REKLAMA

Sprzedałem auto, co dalej?

Zdjęcie ilustracyjne.

Zdjęcie ilustracyjne. (Fot. xb100/Freepik)

Umowa kupna-sprzedaży, ale co jeszcze przygotować przed zgłoszeniem sprzedaży?

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu jest obowiązkiem każdego, kto sprzedał auto. Podstawą do zarejestrowania zgłoszenia jest dokument, który potwierdza ten fakt, czyli umowa kupna-sprzedaży. Należy mieć przy sobie jej skan lub zdjęcie. Dodatkowo potrzebne są dane kupującego oraz sprzedającego samochód. Nie obędzie się też bez polisy ubezpieczeniowej oraz dowodu rejestracyjnego.

Co trzeba zrobić po sprzedaży pojazdu?

Oczywiście, sprzedaż samochodu musi zostać zgłoszona. Miejscem, do którego należy się udać, jest Wydział Komunikacji. Jest to czynność obowiązkowa. Przez krótki czas z powodu pandemii na zgłoszenie i przedłożenie kopii umowy kupna-sprzedaży mieliśmy 180 dni, jednak obecnie na dopełnienie formalności jest czas 30 dni od podpisania umowy sprzedaży. W przypadku niezgłoszenia zbycia samochodu ryzykujesz karę grzywny, która wynosi od 200 do 1000 złotych. Niestety, w praktyce nie ma możliwości odwołania się, więc lepiej załatwić wszystko w ciągu 30 dni. Sama usługa jest bezpłatna.

Czy mogę dopełnić formalności i poinformować o sprzedaży samochodu przez Internet?

Odpowiedź brzmi: oczywiście. Aby zgłosić zbycie, nie ma potrzeby iść osobiście do urzędu. Aby tego dokonać, musisz mieć przy sobie:

  • dane pojazdu takie, jak: marka, model, numer VIN
  • dowód rejestracyjny
  • dane zbywcy oraz nabywcy
  • skan lub zdjęcie umowy

Jeśli masz ochotę zrobić to przez Internet, potrzebny jest także profil zaufany, który można stworzyć poprzez stronę rządową lub za pośrednictwem banku. Po zalogowaniu się powinieneś wybrać kategorię "kierowcy i pojazdy" i podstronę "zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu". Po wypełnieniu odpowiednich pól trzeba wysłać wniosek do odpowiedniego urzędu. Po zakończeniu w skrzynce na profilu powinno pojawić się potwierdzenie, że dokonaliśmy zgłoszenia sprzedaży pojazdu.

Kwestia sprzedaży samochodu, a ubezpieczenia

Zgłoszenie sprzedaży ubezpieczycielowi jest obowiązkowe. Na wykonanie tej czynności masz dwa tygodnie od momentu sprzedaży pojazdu. W jaki sposób poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela? Istnieje możliwość powiadomienia go za pomocą listu poleconego, wysyłając dokumenty faksem lub za pomocą poczty elektronicznej. Zgłoszenie jest bardzo ważne. Nie musimy wypowiadać umowy. Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela. Wówczas kolejne raty będzie musiał opłacić nowy właściciel. Poruszanie się autem bez polisy OC jest niezgodne z prawem i grozi za to surowa kara. Jeśli samochód nie posiada ubezpieczenia, obowiązkowo o takiej sytuacji musisz poinformować nabywcę.

Jeśli opłaciłeś całość ubezpieczenia z góry, sprzedałeś pojazd i zgłosiłeś ten fakt w przeciągu dwóch tygodni, możesz ubiegać się o zwrot składki. Jest jednak małe "ale". Będziesz miał do tego prawo, tylko wtedy, gdy nabywca pojazdu wypowie umowę u ubezpieczyciela. Tylko wtedy możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconej polisy OC.

Dokonałeś sprzedaży auta? Nie zapomnij o Urzędzie Skarbowym

Oprócz poinformowania Wydziału Komunikacji sprzedaż samochodu trzeba zgłosić do Urzędu Skarbowego. Mamy taki obowiązek, jeśli pojazd był w naszych rękach krócej niż pół roku. Czas ten nalicza się nie od dnia nabycia auta, a od końca miesiąca, w którym dokonaliśmy zakupu. W przypadku, gdy samochód został sprzedany przed upływem 6 miesięcy, możemy zapłacić podatek. Jest to nieuniknione, jeśli kwota transakcji sprzedaży jest wyższa od tej, za którą nabyliśmy auto. Warto jednak pamiętać, że jeśli posiadamy udokumentowane naprawy, zakup części zamiennych do samochodu, możemy je przedstawić jako poniesione koszty. Wtedy może się okazać, że nie będzie trzeba płacić podatku.

Sprzedaż pojazdu - dopełnij każdego obowiązku

Sprzedaż auta nie kończy się na spisanej umowie. Po podpisaniu odpowiednich dokumentów przez starego i nowego właściciela trzeba jeszcze odwiedzić urząd, by zgłosić ten fakt odpowiednim organom. Jeśli nie chcesz czekać w kolejce w Wydziale Komunikacji, możesz to zrobić przez Internet, ale nie zapomnij o tym! To bardzo ważne.

Add comment