REKLAMA

Motocykle turystyczne i skutery używane coraz popularniejsze w Polsce

Motocykl

Motocykl ((materiały prasowe))

Coraz większa popularność motocykli

Według danych Związku Przemysłu Motoryzacyjnego popularność motocykli w Polsce stale rośnie. Tylko w lutym 2022 roku zarejestrowano ok. 1800 nowych jednośladów. Jest to 36% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Według statystyk tej instytucji od początku roku zarejestrowano już ponad 2100 nowych motocykli.

- W Polsce mamy około 1,8 mln posiadaczy motocykli i mniej więcej podobną liczbę posiadaczy motorowerów. Niestety większość właścicieli tych pojazdów decyduje się wyłącznie na zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC - podkreśla Karol Domżała, przedstawiciel towarzystwa ubezpieczeniowego.

Statystyki PZPM prezentują również, że w styczniu 2022 r. po raz pierwszy w Polsce zarejestrowano 3346 używanych jednośladów sprowadzonych z zagranicy. Tradycyjnie zdecydowaną przewagę miały motocykle (2855 sztuk) nad motorowerami (491). Łącznie w styczniu zarejestrowano 4557 nowych i używanych jednośladów.

Które motocykle są najpopularniejsze? Według dostępnych danych w styczniu br. najczęściej wybieraną marką była Honda. Na czele sprzedaży są również Yamaha i BMW. To one stanowią kategorie główne w nowych ogłoszeniach na portalach motoryzacyjnych.

Motocykle i skutery używane - ile kosztują?

Obecnie na rynku możesz znaleźć różne pojazdy mechaniczne. Dostępne są motocykle, skutery, quady. W sprzedaży znajdziesz m.in. produkty marki Enduro, Honda, Cruiser, Chopper, Moto, Yamaha, Kawasaki, Suzuki czy Harley Davidson.

Jeśli chodzi o ceny, bardzo trudno jest operować konkretnymi kwotami. Niektóre motocykle kosztują 2000 złotych, a inne nawet 10 000 złotych. Jest to spowodowane m.in. parametrami, jakimi charakteryzuje się kupiony motocykl czy skuter. Na cenę wpływa przede wszystkim rok produkcji, przebieg i pojemność silnika. Znaczenie ma również to, czy jest chłodzony powietrzem czy cieczą. W przypadku zakupu motocykla trzeba także zwrócić uwagę czy jest bezwypadkowy, zadbany i sprawny. Pojazd w dobrym stanie technicznym będzie droższy.

Należy dokładnie przeczytać każde ogłoszenie. Często na sprzedaż wystawiane są skutery czy inne jednoślady, które nie nadają się do użytkowania. Pamiętaj, żeby każdy egzemplarz dokładnie obejrzeć. To, że sprzedawca napisał w ogłoszeniu "pierwszy właściciel po rejestracji", "motocykl jest sprawny, a jego stan idealny", nie oznacza, że tak jest faktycznie. Nie pomijaj jazdy próbnej. Dzięki niej możesz uniknąć zakupu wadliwego pojazdu. Sprawdź każdy element. Szczególnie ważny jest silnik, który odpowiada za prawidłową pracę jednośladu. Wyszukiwanie oferty to proces, który może zająć trochę czasu, jednak nie ma się, co spieszyć. Po prostu wybierz mądrze.

Motocykle i OC - o czym należy pamiętać?

Każdy zarejestrowany motocykl musi być również ubezpieczony. Nie wolno jechać po drodze publicznej jednośladem, który nie ma wykupionej polisy OC. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie.

Co wpływa na wysokość OC motocykla? Przede wszystkim brana jest pod uwagę marka oraz model. Inne stawki będą w przypadku jednośladów Chopper, a inne Cruiser. Kolejna kwestia to rok produkcji, typ silnika, ilość przebiegu. Im większa moc, tym wyższe prędkości, a w konsekwencji większe ryzyko wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również wiek oraz doświadczenie właściciela. Często znaczenie ma również lokalizacja. Na wysokość składki ma wpływ fakt, czy mieszkasz w okolicy, w której często dochodzi do stłuczek czy wypadków.

Niektóre towarzystwa poszerzają swoje oferty. Możesz np. wykupić polisę, która chroni kask czy ubranie. W przypadku skuterów czy innych jednośladów możesz ubezpieczyć także kufer, tankbag czy inny sprzęt.

Add comment