REKLAMA

Nowoczesne technologie

fot. Volkswagen

Wyświetlacz Active Info Display Multifunkcyjne narzędzie, które przekazuje różne profile informacyjne. Wszystko zależy od preferencji kierowcy. Volkswagen za przykład podaje integrację nawigacji z wyświetlaczem, dzięki czemu będzie można cieszyć się wszystkimi informacjami jednocześnie.

Car-Net Łączy Passata z Internetem i zapewnia dostęp do wielu mobilnych usług. Przykładowo możemy posiłkować się mapami Googla albo wyszukać ciekawostki z Google Street View. System wyświetli też informacje o korkach, cenach paliwa, miejscach parkingowych.

System MirrorLink Pozwala używać i wyświetlać wybrane aplikacje ze smartfonu na wyświetlaczu radia i systemu nawigacji.

Rear Seat Entertainment Integracja różnych urządzeń obejmuje w nowym Passacie także tablety. Dzięki połączeniu zewnętrznych urządzeń przez WLAN z systemem Infotainment samochodu pojawiły się nowe możliwości. Kluczem jest tutaj aplikacja, która umożliwia kompatybilność systemu Infotainment i tabletu. Poprzez WLAN tablet uzyskuje dostęp do różnych funkcji Discover Media20 lub Discover Pro. Aby poprawić komfort obsługi i oglądania filmów, Volkswagen będzie oferował jako akcesoria uchwyty z wbudowanymi ładowarkami do tabletów.

Area View Zadaniem systemu jest umożliwienie obserwacji bliskiego otoczenia wokół samochodu (współpracuje z kamerami). Dla nowego Passata system ten został znacznie udoskonalony. Ulepszony system charakteryzuje się rozszerzonym zakresem funkcji, wyższą rozdzielczością kamer, funkcją rozpoznawania przeszkód i nową perspektywą 3D Birdview.

Park Assist Umożliwia półautomatyczne parkowanie (oraz wyjazd z miejsca parkingowego) równoległe lub prostopadłe do osi drogi. W przypadku parkowania prostopadłego, wspierane jest nie tylko parkowanie tyłem, lecz także półautomatyczne parkowanie przodem.

Trailer Assist Cofanie z przyczepą jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. Dlatego Volkswagen wprowadził w Passacie system mający kierowcy pomóc. Aby wjechać samochodem z przyczepą tyłem we wjazd, kierowca musi zatrzymać się w odpowiednim miejscu, włączyć bieg wsteczny i aktywować system przyciskiem. Na wyświetlaczu komputera pokładowego przedstawiony zostaje aktualny i możliwy promień jazdy w oparciu o algorytmy obróbki obrazu z kamery cofania, która obserwuje i ocenia kąt załamania dyszla przyczepy.

Side Assist z funkcją ułatwiającą wyjechanie z miejsca parkingowego. System pomaga uniknąć poważnych wypadków. Bezpieczeństwo zwiększa się przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Po pierwsze: na autostradzie, ponieważ rozpoznaje szybko nadjeżdżające pojazdy oraz pojazdy poruszające się wolniej, znajdujące się w martwym polu widzenia, co pozwala na bezpieczniejsze wykonywanie manewrów wyprzedzania. Jeżeli Passat wyposażony jest w Side Assist oraz LaneAssist współpracujący z kamerą, w przypadku ruchu kierownicą w stronę,po której występuje zagrożenie, aktywowane zostanie ostrzeżenie, a po rozpoczęciu przez kierowcę manewru zmiany pasa, system aktywnie skieruje układ kierowniczy w przeciwną stronę. Po drugie: przy wyjeżdżaniu tyłem z miejsca parkingowego. Moduł czujników radarowych rozpoznaje pojazdy zbliżające się z boku, często niewidoczne dla kierowcy. W przypadku zagrożenia kolizją, asystent wyjazdu z miejsca parkingowego wygeneruje najpierw optyczne, później akustyczne ostrzeżenie. Jeżeli kierowca nie zaniecha manewru i pojawi się bezpośrednie niebezpieczeństwo zderzenia, nastąpi automatyczna ingerencja w układ hamulcowy.

Asystent jazdy w korkach. Znacznie poprawia on komfort poruszania się w przypadku utrudnień w ruchu.Podstawą jest funkcja utrzymywania pasa ruchu. System nie tylko wykonuje korygujące ruchy kierownicą, gdy samochód opuszcza pas ruchu, lecz także automatycznie utrzymuje Passata przez cały czas na środku pasa ruchu. Automatyczny tempomat ACC jest kolejnym systemem wspomagającym.  Przy aktywnym ACC Passat automatycznie przyspiesza i hamuje, odpowiednio do ruchu znajdujących się przed nim pojazdów. System umożliwia automatyczne utrzymywanie kierunku i odległości - samochód wykonuje skręty,przyspiesza i hamuje samodzielnie, jednak pod warunkiem, że kierowca trzyma ręce na kierownicy i podąża za jej ruchami, aby w każdej chwili móc ingerować w układ kierowniczy.

Emergency Assist Gdy tylko czujniki rozpoznają, że kierowca nie wykazuje żadnej aktywności - nie skręca, nie hamuje ani nie przyspiesza, system zainicjuje kolejne stopnie ostrzeżeń. Pierwszym jest szarpnięcie hamulców, kolejnym jest awaryjne zatrzymanie. Jednocześnie włączone zostaną światła awaryjne a Passat wykona delikatne manewry skrętu, aby zwrócić uwagę otoczenia na niebezpieczną sytuację. W każdym Passacie ze zintegrowanym złączem do telefonu komórkowego, system Infotainment może aktywować "AlarmSOS" dzwoniąc pod numer 112. Warunkiem jest telefon połączony przez Bluetooth z systemem Infotainment lub aktywna karta SIM w złączu telefonicznym Premium.

Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania w mieście. To system ostrzegający i automatycznie hamującym w przypadku zagrożenia kolizją. Front Assist przy wyższych prędkościach ostrzega przez zbytnim zbliżeniem się do jadącego z przodu pojazdu oraz ewentualną kolizją i w razie konieczności automatycznie przyhamowuje samochód, z kolei funkcja awaryjnego hamowania w mieście przejmuje na siebie to zadanie przy niewielkich prędkościach jazdy. System rozpoznaje pojazdy i pieszych.

Progresywny układ kierowniczy. Dzięki niemu kierowca Passata nie musi wykonywać tak szerokich ruchów kierownicą, aby wykonać żądany manewr, zatem przy ostrych skrętach rzadziej przekłada ręce na kierownicy.

Easy Close. W Passacie Variancie ósmej generacji funkcja automatycznego otwierania pokrywy bagażnika została rozszerzona o funkcję automatycznego zamykania Easy Close. Pokrywa bagażnika Varianta zamyka się, gdy tylko osoba z kluczykiem oddali się od samochodu po wyjęciu zakupów lub bagażu. Następuje wtedy także automatyczna blokada wszystkich drzwi. Funkcja zamykania aktywowana jest przyciskiem w pokrywie bagażnika.

Volkswagen Passat B8fot. Volkswagen

Volkswagen Passat B8fot. Volkswagen

Add comment