REKLAMA

Przerwa w ubezpieczeniu? Przedstawiamy możliwe kary za brak OC

ubezpieczenie oc

ubezpieczenie oc (materiały prasowe)

Kara za brak OC - ile zapłacisz? Samochody osobowe

Jeśli kierowca spóźnił się ze spłatą ubezpieczenia o dwa tygodnie, zapłaci aż 5 600 złotych kary. Jeśli czas wyniesie od 4-14 dni kara za brak polisy oznacza karę w wysokości 1 120 złotych. Najmniejsze koszty poniesie właściciel samochodu, który zalega ze spłatą raty do 4 dni. Zostanie on wezwany do zapłaty kary w wysokości 930 złotych, jest to jednak wciąż duża kwota.

Samochody ciężarowe i brak ubezpieczenia OC

Ważne OC powinien mieć także duży pojazd w postaci ciężarówki. Gdy dojdzie do zaniedbania tej sprawy, właściciel zapłaci nawet do 8 400 złotych za przerwę w OC. Krótsza przerwa w ubezpieczeniu OC to kary w wysokości 4200 lub 1800 złotych.

 W najlepszej sytuacji są pozostałe pojazdy i sprzęt rolniczy - tam kary są najniższe. Najwyższa opłata za brak uiszczenia składki OC w terminie to 930 złotych. Niższe stopnie oznaczają opłatę za nieposiadanie polisy OC w wysokości 470 i 190 złotych. W przypadku braku polisy OC przy pojeździe rolniczym kara wyniesie 280 złotych.

Przerwa w OC? Jak dochodzi do takiej sytuacji?

Zwykłe roztargnienie to nie jedyny powód, który powoduje do wstrzymania ochrony ubezpieczeniowej. Zdarza się, że gdy kupujesz samochód, sprzedawca nie przekaże Ci karty ubezpieczenia lub nie poinformuje o jej wygaśnięciu. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował algorytm, który automatycznie wykrywa przerwę w ubezpieczeniu OC i reaguje niemal natychmiastowo. Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że OC/AC nie odnawia się automatycznie. Każdorazowo powinniśmy opłacić kolejną ratę ubezpieczenia przed końcem jej ważności. Sprawdzajmy też pocztę e-mail. Zdarza się, że ubezpieczalnie informują właścicieli pojazdów o zbliżającym się terminie płatności kolejnej raty.

 Konsekwencje braku ubezpieczenia bywają naprawdę poważne. Właściciel nieaktualnego ubezpieczenia powodujący wypadek jest zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia ewentualnych poszkodowanych i uszkodzeń swojego pojazdu z własnej kieszeni. Dodatkowo po zdarzeniu dochodzi do utraty zniżek, przez co ceny OC dla Twojego samochodu znacznie wzrosną.

Przerwa w ubezpieczeniu OC - jak uniknąć problemów?

Obecnie przy pomocy specjalnego serwisu czy aplikacji UFG możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić stan ochrony naszego samochodu osobowego. Jeśli kupujemy używany pojazd, zadbajmy, aby podczas spisywania umowy dopytać o szczegóły ubezpieczenia i sprawdzić polisę OC.

Pomocna w kwestii sprawdzenia ważności ubezpieczeń jest też strona CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), która oferuje mechanizm sprawdzania stanu ubezpieczenia. Z serwisu możemy skorzystać w dowolnym momencie przy pomocy naszego smartfona - nawet przy oględzinach auta.
Obecnie, przy pomocy stron internetowych towarzystw ubezpieczeniowych możesz błyskawicznie ubezpieczyć swój pojazd. Do dyspozycji jest też wiele porównywarek. To dzięki nim możesz komfortowo sprawdzić ceny ubezpieczeń samochodów osobowych.

Pomocne okaże się też towarzystwo ubezpieczeniowe, które doradzi Ci, co zrobić, gdy ubezpieczenie wygasa. Obecnie składkę można zapłacić przez internet. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że możemy bardzo łatwo uniknąć przerwy w działaniu polisy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, a brak ważnego OC

Nie masz polisy OC? Ubezpieczyciel (towarzystwo ubezpieczeniowe) może różnie potraktować kwestię zniżki na ubezpieczenie i tym podobnych. Należy pamiętać, że w przypadku zaniedbania ubezpieczeń naszych pojazdów grozi nam odpowiedzialność finansowa za leczenie poszkodowanych w wypadku i szkód w naszym samochodzie. Warto więc opłacać raty na bieżąco.

Add comment