. Filtry samochodowe wpływają na eksploatację poszczególnych części. Przykładowo nowy filtr oleju to gwarancja dłuższej pracy jednostek napędowych. Interwał wymiany oleju to ok. 10-15 tys. km. Wraz z wymianą oleju, pamiętaj również o filtrze oleju. Producenci samochodów przypominają często, jak ważne jest oczyszczanie paliwa czy oczyszczanie oleju.