Mercedes Klasy E W212
Samochody z gwiazdą na masce to od lat symbol wysokiej jakości wykonania i komfortu - podobnie jest w przypadku Klasy E, którego lata produkcji przypadają na 2009-2016. Limuzyna łączy w sobie klasyczny dla niemieckiej marki design ze sportowymi akcentami. Wśród udogodnień, które gwarantuje auto, należy wymienić system monitorowania zmęczenia kierowcy, adaptacyjny tempomat i rozbudowane opcje masażu w fotelach. Przy zakupie tych aut lepiej unikać modeli, które służyły jako taksówka i mają ponad 200 tys. km przebiegu, ponieważ są bardziej narażone na usterki.
Audi A3, Audi A4 i modele Q
Zdaniem wielu osób model A3 jest jednym z najsolidniej wykonanych aut w kategorii kompakt. Dużą popularnością cieszy się również większy model A4, który występuje w wersji sedan i kombi. Szeroka paleta jednostek napędowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Efektem downsizingu jest to, że każdy silnik posiada bezpośredni wtrysk paliwa, a także łańcuchowy napęd rozrządu. Warto pamiętać, że alternatywą dla wygodnych aut klasy średniej są SUV-y, a wśród nich takie auta, jak Audi Q3, Q5 i największe - Q7, które posiada interesujące rozwiązania techniczne.
BMW serii 3 F30
Od kilku lat "trójka" notuje wysokie wyniki wśród najczęściej poszukiwanych aut na rynku wtórnym. Samochód dostępny jest w wersjach z napędem na tylną oś, a także X-Drive - na 4 koła. Pod maską pojazdu znajdziemy wyłącznie turbodoładowane silniki benzynowe o mocy od 136 do 460 KM w wersji M, natomiast jednostki diesla to motory o pojemności 2.0 lub 3.0 l. W porównaniu do generacji E90 F30 urosła, co wpłynęło pozytywnie na ilość miejsca dla pasażerów i oceny komfortu podróżowania.
Avensis nie jest samochodem najlepiej wykończonym w tej kategorii, ale odpracowuje to bardzo przewidywalną, odporną na usterki eksploatacją pojazdu i trwałością silnika - szczególnie benzyniaków. Najlepsze jest to, że użytkownicy Toyoty są rzadkimi gośćmi serwisu pojazdów. Podobnie jak konkurencyjne Volvo S60 II, Japończyk oferuje ograniczoną ilość miejsca w kabinie jak na klasę średnią, ale za to zapewnia kilka ciekawych technologii, m.in. tempomat, kamerę cofania, a także system doświetlania zakrętów AFS, co zwiększa poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Najlepiej poszukać pojazdu z silnikiem benzynowym, ponieważ egzemplarz w dobry stanie pozwoli na przejechanie wielu tys. km, natomiast diesle mogą sprawiać problemy.
Volkswagen Passat B7
Passat to klasa sama w sobie wśród aut tego segmentu. Często wykorzystywany jest jako auto flotowe, więc niektóre używane egzemplarze tego modelu mają ponad 200 tys. km. Volkswagen zapewnia dużą przestrzeń dla kierowcy i pasażerów, a także wysoką jakość materiałów, z których wykonano wnętrze. Również osoby podróżujące na tylnej kanapie pojazdu będą jechać w komfortowych warunkach. Dzięki temu Passat świetnie nadaje się na długie trasy. Pod względem przestronności wnętrza pobija go jedynie Skoda Superb II. W palecie silników znajdziemy turbodoładowanie jednostki 1.4, 1.8 i 2.0 TSI, z czego w 2012 roku zmieniono ten drugi motor na 1.4 doładowane turbosprężarką i kompresorem. Natomiast diesle to dobrze znane TDI o mocy od 105 do 177 koni. Najoszczędniejszy wariant 1.6 TDI zapewnia zużycie paliwa na poziomie około 6 l/100 km.
Ford Mondeo IV
Flagowiec spod szyldu Forda zapewnia pasażerom dużą przestrzeń, dzięki czemu mogą oni komfortowo podróżować. W tej kwestii auto wypada podobnie jak jego konkurent - Peugeot 508. Rozważając zakup tego pojazdu warto zdecydować się na lepiej wyposażone warianty - Trend, Ghia lub Titanium. Na pokładzie mają bardziej dopracowane multimedia, centralny ekran z nawigacją, a także wyświetlacz Convers+. Paleta silników jest dość szeroka, ale najlepsze rozwiązanie to odporne na usterki dwulitrowe TDCi, które łączy przyzwoite osiągi (przyspieszenie 0-100 km poniżej 10 sek) i satysfakcjonujące zużycie paliwa (około 6,5 l/100 km). Dodatkowo: części zamienne do tego samochodu mają rozsądne ceny.