REKLAMA

Jazda autem podczas burzy. radzimy jak się zachować!

Burza

Burza (materiały prasowe)

W czasie burzy powinieneś zjechać z drogi

Wielu kierowców uparcie dąży do końca trasy mimo panujących warunków atmosferycznych. Burza oznacza najczęściej porywisty wiatr, kałuże i gwałtowne manewry innych użytkowników drogi. W takiej sytuacji należy zwolnić, a jeśli stan pogody pogarsza się, zaleca się opuścić obszar jezdni. Nie chodzi tutaj jednak o zatrzymywanie się na poboczu. Mogłoby ono spowodować ryzyko innych groźnych zdarzeń w ruchu. Najważniejsze jednak, aby kierowca nie postawił swojego bezpieczeństwa na szali.

Jeśli to możliwe, zupełnie opuść drogę. Stań nawet na pobliskim polu lub żwirowisku, tak, aby uniknąć przypadku, gdy inny pojazd może uderzyć w stojące w miejscu auto z dużą siłą. Pamiętaj jednak, aby nie zatrzymać auta w trudnym terenie. Jeśli duża ilość wody zbierze się w pobliskich koleinach, istnieje ryzyko, że nie wyjedziesz z nich swoim autem. Wodę, która może zacząć zbierać się w środku, trudno będzie usunąć.

Duże opady? Pozostań w aucie!

Na Twojej trasie zapowiadane były burze i prognoza się sprawdziła? Zjechałeś już z drogi? Nie opuszczaj wnętrza pojazdu! Tam jesteś bezpieczny, ulewa bardzo ogranicza widoczność na drodze i inny kierowca może nie dostrzec Cię w takich warunkach. Niełatwo wtedy o tragedię. Pojazd zaparkowany w bezpiecznym miejscu to najlepsze schronienie. Ochroni nas swoim polem elektrostatycznym, a także przed uciążliwym działaniem wody.

Bezcenny w razie zagrożenia jest telefon komórkowy. Możesz ładować go nie tylko w trakcie jazdy. Jeśli chcąc przeczekać burzę, pozostawisz silnik włączony (co zalecamy) będziesz mógł uzupełnić baterie potrzebnych urządzeń takich jak latarka czy wspomniany smartfon. Pracujący silnik to także stały dopływ świeżego powietrza z klimatyzacji.

Jeśli nie możesz znaleźć bezpiecznego miejsca poza jezdnią, poruszaj się bardzo wolno. W takim przypadku również powinieneś unikać całkowitego zatrzymania.

Czym jest klatka Faradaya? Wyładowania atmosferyczne, a bezpieczeństwo w środku pojazdu

Nie bez kozery mówi się, że wnętrze samochodu to bezpieczne miejsce w trakcie burzy. Należy tutaj powiedzieć, że auto to swego rodzaju "puszka", dodatkowo "zaizolowana" gumowymi oponami. Samochód to bezpieczna osłona dla zagrożonych osób. Jeśli podczas wyładowań atmosferycznych jeden z piorunów uderzyłby w karoserię auta, "rozpłynie się" on po blaszanej powierzchni karoserii nie 

Unikaj dużych drzew!

Ulewny deszcz czy głębokie kałuże to tylko niektóre zagrożenia czekające nas podczas jazdy w burzy. Przez ciężką wodę opadową duże zagrożenia stwarzają też wysokie drzewa, których gałęzie mogą spaść na dach auta. Jeśli obawiasz się gradu, nie szukaj "naturalnego zadaszenia", tylko zlokalizuj najbliższą stację paliw czy MOP. Do złamania gałęzi może dojść pod wpływem intensywnych opadów czy uderzenia przez piorun. Jak jeszcze uniknąć wypadków? Jeśli stanąłeś na poboczu, pozostaw światła włączone. Dzięki temu nawet mimo opadów deszczu będziesz widoczny. O zagrożeniu już z oddali będą informować również załączone światła awaryjne.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W miarę możliwości zachowaj spokój. Jeśli sytuacja jest poważna, śledź źródła informacji, takie jak radio. Możesz również przeglądać dane ze stron internetowych, nie zapominając o oszczędzaniu baterii w telefonie. Obserwuj otoczenie i postępuj zgodnie z zasadą "lepiej zapobiegać, niż leczyć". Zaplanuj trasę tak, aby uniknąć trudności związanych z burzą czy gwałtownymi opadami. Na długiej trasie korzystaj z uczęszczanych dróg i zadbaj o obecność na trasie miejsc, takich jak stacja benzynowa lub MOP.

Add comment