REKLAMA

Zmiana ubezpieczalni samochodowej - w jaki sposób to zrobić?

Kiedy można dokonać zmiany ubezpieczyciela?

Na początku warto wiedzieć, że aby móc rozwiązać umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem, musi wystąpić jedna z poniższych sytuacji. A chodzi o:

 
  • zakup nowego samochodu, który już posiada aktywne OC – jeśli kupujemy samochód na przykład z drugiej ręki, możemy być prawie pewni, że będzie posiadał on wykupioną polisę ubezpieczeniową. Jeśli okaże się, że warunki, jakie owa polisa zawiera, nie odpowiadają nam (a mogą nie odpowiadać nam pod różnymi kątami – np. finansowym), możemy ją rozwiązać. Warto jednak pamiętać, by zawczasu zadbać o podpisanie nowej umowy z innym ubezpieczycielem, abyśmy nie narazili się na kary finansowe wynikające z braku OC,
  • zakończenie okresu ubezpieczeniowego – jeśli okres ochrony ubezpieczeniowej dobiega końca, mamy pełne prawo do rozejrzenia się za inną ofertą dostępną na rynku. Pamiętajmy jednak, by wypowiedzieć umowę z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym,
  • podwójne ubezpieczenie – bywa, że podpiszemy nową umowę ubezpieczeniową z innym towarzystwem, nie rezygnując jednocześnie z polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela. Często dzieje się tak wskutek automatycznego przedłużenia dotychczasowej polisy. Wówczas możemy rozwiązać poprzednią umowę bez żadnych konsekwencji,
  • od podpisania umowy nie minęło 30 dni – zgodnie z prawem mamy możliwość odstąpić od umowy ubezpieczeniowej, jeśli została podpisania mniej niż 30 dni temu.

Jak zmienić ubezpieczyciela?

Po pierwsze powinniśmy znaleźć godnego następcę naszego dotychczasowego ubezpieczyciela. Najlepiej zrobić to przy pomocy specjalnych narzędzi – takich jak na przykład internetowa porównywarka ubezpieczeniowa. Przy jej użyciu możemy w szybki i prosty sposób uzyskać zestawienie najkorzystniejszych finansowo ofert OC dostępnych na rynku. Jeśli bliżej przyjrzymy się uzyskanemu rankingowi, będziemy mogli zadecydować o rozpoczęciu nowej współpracy.

Zakupić nowe OC możemy zarówno w sposób tradycyjny – odwiedzając biuro agencji ubezpieczeniowej – lub przy użyciu nowoczesnych narzędzi. Forma zakupu OC online staje się w Polsce coraz popularniejsza.

Proces zakańczania współpracy z ubezpieczycielem w każdej firmie może wyglądać inaczej. Aby to zrobić, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z naszym opiekunem klienta telefonicznie lub mailowo. Powinniśmy być przygotowani do napisania specjalnego oświadczenia przyjmującego formę dokumentu rozwiązującego umowę.

 

Czy warto zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

To oczywiście jest zależne od kilku czynników. Zanim podejmiemy decyzję o zmianie ubezpieczyciela, powinniśmy przyjrzeć się naszym dotychczasowym warunkom, a także zwrócić uwagę na poziom obsługi klienta, jaki dane towarzystwo reprezentuje.

Dodatkowo – warto pamiętać o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe często wynagradzają wieloletnich klientów, oferując im atrakcyjne zniżki na pakiety. Należy również zwrócić uwagę na to, czy nie posiadamy u dotychczasowego ubezpieczyciela także innych polis – np. AC, ubezpieczenia domu czy polis na życie. Może okazać się bowiem, że nasze dotychczasowe stawki ulegną podwyższeniu po rezygnacji z OC.

 

 

 

Add comment