REKLAMA

Jak sprawdzić, czy samochód ma OC?

Jak sprawdzić czy samochod ma OC

Jak sprawdzić czy samochod ma OC (materiały prasowe)

Sprawdzamy ważność polisy OC na kilka sposobów

Pierwszym z nich jest strona UFG. Jeśli chcesz sprawdzić, czy auto, które planujesz kupić, ma ważne OC, tam zrobisz to najszybciej. UFG udostępnia możliwość sprawdzenia stanu polisy OC w bazie danych. Aby sprawdzić aktualny stan ubezpieczenia, wystarczy przygotować VIN lub numer rejestracyjny. Jako wynik wyszukiwania otrzymasz dane pojazdu takie jak marka i model, numer polisy OC, a także adres towarzystwa, które obsługuje ubezpieczenie pojazdu.

Aplikacje Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Wygodnym sposobem na sprawdzenie stanu ubezpieczenia pojazdu jest aplikacja mobilna o wdzięcznej nazwie "Na wypadek". Opiera się ona o zasoby bazy UFG, a sposób działania jest zbliżony do wspomnianej strony internetowej. Dzięki niej nie tylko sprawdzisz ważność polisy OC, ale uzyskasz też kilka innych przydatnych funkcji. W aplikacji znajdziemy mechanizm, który przypomni nam, że kończy się ważność OC, a w przypadku kolizji ułatwi dostęp do oświadczenia o stłuczce. Sprawdzenie, czy samochód posiada ważne ubezpieczenie OC, jest również możliwe przy pomocy innej aplikacji. Chcąc zweryfikować dane i przystąpić do sporządzenia umowy kupna-sprzedaży cenna może okazać się aplikacja "UFG Kup Auto".

Baza danych CEPiK - jak sprawdzić ważność ubezpieczeń?

Chcąc dowiedzieć się nieco więcej na temat rozważanego pojazdu, możemy wykorzystać inną usługę online. Jest to portal historiapojazdu.gov.pl. Chcąc z niego skorzystać, musimy podać numer rejestracyjny samochodu, wskazać datę pierwszej rejestracji samochodu oraz podać jego VIN. W zamian otrzymamy nie tylko informacje dotyczące OC. Dzięki raportowi dowiemy się, czy auto posiada badanie techniczne i sprawdzimy rok jego produkcji. Na stronie internetowej możemy także sprawdzić, jak często zmieniał się właściciel pojazdu. Uzyskamy informacje takie jak pojemność silnika, stosowane paliwo i masę całkowitą pojazdu. Z pomocą CEPiK dowiemy się również, czy nie zgłoszono kradzieży auta, któremu się przyglądamy.

Brak ubezpieczenia OC i AC - sprawdź czy nie zapłacisz kary

Wielu kierowców myśli, że ważność polis jest istotna tylko w sytuacji zdarzenia drogowego lub kontroli policji. To duży błąd! Obecnie UFG nieustannie kontroluje, czy pojazd jest ubezpieczony. Nawet gdy nie dojdzie do kolizji, możesz otrzymać wysokie kary za brak ubezpieczenia OC. Pamiętaj, aby przedłużyć polisę w terminie!

Kierowcy-sprawcy i rozbity pojazd

To jednak "niewielkie" zmartwienie w porównaniu do konsekwencji wypadków komunikacyjnych. Jeśli sprawca nie zawarł umowy z żadnym z towarzystw ubezpieczeniowych, oznacza to poważne konsekwencje. Gdy dojdzie do zderzenia pojazdów i wyrządzenia szkody, będzie on zmuszony pokryć koszty naprawy zniszczonego pojazdu, a także zapłacić za leczenie poszkodowanego. Oznacza to, że sprawca wpadnie w ogromne kłopoty, których bardzo łatwo można uniknąć. Przebywając w domu, możesz sprawdzić ważność ubezpieczeń (obowiązkowych lub dodatkowych). Do uzyskania informacji dotyczących OC samochodu z ogłoszenia potrzebujesz naprawdę niewiele. Najczęściej wystarczy Ci numer VIN i rejestracyjny.

Wiele osób długo zwleka z formalnościami, a obecnie niemal wszystkie operacje wykonamy online, z pomocą dostępnych narzędzi. Firmy ubezpieczeniowe działają bardzo prężnie i polisę możemy wykupić w przeciągu kilku chwil.

Dlaczego należy trzymać rękę na pulsie i sprawdzić ważność obowiązującego ubezpieczenia? Unikniesz kar i nieprzyjemności przy kontroli drogowej, z kolei sprawcy wypadków unikną opłat za wyrządzone szkody. Pamiętajmy, że w obu przypadkach mówimy o zaporowych kwotach i dużych trudnościach. Jeśli dojdzie do poważnej kraksy, będziemy musieli również naprawić własny samochód.

Add comment