REKLAMA

Mitsubishi Model A otrzymał tytuł Samochodu Historii

Mitsubishi Model-A

Mitsubishi Model-A (materiał prasowy)

W ślad za prototypem, który powstał latem 1917 roku, Mitsubishi Model A został ukończony w listopadzie 1918 roku. Do 1921 roku wyprodukowano 22 samochody. To pierwszy, seryjnie produkowany japoński samochód, budowany i sprzedawany z myślą o masowej produkcji. Uznaje się go również za samochód mający wielkie znaczenie w historii japońskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Ponieważ w tamtych czasach nie było wielu specjalistycznych, motoryzacyjnych narzędzi i maszyn, pierwsze Mitsubishi Model A zbudowano ręcznie, przy użyciu młotów i dłut. Drewniane nadwozie polakierowano, a wewnątrz wykorzystano luksusową, brytyjską wełnianą tkaninę. Bez rysunków projektowych i przy niewielkiej wiedzy na temat silników benzynowych, karoserii, czy wnętrz oraz bez doświadczenia w procesach produkcyjnych, inżynierowie Mitsubishi pokonali wiele trudności i udowodnili, że krajowa masowa produkcja samochodów jest możliwa.

Mitsubishi Model A został zaprojektowany w stoczni Kobe - w firmie Mitsubishi Shipbuilding, znanej dziś jako Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Firma MITSUBISHI MOTORS CORPORATION odłączyła się od MHI w 1970 roku. Replika Mitsubishi Model A, zrekonstruowana z wykorzystaniem dokumentów z epoki jest eksponowana w Mitsubishi Auto Gallery w mieście Okazaki, w Prefekturze Aichi. (https://www.mitsubishi-motors.com/jp/company/facilities/autogallery - strona tylko po japońsku).

* JAHFA - Japan Automotive Hall of Fame

Add comment