REKLAMA

Kodeks drogowy 2021. Zmiany od 1 czerwca dla kierowców i pieszych

przejście dla pieszych

przejście dla pieszych (materiały prasowe)

Nowe przepisy ruchu drogowego - poruszanie się w obszarze zabudowanym

Podczas kursu na prawo jazdy mówiono, że maksymalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych (23-5) to 60 km/h. To już przeszłość. Zmiana ustawy "prawo o ruchu drogowym" określa obecnie, że w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia maksymalna prędkość to 50 km/h. Ma to na celu poprawienie bezpieczeństwa pieszych. Zmniejszenie dopuszczalnej prędkości daje kierowcy większą szansę na dostrzeżenie pieszego. Badania potwierdzają, że 30 km/h mniej może naprawdę uratować czyjeś życie.

Prawo o ruchu drogowym - przejścia dla pieszych i pierwszeństwo

Od maja 2021 r. zmieniły się również przepisy dotyczące specjalnie wyznaczonych przejść dla pieszych. Kierowca zbliżający się do takiego miejsca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszyć prędkość, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem. Jeśli dopiero wchodzi na przejście, również ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju.

Jednak przepis gwarantujący pierwszeństwo pieszych nie oznacza, że ten nie musi się niczym przejmować. Zmiany w przepisach mówią jasno, że podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przez to, że patrzymy w ekrany komórek, tracimy orientację i nie jesteśmy w stanie obserwować sytuacji na drodze. Przejście dla pieszych to szczególne miejsce - powinien o tym pamiętać każdy uczestnik ruchu drogowego.

Jazda na zderzaku - bezpieczna odległość

Nowelizacja ustawy mówi również o obowiązku zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Brak tego dystansu jest przyczyną wielu wypadków. Ma to szczególne znaczenie na drogach szybkiego ruchu. Jadąc na zderzaku w przypadku awaryjnego hamowania, czas na reakcję diametralnie się skraca. Kierujący pojazdem trzymając się blisko poprzedzającego samochodu ma również ograniczone pole widzenia.

W świetle nowych przepisów kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Jest to podstawowe zabezpieczenie. Dodatkowo minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową powinien wynosić połowę liczby określającej prędkość pojazdu. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku poruszania się z prędkością 100 km/h odległość wynosi 50 m, przy prędkości 140 km/h - 70 m i tak dalej. Ta odległość nie obowiązuje kierowców pojazdów podczas zmiany pasa ruchu i manewru wyprzedzania.

Urządzenia transportu osobistego, wspomagające ruch oraz hulajnogi elektryczne

Od początku czerwca 2021 roku wchodzą w życie przepisy, które uregulują zasady korzystania z powyższych urządzeń. Warto na początek uświadomić sobie czym są dane pojazdy.

Urządzenie wspomagające ruch - napędzany siłą mięśni, przeznaczony do poruszania się w pozycji stojącej. Można z niego korzystać na chodniku, drodze dla pieszych oraz dla rowerów. Poruszający się jest obowiązany zachować minimalny odstęp, ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym samym pasie ruchu.

Hulajnoga elektryczna - napędzany elektrycznie pojazd, dwuosiowy. Posiada kierownicę, jednak bez pedałów oraz siedzenia. Poruszający się tym urządzeniem ma obowiązek jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu do tego przeznaczonym. Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych zabraniają przewożenia na niej innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Kierujący mają obowiązek zachowania szczególnej ostrożności.

Urządzenie transportu osobistego - napędzany elektrycznie z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, również bez siedzenia oraz pedałów. Poruszający się tym typem pojazdu ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pieszych. Musi zachować szczególną ostrożność i nie może narażać na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tej samej drodze.

Maksymalna dopuszczalna prędkość dla tych pojazdów to 20 km/h.

To wszystko w trosce o uczestników ruchu drogowego

Z dniem 1 czerwca zmieniło się wiele przepisów. Są to ważne zmiany. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ dzięki nim na polskich drogach zrobi się bezpieczniej.

Add comment