REKLAMA

Oferta samochodów elektrycznych w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)

Samochody elektryczne - co sprawia, że ich popularność rośnie?

Samochód elektryczny to wbrew pozorom nie najnowszy wynalazek. Pierwszy powóz o takim napędzie wyjechał na drogi w XIX wieku. Wynalezienie akumulatora oraz komutatora pozwoliło napędzać silnik prądem stałym. Na początku XX wieku ze względu na praktyczność i innowacyjność większą popularność zdobyły samochody z silnikiem spalinowym. Obecnie w autach o napędzie elektrycznym stosowane są coraz to nowsze technologie. W znaczącym stopniu przyczynia się do tego Tesla.

Do głównych zalet aut elektrycznych należą:

cicha praca, mniej hałasu i wibracji

brak emisji zanieczyszczeń do atmosfery

są tańsze w eksploatacji.

Jak to już w życiu bywa, każdy medal ma dwie strony. Pojazdy elektryczne mają mniejszy zasięg. W procesie ich produkcji dochodzi do większej emisji CO2. Są tańsze w eksploatacji, jednak ich cena początkowa może być za duża na niejedną kieszeń.

Audi e-tron - jazda nawet do 200 km/h!

Jest to jeden z najlepszych pojazdów na rynku. Audi bardzo długo rozważało wejście na rynek elektryków. Kiedy w końcu zdecydowali się wykonać ten krok, mocno zaakcentowali swoją obecność. Ten SUV może się pochwalić bardzo niską emisją spalin. Zasięg jednego ładowania wynosi 417 km. Jest to jeden z szybszych pojazdów w tej gałęzi motoryzacji. Potrafi się rozpędzić nawet do 200 km/h. Posiada napęd na tylną oś. Pojemność akumulatora wynosi 95 kWh. W związku z tym, że jest to samochód bogato wyposażony, pozwolić sobie na niego mogą jedynie bardzo zamożni. Jego ceny rozpoczynają się od 342 tysięcy złotych.

BMW i3 - ideał do miasta

Ze względu na zastosowanie karbonowego nadwozia ten model elektryczny jest stosunkowo lekki. Waży 1340 kg. Maksymalna moc silnika wynosi 184 KM. Pojemność akumulatora w BMW to 41 kWh, a zasięg jednego ładowania to 270 km. Cena tego auta jest zależna od pojemności akumulatora. Waha się od 150 do 180 tysięcy złotych. Zaletą tego pojazdu jest jego bagażnik, który może pomieścić nawet do 1100 litrów.

Co jeszcze znajdziemy na polskim rynku samochodów elektrycznych?

Coraz więcej producentów m.in. KIA, Volkswagen, Peugeot czy Opel, decyduje się wprowadzać swoje modele z tym rodzajem napędu. Oto kilka przykładów, które są dostępne na polskim rynku:

Renault Zoe - jest to jeden z lepszych elektryków w segmencie B. Akumulator o pojemności 41 kWh zapewnia jazdę na trasie o zasięgu do 395 km. Ta wersja jest dostępna za 134 tysiące złotych.

Nissan Leaf - mimo że jest to auto kompaktowe, potrafi być całkiem szybkie. Model osiąga prędkość nawet do 157 km/h. Posiada akumulator o pojemności 62 kWh. Na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać niecałe 400 km. Leaf o mocy 217 KM kosztuje od 157 tysięcy złotych.

Nissan e-NV200 Evalia - jest to jedyny van w tym zestawieniu. W tej wersji samochodu znajdziemy napęd podobny jak pod maską Nissana Leaf. Jego moc to 109 KM. Rozpędza się maksymalnie do 120 km/h. Zasięg jednego ładowania to 301 km. Auta te są w sprzedaży od 149 tysięcy złotych.

Volkswagen id 3 - zasięg jednego ładowania to 426 km. Pojemność akumulatora w tej wersji to 58 kWh. Moc 204 KM, która drzemie pod maską id 3, zapewnia przyspieszenie do 100 km/h w 7,3 sekundy.

Volkswagen e-up - jest to niezwykle sprawny pojazd niewielkich rozmiarów. Zasięg jednego ładowania to do 160 km. 100 km/h osiąga w 12,4 sekundy. Rozpędza się maksymalnie do 130 km/h. W sprzedaży jest już od 101 tysięcy złotych.

Volskwagen e-Golf - kolejny pojazd od niemieckiego producenta. Moc 136 KM gwarantuje maksymalną prędkość 150 km/h. Na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać do 300 km. Jego cena to ok. 170 tysięcy złotych.

Hyundai Kona - bardzo modne auto, którego zasięg przy pełnym naładowaniu wynosi do 449 km. Moc 204 KM, gwarantuje przyspieszenie do 100 km/h w 7,6 s. Jeśli potrzebujesz mniejszego auta od tego producenta warto wybrać model Ioniq.

Smart Fortwo Electric Drive - jest to najmniejszy pojazd od tego producenta. Na jednym ładowaniu jest w stanie przejechać trasę o zasięgu 160 km. Jego cena wynosi niecałe 95 tys. złotych.

Rynek ciągle się rozwija

Jak już wspominaliśmy, do listy elektryków, które można zakupić w Polsce, dopisywane są kolejne modele. Dzięki temu, że jest ich coraz więcej, wpływa to pozytywnie na ceny. Warto bacznie przyglądać się tej gałęzi, ponieważ jest to przyszłość motoryzacji.

Add comment